سیبری؛ از طبیعت سبز تا زندگی گرم
1396/06/29 - 10:00 جهانگردی

سیبری؛ از طبیعت سبز تا زندگی گرم

نام سیبری که برده می‌شود، حس سرما به سراغ آدم می‌آید. این نقطه شمالی و سرد زمین با خرس‌های قطبی، اسکیموها، دریاچه‌های یخی و بسیاری جاذبه سرد دیگر تصویری است که از سیبری در ذهن ما نقش بسته. اما همه سیبری این‌ها نیست؛ طبیعت بی‌نظیری در آن‌سوی یخ‌ها در جریان است و علاوه بر آن زندگی شهری -و نه اسکیمویی- نیز به قطب شمال گره خورده است. با فلایتیو همراه باشید که سیبری را بیشتر بشناسید.

(flightio امکان خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل را برای شما فراهم کرده است.)

از یخ تا درخت

این منطقه وسیع از شرق تا غرب شمال آسیا را در بر گرفته است و اقیانوس منجمد شمالی تنها بخشی از آن به شمار می‌آید. جنگل‌های انبوه ویژگی بارز سیبری است. جنگل‌های معتدل و جنگل‌های تایگا در جنوب سیبری و یک میلیون هکتار سرزمین محافظت شده نشان می‌دهند که سیبری تنها سرزمینی یخی نیست. در مناطق جنوبی سیبری همچنین کشت گندم و سایر غلات رواج دارد. رودخانه، دریاچه، پارک‌های طبیعی و کوه‌های سرسبز بخش بزرگی از سیبری را در دستان خود گرفته‌اند که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به کوه‌های سایان، کوه خمار دابان، کوه‌های طلایی آلتای که ثبت میراث یونسکو نیز است و دریاچه بایکال که بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان محسوب می‌شود، اشاره کرد.

حیات وحش سیبری نیز یک حیات وحش منحصر به فرد است. منطقه محافظت‌شده زاپاودنیک در کنار دریاچه بایکال گونه‌های جانوری بسیاری را در خود جای داده است. در منطقه سایانو شوشنسکی گونه خاصی از پلنگ سیبری زیست می‌کند که تعداد آن‌ها انگشت‌شمار است. ببر سیبری گونه‌ای بسیار معروف در جهان به شمار می‌آید. علاوه بر این‌ها خرس قطبی، خرس قهوه‌ای سیبریایی، آهو و گوزن سیبری و پرندگان منحصر به فرد در این منطقه از جهان زندگی می‌کنند.

زندگی شهری

شاید باورش مشکل باشد که «نووسیبریسک» سومین شهر بزرگ روسیه در منطقه سیبری واقع شده است. این شهر اتفاقا بسیار دانشگاهی است و یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه را در خود جای داده است. مترو، ساختمان‌های مدرن، کلیساها و ساختمان‌های تاریخی، یک سالن اپرای معروف، اقتصاد و زندگی روح سرما را از این شهر بزرگ دور کرده و زندگی را در آن به جریان انداخته است. علاوه بر نووسیبریسک، شهرهای امسک، نوریلسک، تومسک، بارناول، یاکوتسک و بسیاری دیگر از شهرهای قابل توجه سیبری هستند.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط