راهنما: چگونه از هر فرصتی برای سفر استفاده کنیم؟
1397/03/05 - 10:50 جهانگردی

راهنما: چگونه از هر فرصتی برای سفر استفاده کنیم؟

ممکن است شما در وبلاگ‌ها و مجلات و شبکه‌های اجتماعی افراد زیادی را دیده باشید که خیلی سفر می‌کنند و کم‌کم این حس را پیدا خواهید کرد که این‌ آدم‌ها یا خیلی پولدار هستند، یا خانه‌به‌دوش‌هایی هستند که از راه دور کار می‌کنند، یا اینکه می‌خواهند دست از کار بکشند و به سفری طولانی تا آخر عمر بروند!‌ یا اینکه اصلاً بیکارند و خب! این با عقل جور در نمی‌آید! در دنیای واقعی اما اغلب ما مجبور هستیم تا علاقه‌مان به سفر را در کنار خیلی چیزهای دیگری که در زندگی برایمان اولویت دارند بگذاریم – محل کار، اجاره خانه، درآمد داشتن، شریک کاری، دوست،‌ همسر‌، خانواده و...!

 

خب حالا چطور بیشترین استفاده از زمان را برای سفر ببریم یا به عبارت دیگر چگونه با امکانات و زمان محدود هر فرصت را تبدیل به سفر کنیم؟ چگونه با داشتن یک شغل ثابت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر بیشتر سفر کنیم؟ در ادامه می‌خوانید!

 

به هر سفری به دید تعطیلات نگاه کنید! دقت کنید، هر سفری!

 

هر وقتی‌که شما دور از خانه و شهر خود باشید بالقوه می‌تواند برای خودش تعطیلات و فرصتی برای سفر به معنای فراغتش باشد! سفرهای کاری مثال واضحی در این مورد هستند – سفر شما وقتی از طرف محل کارتان می‌روید خرجی برای شما ندارد و هزینه‌های‌ آن از قیل پرداخت شده! پس از چنین فرصتی حداکثر استفاده را بکنید؛ ممکن است عصرها زمان آزاد داشته باشید. به بهانه‌ی اینکه خسته از کار هستید در هتل نمانید! بیرون بزنید و جاهای دیدنی شهر یا کشوری را که برای کار به آن رفته‌اید ببینید.

یا اینکه بسته به شرایط سفر کاریتان ممکن است عصرها هم مجبور به کار باشید. شما که تا آنجا رفته‌اید! شاید بتوانید مدت سفر را برای دو سه روز تمدید کنید و با خیال راحت به گردش در آن شهر بپردازید.

یا مثال‌های دیگر!‌ حتی اگر کار شما شامل سفر به جاهای مختلف نمی‌شود هم می‌توانید این اصل را برای هر نوع سفر دیگری که به نوعی یک توفیق اجباری برای شماست پیاده کنید! برای عروسی دخترخاله یا پسرعمویتان، دیدن خانواده یا یک دوست باید به شهر دیگری بروید؟ آن سفر را به تعطیلات خود تبدیل کنید!

 

از آخر هفته‌ها غافل نشوید!

 

به جای زل زدن به تلویزیون یا خوابیدن تا لنگ ظهر و بیرون رفتن‌های تکراری آخر هر هفته‌ی کاری می‌توانید به سفر بروید! سفر حتما نباید دو هفته طول بکشد یا جایی خیلی دور باشد!‌

اگر محل کار شما نزدیک به یک فرودگاه است می‌توانید آخر هفته‌ّها پنج‌شنبه صبح  حتی به جایی نه‌چندان نزدیک [به سفر بروید و پرواز برگشت خود را برای اول وقت شنبه بگیرید تا از فرودگاه یکسره سرکارتان حاضر باشید! خب حتماً با خودتان می‌گویید که هزینه‌اش چه؟! در وبلاگ فلایتیو راه‌های مفید پس‌انداز پول برای سفر یا اینکه چطور می‌توان برای هر مقصدی بلیت هواپیمای ارزان پیدا کرد در پست‌های جداگانه توضیح داده شده‌اند!

یا شاید فرودگاهی نزدیک شما نباشد. آخر هفته خود را به جایی نزدیک بروید. شهر یا حتی روستایی در نزدیکی شما هم می‌تواند جایی برای سفری خاطره‌انگیز باشد که به شما حسابی خوش بگذرد.

با کمی تحقیق گزینه‌های مناسب زیادی برای سفرهای یکی‌ دو روزه‌ی آخر هفته‌ای که ارزان هم تمام شوند پیدا می‌شود.

 

و اما تعطیلات رسمی...!

 

از این تعطیلات در تقویم کشور ما زیاد است و اگر خیلی سفر دوست هستید باید نهایت استفاده از این تعطیلات را ببرید! بین‌التعطیلی‌ها نمونه‌ی آشنایی برای شما هستند! اگر  مثل اکثر مواقع [شانس با شما باشد و بین دو تعطیلی هم تعطیل شود که چه بهتر! اگر هم نشد خب این فرصت خیلی خوبی‌ست تا یک روز مرخصی بگیرید و آن سه روز را به سفر بروید! ارزشش را دارد!

تعطیلات سال نو یا همان عید نوروز خودمان مثال دیگری از این حالت است، با اینکه تعطیلات به صورت رسمی فقط ۵ روز اول سال هستند؛ اما تنها مشکل در زمان تعطیلات رسمی این است که تقریباً همه این ایده را دارند!

راه حل اینکه چطور از بقیه جلوتر باشید هم این است که: خیلی جلوتر و زودتر از همه، در زودترین زمانی که خودتان می‌توانید، پرواز و هتل‌تان را رزرو کنید. یا اینکه در مورد مقصد سفر انعطاف‌پذیر باشید. چه اصراریست که حتما، الا و لله به شلوغ‌ترین شهرها در زمان‌های تعطیل رسمی بروید که همه می‌خواهند به آنجا بروند! شهرهای دیدنی داخلی و خارجی زیادی هستند که ممکن است حتی اسمشان هم به گوش شما نخورده باشد!

باز هم با کمی تحقیق و مطالعه بیشتر، می‌توانید انتخاب‌های سفر خود را به هوشمندانه‌ترین حالت ممکن انجام دهید.

 

شهرتان شما را صدا می‌زند!

 

این یک مورد اساسا و در اصل سفر و تعطیلات حساب نمی‌شود! اما بیشتر ما اینقدر در کارهای روزمره و فعالیت‌های روتین خود غرق می‌شویم که وقت دیدن جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی و خاص شهر خودمان را نداریم و هیچ‌وقت سراغ آن‌ها نرفته‌ایم! یا اصلا حتی خیلی از آن‌ها را هم نمی‌شناسیم!

ممکن است در دو قدمی محل کار شما جایی باشد که هر روز از کنارش رد می‌شوید اما اصلا حواستان به آن نیست! رفتن به مکان‌های جدید به جای همان کافه‌ی همیشگی پایین شرکت  در زمان استراحت [تجربه‌ی متفاوتی برای شما خواهد بود.

این حالت برای مردم همه‌‌ی شهرهای جهان – مخصوصا کلان‌شهرها – پیش می‌آید. کسی که در لندن زندگی می‌کند حتی بعد از سال‌ها ممکن است هنوز از کنار موزه‌ی سنت پاول هم رد نشده باشد!

مثال واضحی از وقتی که بالاخره به اماکن دیدنی شهرمان می‌رویم، زمانی است که مهمانی از شهر یا کشور دیگر برای ما می‌آید. اینجا بازهم توفیقی اجباری نصیب‌تان می‌شود که می‌تواند شما را از حالت روتین زندگی در بیاورد.

شما حتی می‌توانید پایتان را یک قدم جلوتر هم بگذارید؛ مسافر دعوت کنید! از طریق کوچ‌سرفینگ! یا با میزبانی مسافرها  در حد امکان خودتان [پول هم در بیاورید!

این مواقع فرصت خیلی خوبی برایتان خواهد بود تا شهر خود را بیشتر کشف کنید؛ اما شما خودتان را فقط به زمانی که مسافر می‌آید محدود نکنید! سعی کنید با کشف دیدنی‌های شهرتان فرصت‌های جدیدی برای خود خلق کنید.

 

روز تعطیلی اضافه بگیرید!

 

درست است که روزهای تعطیل در کشور ما زیاد هستند اما قطعاً شرایط کاری برای همه‌ی مشاغل یکسان نیست و خیلی‌ها روزهای تعطیل را هم باید سرکار باشند!

خب اگر شما خوش‌شانس باشید و شرکتی که برایش کار می‌کنید به شما امکان خرید روز تعطیلی اضافه بدهد می‌توانید از آن استفاده کنید؛ اما راه‌های دیگری هم برای ایجاد این زمان اضافه سفر وجود دارد.

بعضی جاها شما می‌توانید در عوض کار بیشتر و داوطلبانه، در عصرها یا رویدادهای آخر هفته روز Off یا تعطیل بیشتری برای خود ذخیره کنید. پس تا می‌توانید برای این کارهای اضافه داوطلب شوید.

 

شاید هم در محل کار شما، سیاست‌هایی برای فرصت‌های مطالعاتی و مهارت آموزی – چه با حقوق چه بی حقوق – وجود داشته باشد. حتما راجع به اینجور فرصت‌ها تحقیق کنید. اگر هم چنین برنامه‌ای در شرکت شما وجود ندارد  در صورتی که کیس مناسبی سراغ دارید [ببینید می‌توانید رئیس‌تان را قانع کنید که این فرصت برای شرکت مفید خواهد بود (حداقل ضرری برایش نخواهد داشت)! اگر خیلی زرنگ باشید و شانس هم با شما باشد حتی ممکن است با هزینه‌ی شرکت به این فرصت مطالعاتی یا مهارت‌آموزی بروید!

 

با یک تیر چند نشان!

 

همه‌ی این موارد امکانات و احتمالاتی‌ست که ممکن است همه‌اش برای همه‌ی افراد صدق نکند. بالاخره تمام هدف این مطلب پیشنهاد راه‌هایی برای بیشتر سفر کردن است و به طور کلی دو نکته در بین همه‌ی نکات دیگر نقش مهمی در به وجود آوردن این فرصت‌ها دارد.

تحقیق‌کردن و جستجو درباره ایجاد فرصت‌های بیشتر و همان‌طور که در قسمت تعطیلات رسمی گفتیم انعطاف‌پذیری بالاتر! برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به فلایتیو مراجعه کنید. 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط