حفظ سلامت در سفر
1396/09/30 - 9:00 جهانگردی

چگونه در سفرهای طولانی مدت سلامت خود را حفظ کنیم؟

اگر برای یک سفر طولانی مدت برنامه ریزی می کنید، ضروری است تا برای بخش مهمی از سفرتان یعنی سلامت خود نیز آماده باشید. پس این مطلب را که شامل مهم ترین نکات سلامت برای سفر هستند را بخوانید و این توصیه های پزشکی را جدی بگیرید!

نکات مهمی درباره ی واکسن های ضروری، بیماری های احتمالی در سفر و مراقبت از بیماری های شخصی در این مطلب گردآوری شده اند تا شما سفری ایمن و سلامت داشته باشید.

هر کسی ممکن است قبل از سفر دچار استرس شود و این موضوع در مورد سفرهای بلند مدت دارای شدت بیشتری است چرا که به نظر می رسد قبل از ترک خانه برای مدت زیاد، کارهای متعددی باید انجام شود. ممکن است از محل کار شما وظایف دقیقه نودی به عهده تان واگذار کنند، به قبض های پرداخت نشده باید رسیدگی کنید یا برای نگه داری از خانه و سرکشی به آن فردی قابل اطمینان را می بایست پیدا کنید!

تمام مسائل ذکر شده را می توان سر و سامان داد به شرط آنکه از مدت ها قبل به آن ها رسیدگی شود. این موضوع در مورد سلامت و بهداشت شما نیز صدق می کند و به اندازه تمام کارهای دیگر می تواند وقت گیر باشد!

(بهترین قیمت بلیط هواپیما را از فلایتیو بخواهید...)

انجام واکسیناسیون مرتبط

ملاقات با یک پزشک عمومی نقطه شروع خوبی است اما نبایست به آن بسنده کرد. همچنین اگر در محل زندگی شما تعداد پزشکان عمومی کم می باشد، باید در نظر داشته باشید که علی الخصوص در فصل سرما و سرماخوردگی مدتی باید انتظار بکشید!

تزریق واکسن های مورد نیاز را هرچه زودتر انجام دهید! اگر واکسنی را قبلا زده اید ممکن است قبل از سفر مجددا نیاز به تزریق آن داشته باشید و همچنین بسته به مدت سفر و کشور مقصد احتمالا واکسن های جدیدی را نیز باید تزریق کنید! افرادی که دوره کامل واکسن های خاص مانند تب زرد، هاری یا هپاتیت آ و ب را دریافت کرده اند برای همیشه مصون خواهند بود اما درمان های سرطانی این موضوع را تحت الشعاع قرار می دهند چرا که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود.

برای سفر به بعضی کشورها نیز ممکن است نیاز به ایمن سازی در برابر حصبه باشد که مراکز درمانی عمومی این خدمات را برای افراد تحت بیمه به صورت رایگان یا با هزینه ناچیز ارائه می کنند! خوب است بدانید که در مورد تب حصبه علاوه بر واکسن تزریقی آن، نوعی کپسول نیز وجود دارد که به صورت دهانی مصرف می شود. این کپسول را با درخواست تجویز از پزشک عمومی می توان تهیه کرد و باید ۳ کپسول را در طی ۵ روز مصرف کرد که شما را در برابر حصبه و شبه حصبه برای یکسال مصون می کند.

 

الزامات سفر طولانی مدت

افرادی که به صورت منظم توسط پزشک چک آپ می شوند، حتما باید پزشک خود را در جریان سفرهایی که در پیش دارند قرار دهند و تا حد امکان پزشک را از وضعیت خود مطلع سازند و به روز نگه دارند.

آسم:

به عنوان مثال اگر شما مبتلا به آسم هستید و به خاطر آن در بیمارستان بستری شده اید اما در چند سال اخیر شما را دچار دردسر نکرده است یا به علت حمله حاد آسمی که داشته اید دوره ای از قرص های استروئید را مصرف می کنید، ضروریست تا پزشک خود را از برنامه ی سفرتان آگاه کنید.

پزشک ممکن است در صورت نیاز قرص ها یا اسپری های آسم شما را تمدید کند چرا که آلودگی هوا در کلان شهرها می تواند باعث عود کردن آسم شما شود.

لخته شدگی خون:

افرادی که وارفارین مصرف می کنند باید آگاه باشند که عملکرد این دارو تحت تاثیر عوامل مخلتفی مانند رژیم غذایی، سطح فعالیت، مصرف مشروبات الکلی و داروهای خاص می باشد که همه این ها در سفر دستخوش تغییر و تحول می شوند. عموما زمانی که دوز مصرف داروی وارفارین برای فرد تثبیت شد، نیاز است که هر دو ماه یکبار آزمایش خون گرفته شود تا غلظت خون بررسی گردد و با وجود اینکه این کار در طی سفر کمی ناخوشایند است اما بسیار ضروری می باشد چرا که رقیق شدن بیشتر و کمتر از حد مشخص هر دو خطرناک است.

نوعی جدید از داروهای ضد انعقاد خون (مانند ریواروکسابان)‌ جهت استفاده برای کنترل لخته شدگی خون بسیار ساده تر هستند و نیاز به تست و آزمایش های متناوب ندارند. با این حال از آنجا که این دارو گران است، پزشکان عمومی معمولا آن را مگر برای یک دلیل قانع کننده و خوب تجویز نمی کنند. سفر یک دلیل خوب است! چرا که نه؟!

بهتر است بدانید پروازهای طولانی مدت خطر تشکیل لخته در خون را زیاد می کنند و این خطر به خصوص در افراد خیلی قد کوتاه یا خیلی قد بلند، چاق، بالای ۵۰ سال و افرادی که داروهای هورمونی مصرف می کنند بیشتر است. جوراب های سفری راه حل مناسبی برای جلوگیری از واریس و لخته شدگی خون است.

دیابت:

افراد مبتلا به دیابت نیز حتما می بایست در مورد سفری که در پیش دارند با پزشک خود مشورت کنند. ممکن است زمان تزریق های انسولین با توجه به تفاوت زمانی بین کشور مبدا و مقصد نیازمند تغییر باشد.

همچنین داشتن بیمه ای مناسب و در میان گذاشتن این مسائل با بیمه گذار و اطلاع از سطح پوشش هزینه های درمانی در طول سفر توسط بیمه بسیار اهمیت دارد. 

 

زمان بیماری

بسیاری از مسافران زمانی که در سفر دچار بیماری می شوند صرفا با آن دست و پنجه نرم می کنند به امید آنکه کم کم بهبود یابند و یا تا وقتی که به شهر و خانه خود برگردند به دنبال درمان بیماری خود نمی روند. با اینکه مسائل سطحی قابل اغماز هستند اما چنانچه در حین سفر دچار یک خال یا لکه مشکوک شوید حتما باید آن را جدی بگیرید.

خطر ابتلا به انواع بیماری ها و سرطان های پوستی در افرادی که تحت تابش زیاد نور خورشید قرار می گیرند رایج است و در این خصوص می بایست حتما نظر یک پزشک متخصص را جویا شد. اغلب تشخیص علت ایجاد چنین خالی تنها بعد از خارج سازی خال از سطح پوست امکان پذیر است اما اگر دکتر پوست محلی در شهری که به آن سفر کرده اید احتمال ایجاد تومور پوستی بدخیم در شما را بدهد بهتر است تا رسیدن به یک کلینیک تخصصی مجهز از هرگونه عمل روی خال خودداری شود.

خوب است بدانید که دکترهای پوست در استرالیا و کالیفرنیا در درمان تومورهای پوستی بدخیم تبحر دارند در حالی که پزشکان مستقر در مناطق با افراد سیاه پوست به اندازه آن ها خبره نیستند.

همچنین سرعت بروز و تشدید بیماری های پوستی در مناطق استوایی بیشتر است که این مسئله می تواند در حین سفر شما را متعجب و بعضا نگران سازد. برای توضیح بیشتر، زخم کوچکی که بر اثر خارش محل نیش پشه یا ساییدگی ایجاد می شود، در هوای مرطوب عفونت را با سرعت بیشتری جذب می کند و درگاهی برای ورود باکتری ها ایجاد می کند. پس ضروریست تا هرگونه خراش، سایش یا بریدگی را به خوبی تمیز و ضدعفونی کنید.

 

مالاریا

افرادی که قصد سفر به مناطقی را دارند که مالاریا در آن شایع است، اغلب نگران هزینه و عوارض درازمدت استفاده از داروهای ضد مالاریا هستند. داکسی سایکلین بهترین داروی پیشگیری و درمان کننده برای اکثر سفرهاست، که هم ارزان قیمت است و هم به طور گسترده ای در اروپا و آمریکای شمالی برای کنترل آکنه و جوش های پوستی استفاده می شود. این دارو عوارض جانبی خیلی کمی دارد و تعداد زیادی از نوجوانان طولانی مدت از آن استفاده می کنند.

مارالون هم گزینه دیگری در یک سفر طولانی مدت است اما نسبت به داکسی سایکلین گران تر است.

* توجه: لطفا توجه بفرمایید که داروها و درمان‌های معرفی شده در این مقاله به هیچ وجه جایگزین توصیه و تشخیص حرفه‌ای پزشکان متخصص نبوده است. همیشه پیش از هرگونه مصرف دارو یا تغییر در سبک زندگی خودتان با پزشک متخصص مشورت نمایید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط