گوی برفی
1397/06/25 - 13:00 جهانگردی

چگونه گوی برفی به طور اتفاقی ساخته شد

تقریباً در تمام هدیه فروشی‌های جهان می‌توانید گوی‌های رویایی کوچکی که نشان مورد علاقه‌ی شما را دارند – دیورامای جیبی کوچکی که در یک سرزمین عجایب زمستانی جادویی و همیشگی قرار داده شده است – را پیدا کنید. این گوی‌ها به صورت کاملاً تصادفی توسط یک مخترع اتریشی در سال 1900 ساخته شده‌اند. ماجرای کامل این گوی‌ها را در اینجا آورده‌ایم:

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

دوران لامپ حبابی

در سال 1900، یک مکانیک ابزارآلات جراحی به نام اروین پرزی به دنبال راه‌هایی برای بهبود روشنایی لامپ الکتریکی که به تازگی اختراع شده بود، می‌گشت. پرزی با الهام از کفاشان زمان خود – که گوی‌های شیشه‌ای پر از آب را جلوی یک شمع قرار می‌دادند تا نور بیشتری به دست آید – تصمیم داشت همین شیوه را به‌جای شمع بر روی یک لامپ حبابی پیاده کند.

او در آزمایش‌های خود پودر سمولینا را داخل یک گوی شیشه‌ای ریخت و متوجه شد که این کار، یک اثر کروی مشابه با گلوله‌ی برف ایجاد می‌کند. پس از اینکه متوجه پتانسیل اختراع تصادفی خود شد، ایده‌ی اصلی خود را رها کرد و به جای آن دیورامای یک کلیسا در داخل یک گوی را ساخت.

جهانی شدن

پنج سال بعد از اختراع گوی برفی توسط پرزی، تولید انبوه آن در وین آغاز شد. طولی نکشید که به یکی از تزئینات ضروری کریسمس تبدیل شد و از آن زمان به بعد هیچ‌گاه از محبوبیت آن کاسته نشد. خانواده‌ی پرزی همچنان مسئولیت شرکت را بر عهده دارند (آقای پرزی 3 در حال حاضر مدیریت را بر عهده دارد) و حدود 200 هزار گوی برفی در سال تولید می‌کنند.

موزه

امروزه موزه‌ی گوی برفی در وین یکی از مقاصد محبوب توریستی به حساب می‌آید و گوی‌های مختلفی را به نمایش گذاشته است. تورهای راهنما در موزه حضور دارند و ماجرای کامل اختراع گوی‌ها را حکایت می‌کنند. همچنین، صدها گوی (با حدود 350 طرح!) در فروشگاه آن موجود است، و این کره‌های زیبا حاوی مکان‌های تاریخی وین، از کلیسای سنت اشتفان تا چرخ و فلک وینر ریزنرد، هستند.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط