چطور سریال بازی تاج و تخت یک مزرعه را از اوضاع سختش در ایرلند شمالی نجات داد

بازی تاج و تخت همان کاری را با ایرلند شمالی کرد که ارباب حلقه‌ها با نیوزیلند. با هجوم توریست‌ها برای دیدن جاده‌ی شاهی، Winterfell و دیگر دیدنی‌های مرتبط با سریال، اقتصاد این کشور رشد کرده است. درعین‌حال بیش از شش هزار شغل ایجادشده و بازی تاج و تخت بیشتر از خدمات شهری کشور، کارمند استخدام کرده است؛ اما برخی از موفقیت‌های این نمایش دقیقاً مطابق انتظارات شما نیست. در اینجا نگاهی می‌اندازیم به این‌که چطور این سریال برجسته‌ی شبکه‌ی HBO کسب‌وکار یک کشاورز محلی را نجات داد.

 برای خرید بلیط هواپیما خارجی و رزرو هتل خارجی به فلایتیو مراجعه کنید.

مزرعه و کشاورز

کنی گریسی Kenny Gracey از مزرعه­ی فورتهیل Forthill Farm در تندرگی Tandragee در شهرستان آرما Armagh می گوید که مزرعه‌اش در سال ۲۰۰۹ اوضاع خوبی نداشته است. گریسی کسب‌وکارش را به پرورش گونه‌های کمیاب آن‌هم بدون هورمون اختصاص داده بود و به خاطر تلاش زیادش، سوددهی کار بسیار پایین بود. البته دلیل دیگر این بود که کشاورزی دیگر سودی نداشت. تخصص گریسی در پرورش گونه‌های سنتی خوک بومی بریتانیا و ایرلند بود. او معتقد است که این‌گونه ها اگر به شکل ارگانیک رشد کنند، گوشت بهتری خواهند داشت؛ اما پرورش این‌گونه تا ممکن است منافع پیش‌بینی نشده ای داشته باشد و همین اتفاق برای گریسی افتاد.

ایرلند شمالی کشوری وابسته به کشاورزی است و در بیش از هفتادوپنج درصد از روستاهایش به اشکال مختلف کشاورزی انجام می­شود؛ اما حیواناتی که در این زمین تا پرورش می بایند، از گونه‌های مدرن تشکیل‌شده‌اند. وقتی سازندگان کمدی اعلی‌حضرت Your Highness برای یافتن حیوانات قرون‌وسطایی به ایرلند شمالی رفتند، کنی گریسی تنها کسی بود که می‌توانست این حیوانات را فراهم بیاورد؛ بنابراین وقتی سازندگان بازی تاج و تخت هم در همان سال، یعنی سال ۲۰۱۰، به ایرلند رفتند، گریسی با این کار آشنا بود.

هیچ کسب‌وکاری مثل سریال نیست

کنی گریسی تمام حیوانات این سریال، از مرغ، بز و سگ گرفته تا غاز، گوزن و احشام را تامین می‌کند. او برای این سریال حتی خوک عصر حجری پرورش داد، گونه‌ای با موهای زبر تیره که با سرزمین شمالی سرد و برفی هماهنگی داشت. گریسی از این‌که می‌توانست دیگرگونه‌های نامعمول را نیز پرورش دهد، به خود می‌بالید. اگر کسی حیوانی از گونه‌های سنتی بخواهد، فورتهیل در خدمت است. اگر هم آن‌گونه را نداشته باشند، تهیه‌اش می‌کنند. رشد توریسم، بازیگری و بخش خدماتی به‌واسطه‌ی حضور تیم ساخت سریال در این کشور، قابل پیش‌بینی بود، اما چه کسی فکر می‌کرد این سریال باعث رونق کار کشاورزان می‌شود؟ حیوانات پرورش یافته توسط گریسی به‌جز در بازی تاج و تخت و اعلی‌حضرت، در فیلم­های متعدد دیگری نیز استفاده‌شده‌اند.

گام بعدی

بزی به نام سوزی در تمامی فصل­های سریال حضورداشته است، اما این سریال هم روزی تمام می­شود. تا آن زمان، احتمالاً باز هم کنی گریسی حیوانات سریال را تامین می‌کند، اما بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد؟ ازآنجاکه او حیواناتش را در اختیار مجموعه­های دیگری هم قرار داده، کسب‌وکار سریال احتمالاً ادامه خواهد داشت. علاقه‌ی او به گونه‌های کمیاب بی‌حدومرز است و به خاطر کار مجموعه‌های تلویزیونی، فروشگاه آنلاین و حفاظت از این حیوانات، حتماً سرش شلوغ خواهد بود.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*