چطور در استانبول بهترین استفاده را از وسایل نقلیه کنیم؟

بهترین و ارزان‌ترین راه ممکن برای جابجایی در شهر استانبول استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی شامل مترو، تراموای شهری و قطار کابلی (funicular) است. حمل و نقل عمومی به دلیل آنکه تا حد ممکن به خیابان‌های شلوغ  و پرترافیک شهر ارتباط چندانی ندارد، به موقع و سریع‌تر از هر گزینه‌ی دیگری می‌باشد. در این مقاله راجع به حمل و نقل ریلی در شهر استانبول و تمام اطلاعات لازم در مورد خطوط مختلف، ساعات کار و کرایه‌های آن خواهید خواند.

 

شهر استانبول دارای دو خط مترو، پنج خط تراموا و دو خط قطار کابلی می‌باشد. برای یافتن یک ذهنیت کلی بهتر است در ابتدا نقشه‌ی حمل و نقل ریلی استانبول را بررسی کنید. شما به عنوان یک گردشگر نیازی به اطلاعات تمام این خطوط ندارید و تنها خط 1و 2 مترو، خط 1 تراموا و خط 1 قطار کابلی و مهم‌ترین ایستگاه‌های این خطوط مورد نیاز شماست.

اطلاعات کلی

برای سوار شدن به مترو، تراموا و قطار کابلی در ابتدا باید از گیت نرده‌ی گردان عبور کنید تا به سکوی سوار شدن برسید. برای عبور از نرده‌ی گردان باید یک بلیط یا اصطلاحا ژتون بخرید و یا از دو نوع کارت اعتباری به نام‌های «آکبیل» (akbil) یا «استانبول کارت» (İstanbul Kart) استفاده کنید. هزینه‌ی سفر در تمام سیستم حمل و نقل ریلی استانبول با واگن‌هایی دارای تهویه‌ی مناسب و مدرن حدود 1.5 لیر می‌باشد.

 

خط 1 مترو (M1)، آکسارای – هاوالیمانی | Aksaray – Havalimanı

اگر تمایل داشته باشید با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی مستقیما از فرودگاه به همراه چمدانتان به سمت هتل مدنظر خود بروید، باید ابتدا از خط 1 مترو استفاده کنید. قسمت‌هایی از این خط زیر زمین و قسمت‌هایی از آن روی زمین قرار دارد. به خاطر داشته باشید که در انتهای این خط به ایستگاه «آکسارای» خواهید رسید که از آنجا می‌توان وارد خط 1 تراموا شد تا به ایستگاه «سلطان احمد» (Sultanahmet) بروید و سپس در ایستگاه «کاباتاش» (Kabataş) وارد خط 1 قطار کابلی شوید تا به میدان «تقسیم» (Taksim) برسید. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که برای استفاده از متروی خط 1 مجبور خواهید شد چمدان‌ خود را از بعضی پله‌های طول مسیر بالا و پایین ببرید.

اولین قطار: ساعت 6 صبح
آخرین قطار: ساعت 12:30 بامداد

زمان حرکت: هر 5 دقیقه، و در روزهای یکشنبه هر 7.5 دقیقه.

 

خط 2 مترو (M2)، شیشانه آتاتورک | Şişhane – Atatürk

این خط مترو کاملاً در زیر زمین واقع شده و همچنان ساخت آن ادامه دارد و هر چند وقت یکبار به ایستگاه‌های آن افزوده می‌شود. این خط هم اکنون 10 ایستگاه دارد. شما به عنوان یک گردشگر می‌توانید با استفاده از این خط از ایستگاه «تقسیم» به منظور خرید به شمال شهر بروید. بدین منظور می‌توانید در ایستگاه «حاجی عثمان» (Osmanbey) پیاده شوید تا به خیابان «نیشان‌تاشی» (Nişantası) در منطقه‌ی «شیشلی» (Şişli) بروید و از مراکز خرید «جواهیر» (Cevahir) و «پِروفیلو» (Profilo) دیدن کنید یا در منطقه‌ی «لِوِنت» (Levent) به مراکز خرید «مترو سیتی» (Metrocity) و «آکمِرکِز» (Akmerkez) سر بزنید. برای رسیدن به مرکز خرید «آکمِرکِز» نیاز به طی مسافتی کوتاه با تاکسی یا با پای پیاده دارید.

اولین قطار: ساعت 6:15 صبح و در روزهای یکشنبه ساعت 6:30

آخرین قطار: ساعت 12:30 بامداد

زمان حرکت: هر 4.5 دقیقه و در روزهای یکشنبه هر 7 دقیقه

 

خط 1 تراموا (T1)، زِیتینبورنو – کاباتاش | Zeytinburnu – Kabataş

این خط تراموا مطمئنا برای گردشگران جذاب‌ترین خط ریلی محسوب می‌شود، به این دلیل که با گذشتن از روی پل «گالاتا» (Galata) بافت تاریخی استانبول را به بخش مدرن شهر پیوند می‌دهد.
در این خط ایستگاه‌های مختلفی وجود دارد از جمله: ایستگاه «لالِلی»
(Laleli) که برای رفتن به «مسجد سلیمانیه» (Süleymaniye Mosque) باید در این محل پیاده شوید. ایستگاه «بایزید» (Beyazıt) و «کِمبِرلیتاش» (Cemberlitaş) که نزدیک به بازار بزرگ و حمام معروف قرار دارند. ایستگاه «سلطان احمد» (Sultanahmet) به بسیاری از مناطق دیدنی شهر نزدیک است. ایستگاه «اِمینونو» (Eminönü) نزدیک به «بازار ادویه» (Spice Market)، «مسجد جدید» (New Mosque)، بندرگاه «کادیکوی» (Kadıköy) و محل تور کشتی «کروز بُسفُروس» (Bosphorus Cruise) واقع شده است. ایستگاه «کاراکوی» (Karaköy) به تونل قدیمی و معروف استانبول دسترسی دارد. ایستگاه «توفانه» (Tophane) که در بخش مدرن شهر واقع شده و ایستگاه «کاباتاش» (Kabataş) که از آن با خط 1 قطار کابلی می‌توان به میدان تقسیم رسید و یا از طریق اتوبوس‌های دریایی واقع در این محل از «جزایر پرنس» (Princes’ Islands) دیدن کرد.

اولین قطار: ساعت 6 صبح
آخرین قطار: ساعت 23:50

زمان حرکت: هر 5 دقیقه

 

خط 1 قطار کابلی (F1)، تقسیم کاباتاش | Taksim – Kabataş

این قطار کابلی پس از مدت‌ها انتظار در سال 2006 افتتاح شد و از طریق آن می‌توانید پس از عبور از تپه‌ای با شیب تند، فاصله‌ی بین ایستگاه «کاباتاش» تا «تقسیم» را در کمتر از 150 ثانیه طی کنید.

اولین قطار: ساعت 6:15 و در روزهای یکشنبه ساعت 6:30

آخرین قطار: ساعت 12:50 بامداد و در روزهای جمعه و شنبه ساعت 1:20 بامداد

زمان حرکت: هر 5 دقیقه

 

نمونه‌ای از یک جابجایی واقعی با خطوط ریلی

به عنوان مثال در نظر بگیرید که می‌خواهید از مبدا «سلطان احمد» به مقصد «تقسیم» بروید. در ابتدا باید با پرداخت 1.5 لیر سوار بر متروی خط T1 شوید و حداکثر پس از 10 دقیقه به ایستگاه «کاباتاش» خواهید ‌رسید. سپس اگر ژتون در اختیار داشته باشید با پرداخت 1.5 لیر و یا با کارت «آکبیل» با 50 درصد تخفیف و پرداخت 0.75 لیر سوار بر خط F1 قطار کابلی می‌شوید تا به میدان «تقسیم» برسید. در مجموع این سفر بیش از 15 دقیقه طول نخواهد کشید و در بیشترین حالت 3 لیر هزینه در برخواهد داشت.
به عبارت دیگر تا زمانیکه با جمعی بیشتر از سه نفر سفر می‌کنید استفاده از حمل و نقل ریلی استانبول نه تنها سریعتر بلکه ارزانتر از هزینه‌ی تاکسی خواهد بود.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*