چگونه گوی برفی به طور اتفاقی ساخته شد

در تمام هدیه فروشی‌های جهان می‌توانید گوی برفی رویایی کوچکی را که نشان مورد علاقه‌ی شما را دارد – دیورامای جیبی کوچکی که در یک سرزمین عجایب زمستانی جادویی و همیشگی قرار داده شده است – پیدا کنید.

گوی برفی به صورت کاملاً تصادفی به‌وسیله‌ی یک مخترع اتریشی در سال ۱۹۰۰ ساخته شده‌است. ماجرای کامل این گوی‌ها را در ادامه آورده‌ایم. برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

دوران لامپ حبابی

در سال 1900، یک مکانیک ابزارآلات جراحی به نام اروین پرزی به دنبال راه‌هایی برای بهبود روشنایی لامپ الکتریکی که به تازگی اختراع شده بود، می‌گشت. پرزی با الهام از کفاشان زمان خود – که گوی‌های شیشه‌ای پر از آب را جلوی یک شمع قرار می‌دادند تا نور بیشتری به دست آید – تصمیم داشت همین شیوه را به‌جای شمع بر روی یک لامپ حبابی پیاده کند.

پیشنهاد مجله فلایتیو:

او در آزمایش‌های خود پودر سمولینا را داخل یک گوی شیشه‌ای ریخت و متوجه شد که این کار، یک اثر کروی مشابه با گلوله‌ی برف ایجاد می‌کند. پس از اینکه متوجه پتانسیل اختراع تصادفی خود شد، ایده‌ی اصلی خود را رها کرد و به جای آن دیورامای یک کلیسا در داخل یک گوی را ساخت.

جهانی شدن

پنج سال بعد از اختراع گوی برفی توسط پرزی، تولید انبوه آن در وین آغاز شد. طولی نکشید که به یکی از تزئینات ضروری کریسمس تبدیل شد و از آن زمان به بعد هیچ‌گاه از محبوبیت آن کاسته نشد. خانواده‌ی پرزی همچنان مسئولیت شرکت را بر عهده دارند (آقای پرزی 3 در حال حاضر مدیریت را بر عهده دارد) و حدود 200 هزار گوی برفی در سال تولید می‌کنند.

موزه

امروزه موزه‌ی گوی برفی در وین یکی از مقاصد محبوب توریستی به حساب می‌آید و گوی‌های مختلفی را به نمایش گذاشته است. تورهای راهنما در موزه حضور دارند و ماجرای کامل اختراع گوی‌ها را حکایت می‌کنند. همچنین، صدها گوی با حدود 350 طرح! در فروشگاه آن موجود است، و این کره‌های زیبا حاوی مکان‌های تاریخی وین، از کلیسای سنت اشتفان تا چرخ و فلک وینر ریزنرد، هستند.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*