istanbuls-bazaar
1395/11/19 - 14:50 جهانگردی

با 2 بازار قدیمی و سنتی ترکیه آشنا شوید

بازار بزرگ (کاپالی چارشی)

بازار سنتی کاپالی چارشی قدیمی ترین بازار سنتی ترکیه است و از نظر معماری در نوع خود بنایی بی نظیر محسوب می شود. این بازار مانند یک حلزون بزرگ است و شامل حدود ۵۸خیابان و بیش از ۶۰۰۰مغازه می شود.این بازار که یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان است، در مرکز استانبول واقع شده و روز به روز بزرگتر می شود.

بازار كاپالی چارشی متعلق به قرن پانزدهم بوده و اطراف آن با دیوار محصور و سقف آن نیز با تعدادی گنبد پوشیده شده و در بین دو بنای تاریخی ساخته شده است. این بازار بزرگ از اواسط قرن پنجم میلادی و در زمان محمد فاتح ساخته شد و پس از آن به قبله خریداران تبدیل شده.

در خیابان اصلی بازار اکثرا جواهر فروشان و در بازار کناری آن نیز طلا فروشان حضور دارند. امکانات خرید و فروش برای گروه های توریستی که به استانبول سفر می کنند، در مدخل ورودی بازار ساخته شده است. بازار سرپوشیده در تمامی ساعات کاری روز در حال فعالیت می باشد و کسبه، گردشگران را با اصرار فراوان به دکان های خویش دعوت می کنند.

علاوه بر این، در این بازار محصولات صادراتی ترکیه، قالی های دستباف، محصولات نقره، اشیا تزئینی، پارچه و ... نیز به فروش می رسد.

این بازار که اولین مرکز خرید معروف در استانبول از لحاظ تعداد بازدید است، در منطقه Bayrampasa که یک منطقه خرید اروپایی و آسیایی می باشد قرار گرفته و 495000 متر مربع مساحت دارد.

بازار ادویه

بازار ادویه که درست پشت مسجد جدید (یئنی جامی) قرار دارد، در سال 1660 میلادی به درخواست سلطان تورهان خاتون و به دست کاظم آقای معمار ساخته شده است. نام ترکی این بازار «میصیر چارشیسی» به معنای بازار مصری ها است و اشاره به این واقعیت دارد که روزگاری درآمد این بازار از مالیات های گرفته شده از مصر تأمین می گردید.

نام انگلیسی آن نیز به روزهایی برمی گردد که در این بازار، ادویه جات، گیاهان دارویی و داروها به طور اختصاصی به فروش می رسید. در حالی که دالان سرپوشیده بازار دیگر رنگ و بوی قدیمی خود را ندارد و محلی اختصاصی برای فروش ادویه نیست، هنوز هم در تعداد اندکی از مغازه ها محصولات سنتی و ادویه جات به چشم می خورد.

در این بازار کیسه ها و قفسه هایی پر از میوه های خشک، آجیل، چای، دمنوش، روغن، اسانس، حلوا، شیرینی و شانه های عسل به چشم می خورد.

بازار ادویه که یکی از بازارهای رنگارنگ و دیدنی استانبول است، نه تنها از نظر قدمت بلکه از لحاظ شکل فروشگاه ها و محصولات ارائه شده نیز برای توریست ها بسیار جذاب است.

این بازار به عنوان دومین بازار بزرگ استانبول پس از بازار بزرگ، از 88 باب مغازه تشکیل شده است و جز جمعه ها، هر روز از ساعت 8 صبح تا 7 بعد از ظهر باز است.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید می توانید برای خرید بلیط هواپیما به سایت فلایتیو مراجعه کنید و بلیط خود را به صورت اینترنتی رزرو یا خریداری کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط