آبشار گویان
1396/10/15 - 12:00 جهانگردی

سرزمین غول‌ها: نگاهی به حیات وحش گویان و جنگل یوک‌راما

گویان کشوری است که حیات وحشی غنی دارد. از آبشار‌های غول‌پیکر تا حیوانات غول‌پیکر همه چیز در این کشور وجود دارد. با فلایتیو همراه باشید تا سری به حیات وحش گویان بزنیم.

تصور کنید، درون یک جنگل پوشیده از درختان بلند، یک سلسله تار عنکبوت که حداقل ده متر طول دارد، ببینید. تار عنکبوت کمی ترسناک به نظر می‌رسد، لانه‌ای که مرگ در آن رخنه‌ کرده است. کم کم صد‌ها عنکبوت در این سلسله تار حرکت خواهند کرد و دراین آسمان‌خراش خود به دنبال شکارشان خواهند آمد. اگر با یک چوب به آن ضربه بزنید تمام عنکبوت‌ها به حرکت خواهند افتاد. شاید این یکی از بزرگ‌ترین تار‌های دنیا باشد و مطمئنا دلتان نمی‌خواهد زیاد نزدیک آن شوید و ناگهان عنکبوت‌ها روی سرتان بریزند. این تنها چشمه‌ای از حیات وحش جذاب گویان است.

 

برخورد نزدیک از نوع حیات وحش

چنین رویدادها و اتفاقاتی تنها در جنگل‌های دست‌نخورده و دور از مدرنیته گویان یافت خواهند شد، این جنگل‌ها یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های توریستی آمریکای جنوبی است. گویان کشور بسیار کوچکی است و جمعیت آن به یک میلیون نفر هم نمی‌رسد. قسمت شمالی کشور تماما ساحل و کرانه اقیانوس است و بیش از ۸۰ درصد دیگر کشور کاملا با جنگل پوشانده شده. اگر از نمایی هوایی به این گویان نگاه‌ کنید یک اقیانوس سبز پر از درخت را خواهید دید که در همسایگی برزیل و ونزوئلا قرار دارد.

جنگل بارانی یوک‌راما خانه همان عنکبوت‌های کوچک و سلسله تارهای فراوان آن‌هاست. این جنگل در قلب کشور قرار دارد و میزبان یکی از مراکز تحقیقاتی بین‌المللی نیز هست. همچنین یک سری از بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین موجودات وحشی قاره در این جنگل حضور دارند و اکثر زمان خود را مشغول نیش‌زدن، گاز گرفتن و خوردن یکدیگر و هر چیزی که جلوی راهشان باشد هستند.

توجه داشته باشید هنگامی که به این کشور و به این جنگل بارانی سر می‌زنید یک راهنمای کاربلد و شجاع همراه خود داشته باشید، کسی که اطراف را خوب بشناسد و همیشه حاضر و آماده باشد. ساکنین مناطق تحقیقاتی این جنگل ممکن است به شما کمک کنند یا اگر به همراه یک تور می‌روید مطمئن شوید که راهنمای خوبی همراهتان است.

 

موجودات خطرناک

جنگل یوک‌راما همانطور که گفتیم پر از حیوانات مختلف است و برخی از آن‌ها خطرناک هستند. در بین راه ممکن است مورچه‌هایی را ببینید که چندین سانتیمتر طول و نیش دردناکی دارند. به این مورچه‌ها، مورچه گلوله‌زن می‌گویند چون نیش آن‌ها همانند شلیک یک گلوله است و برای کسانی که به نیش حشرات حساسیت دارند به اندازه یک گلوله خطرناک است.

مرکز تحقیقاتی که نزدیکی این جنگل قرار دارد لیست بزرگی از حیوانات منطقه را درون خود اسکان داده یا از بیرون مراقب آن‌هاست. از بزرگ‌ترین عقاب و مار در آمریکای جنوبی گرفته تا بزرگ‌ترین گربه و ماهی‌آبی آمریکایی همگی در این مرکز هستند. حتی لازم به ذکر است که یکی از بزرگ‌ترین خفاشان خون‌خوار نیز دراین مرکز تحت مراقبت است. این جنگل به اندازه جزیره ترینیداد است و در کتاب گینس به عنوان یکی از رکوردارترین جنگل‌ها با انواع حیوانات مختلف ثبت شده است.

اگر شب را در این منطقه بگذارنید صداهای ناهنجاری از حیوانات مختلف خواهید شنید. انگار در دوران ژوراسیک زندگی می‌کنید و صدای تیرانوسوروس رکس را می‌شنوید که در حال شکار است. البته بعدا متوجه خواهید شد که تنها چند میمونند که نیمه‌شب به دنبال غذا هستند.

 

آماده یک غافلگیری باشید

این جنگل پر از سورپرایز و غافلگیری است. اگر اهل یک ماجراجویی هستید حتما به اینجا سر بزنید چون هر لحظه باید آماده باشید. می‌توانید به سمت کوه لاک‌پشت بروید. برای رسیدن به قله کوه و بازگشت باید پنج کیلومتر را پیاده‌روی کنید. راه رسیدن به قله جاده‌ای است که پر از حیوانات و گونه‌های جانوری مختلف است. باید دقت کنید که اعضای بدن شما هر لحظه کجا قرار دارد. بی محابا به یک درخت تکیه ندهید چون ممکن است درخت پر از حشرات مختلف باشد. قبل از اینکه برای یک عکس توقف کنید مطمئن شوید که زیرپایتان چیزی نباشد و ناگهان یک مار بیرون نیاید.همچنین دور و بر درختان افتاده نیز زیاد صبر نکنید چون باز هم امکان سر زدن یک وایپر موجود است.

اگر تمام این نکات را رعایت کنید با چیز خاصی به جز جمعیت بزرگی از مورچه‌ها و همچنین رد شدن پروانه‌های زیبای مورفو مواجه نخواهید شد. این جاده پر از درختان مختلف است و می‌توان در میان راه یک درخت مورا که ۵۰ سال قدمت و ۳۵ متر طول دارد را پیدا کنید و حس و حال روحانی آن را جذب کنید.

هنگامی که به بالای قله برسید در دوردست و نمای روبرویتان اقیانوسی از درختان و جنگل را خواهید دید که تا مرز ونزوئلا ادامه دارد. باران و باد که در بین درختان و جنگل می‌چرخد حس موج‌های ساحل را به شما خواهد داد که با تمام قدرت به موج‌شکن برخورد می‌کنند.

اکثر جانداران جنگل از دید شما مخفی خواهند ماند و خود را نشان نمی‌دهند. اکثر صدایی که خواهید شنید صدای میمون‌ها و قناری‌هاست. اگر در راه برگشت از رودخانه سفر کنید هم ممکن است رد تمساح‌ها را روی آب ببینید.

 

حفظ طبیعت

یکی از کارکنان مرکز تحقیقات جنگل یوک‌راما در مورد اصل تمرکزی این جنگل و این مرکز می‌گوید که این مرکز بر روی حفاظت از طبیعت، گردشگری و آموزش و تمرین بنا شده است. این مرکز به دنبال این است که از جنگل بهره‌برداری کند و منابع لازم را از آن کسب کند اما بدون این که به آن ضربه‌ای بزند و محیط آن را دست کاری کنید. اساسا این مرکز، جنگل را تبدیل به یک لابراتوار بزرگ کرده و اگر این عملیات موفق‌آمیز نباشد در هیچ جای دنیا نیز موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

یکی از مزایای چنین لابراتواری به وجود آمدن امکان اسکان ۴ هزار آمریکایی بومی است که موفق شده‌اند در کنار این مرکز زندگی خود را شروع کنند. هر کدام از قبایل مختلف دهکده‌هایی را تشکیل داده‌اند و می‌توان به یکی از آن‌ها به نام سوراما که در نزدیک مرکز است سر بزنید. این دهکده ۲۴۰ نفر از قبلیه مکوشی را اسکان داده و این مردم زندگی خود را با کشاورزی، شکار و ماهیگیری می‌گذارنند. مردم این قبایل به شدت مهمان‌نواز هستند و برای شما مکانی برای خواب یا غذایی برای میل کردن فراهم خواهند کرد.

 

ثابت نگه‌داشتن جمعیت

این دهکده در طی سال‌ها پیشرفت داشته اما همچنان آنقدر پیشرفته نیست که جلوی مهاجرت را بگیرد. هر ساله تعدادی از جوانان دهکده را ترک می‌کنند تا تحصیلات خود را ادامه دهند و شاید بتوانند زندگی دیگری دور ازینجا برای خود رقم بزنند. اما خانواده‌ها با زاد و ولد این مهاجرت و پایین آمدن جمعیت را ثابت نگه‌داشته‌اند.

یونیسف نیز طی سال‌ها کمک‌های مختلفی به این دهکده و دهکده‌های اطراف کرد است. یک مدرسه توسط یونیسف در این دهکده ساخته شده و در این مدرسه کودکان چه دختر و چه پسر مشغول تحصیل هستند. هدف ایجاد محفلی است که بتوان ارزش‌های انسانی و علمی را فراگرفت. چنین فضایی کمی زندگی مردم را نیز تغییر داده است. مردم لباس‌های مدرن می‌پوشند و انگلیسی صحبت می‌کنند اما همچنان برخی رسومات گذشته و اجداد خود را زنده‌ نگه‌داشته‌اند.

اگر به اینجا سفر کنید مردم دهکده می‌توانند راهنمای تور خوبی برای شما باشند. یک کمپ کنار رود نزدیک این دهکده وجود دارد و با کمک اهالی می‌توانید به آنجا سر بزنید. یک رود سبزرنگ زیبا که روشن کردن آتش کنار آن جذابیت سفر را بیشتر خواهد کرد.

در شب صحنه‌های زیبایی خلق خواهد شد. صدای حیوانات فضا را رمزآلود می‌کند و نوری که توسط شب‌تاب‌ها و ستارگان ایجاد می‌شود واقعا جادویی است.

صبح هنگام با یک قایق به دل دریاچه بورو بورو بزنید و شاید شانس این را داشته باشید که سمورآبی‌های بزرگی را مشاهده کنید. بین راه مطمئنا به مرغ‌های ماهی‌خوار نیز برخواهید خورد. آرامش و سکوت دریاچه مطمئنا در بین راه شما را جذب خواهد کرد.

شاید با این همه تفسیر تصور کنید این کشور و این جنگل‌ها توریست جذب نمی‌کند اما اینگونه نیست. هر ساله تعدادی از مردم از کشورهای مختلف به این‌جا سفر می‌کنند و با یک برنامه مناسب به گشت و گذار می‌پردازند. سفر می‌تواند برای شما سخت و طولانی باشد اما اگر آن را خوب مدیریت کنید اینگونه نخواهد بود. به عنوان مثال آبشار کایتور یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های کشور است و ۲۲۶ کیلومتر از دریا فاصله دارد، این یعنی پنج برابر آبشار نیاگارا! این آبشار هر ثانیه ۱۳۰ هزار لیتر آب دریاچه پوتارو را تبدیل به ابر و مه می‌کند. می‌توانید برای سر زدن به این آبشار سه روز پیاده‌روی سخت انجام دهید و یا اینکه در فرودگاه سوار یک هواپیمای ده صندلی کوچک شوید و از بالا نماهای زیبا را مشاهده کنید.

هواپیما در یک جاده خاکی فرود خواهد آمد و پنح دقیقه فاصله تا آبشار است. می‌توانید از جاذبه این آبشار لذت ببرید و با چشمانی خیره مبهوت آن شوید. تابلوهای اخطار فراوانی وجود دارد که شما را از خطرهای موجود آگاه خواهد کرد. یکی از آن‌ها عکس نگرفتن در مناطق لیز و خطرناک آبشار است.

گویان کشوری کاملا متفاوت با تمامی مناطق دنیاست. همه چیز در این کشور شما را به وجد خواهد آورد و امکان ندارد با دیدن این آبشار، درخت‌های غول‌پیکر و سلسله تار عنکبوت‌های بزرگ چشمان‌تان خیره نشود. این سرزمین پر از غافلگیری است و توریست‌ها تلاش کرده‌اند تا در هنگام بازدید تغییری در آن ایجاد نکنند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط