کلیسای جامع میلان | یک گاه‌شمار فرهنگی
1396/12/16 - 13:00 جهانگردی

کلیسای جامع میلان | یک گاه‌شمار فرهنگی

کلیسای دومو که بیش از ۶۰۰ سال در میلان پابرجاست، شاهد مستقیم تاریخ شهر بوده است. حاکمان و بازسازی‌های زیادی به خود دیده است، از کفش‌های چرمی نرم که روی پیاده‌رو سنگی صدای پاشنه‌ی پا ایجاد می‌کردند تا زنگ گوشی‌های همراه. امروزه دومو مشهورترین مکان شهر است، هرچند کمی طول می‌کشد تا به آنجا برسید.

ساخت دومو به طور رسمی هفت قرن پیش، در سال ۱۳۸۶، توسط بیشاپ انتونیو دسالوزو آغاز شد، اما حمایت جیان گالوزو ویسکونته، حاکم وقت میلان، باعث رشد بصیرت او داشت. در حقیقت، دومو طرح صورتی و سفید مخصوص خود را مدیون ویسکونته است، کسی که نظراتش در مورد کلیسای جامع باعث شد معماران سنگ‌های سفالی را با سنگ مرمر Condoglian دریاچه‌ی ماجوره در شمال ایتالیا جایگزین کنند. کانال‌هایی در شهر حفر شد تا مرمر را از معادن کاندوگلیا به محل ساخت و ساز برسانند.

بر خلاف بیشتر کلیساهای سبک رنسانس که در ایتالیا می‌بینید، دومو بیشتر به سبک گوتیک ساخته شده است. با مناره‌ها و کارگویل های سفیدی که دارد، شک و شبهه‌ای در مورد ریشه‌های معماری آن باقی نمی‌ماند. با این حال، تعداد کارگران و زمانی که صرف تکمیل آن شده است به این معناست که می‌توان رد پاهایی از نئوگوتیک و حتی سبک رمانتیک را در ساختمان نهایی آن مشاهده کرد.

زمانی که ویسکونته طرح اولیه‌ی کلیسای جامع را ویرایش می‌کرد، معماران و متخصصان از سراسر اروپا که مجذوب این پروژه‌ی عظیم بودند، دور جمع شدند تا بر روی ساختمان آن کار کنند. حداقل ۷۸ معمار برتر در طول قرن‌ها بر روی کلیسا کار کردند، صرف نظر از هزاران هنرمند، پیکر تراش و کارگران متخصصی که در زمان‌های مختلف مشغول ساخت و ساز آن بوده‌اند. تصمیمات اصلی توسط تیمی از تکنسین‌ها و سایر کارکنان با پیش‌زمینه‌ها و فرهنگ‌های مختلف، با تبادل ایده‌ها و تجربیات گرفته می‌شد و در نهایت دومو را به اروپایی‌ترین کلیسای جامع به سبک گوتیک تبدیل کرد. هرچه نقشه کامل‌تر می‌شد، ساخت و ساز نیز طولانی‌تر می‌شد. در نهایت کلیسا در سال ۱۴۱۸ رسماً مقدس و متبرک اعلام شد، اگرچه در آن زمان فقط شبستان کلیسا واقعاً کامل شده بود و بعد از اعلام تقدیس، دومو تا قرن‌ها ناقص باقی ماند. سیاست‌ها، نبود بودجه‌ی کافی و بی‌اعتنایی نسبت به پروژه‌ای که ظاهراً بی پایان بود (تصور کنید ۱۰۰ سال در یک محل ساخت و ساز انجام شود) مانع هرگونه پیشرفت در ساخت و ساز شد.

کار اصلی‌تر در قرن شانزدهم شروع شد، زمانی که آرک بیشاپ برومئو و معمار او پلگرینی، از طریق اصلاحات سخت‌گیرانه‌ی کاتولیک که در آن زمان باب شده بود تأثیر خود را بر سبک آن گذاشتند، اما در حدود قرن نوزدهم بود که مراحل نهایی ساخت و ساز کامل شد. در آن زمان بود که به همت ناپلئون و در دوران حکومتش، نمای کلیسا کامل شد.

با اینکه فراموش کردن تاریخ طولانی بناهای تاریخی آسان است، اما جزئیات و پیکرتراشی‌های کلیسای جامع آن‌قدر زیاد است که ما را به یاد تلاش، زمان و هزینه‌ای که صرف ساختن آن شده است، می‌اندازد. در حقیقت، ۳۴۰۰ مجسمه، ۱۳۵ کارگویل و ۷۰۰ پیکر برجسته در این سازه‌ی عظیم وجود دارد! بهترین راه برای درک آن، بالا رفتن از تراس برای دیدن این جزئیات است. می‌توانید با استفاده از راه‌پله یا آسانسور بالا بروید و به پشت دومو، محل نگهداری مناره‌ها و پیکرتراشی‌های استادانه‌ای که با ارتفاع و قطرهای مختلف سر به فلک کشیده‌اند، قدم بگذارید. در روزهایی که آسمان صاف است می‌توانید سرتاسر میلان و قله‌های برفی آلپ در شمال را ببینید.

دنبال کردن مسیر مرمری در طرفین دومو، شما را به سمت تراس هدایت می‌کند. فقط از آنجاست که می‌توانید مستقیماً میلانو مدونینای مشهور را ببینید. مدونینا یک مجسمه‌ی طلایی چهار متری از مریم باکره، نماد شهر و محافظ اهالی میلان است. این مجسمه که با ۶۷۵۰ ورق طلا پوشیده شده است، بیش از نیم تن وزن دارد. مدونینا پیش از اینکه نمای ساختمان به طور رسمی کامل شود اضافه گردید و در دسامبر ۱۷۷۴ به بزرگ‌ترین مجسمه در ساختمان تبدیل شد. امروزه میلان قانونی را تصویب کرده است که هیچ سازه‌ی جدید نمی‌تواند بلندتر از این مجسمه‌ی مقدس باشد.

علی‌رغم همه‌ی این کارها، می‌توان این‌گونه استدلال کرد که ساخت و ساز کلیسا هیچ‌گاه تکمیل نشده است. پروژه‌ی ۵ ساله‌ای برای پاک‌سازی ساختمان در سال ۲۰۰۲ آغاز شد و ترمیم و پاک‌سازی‌های معمول، دائماً انجام می‌شوند تا مرمرهای سفید اولیه حفظ گردند. امروزه بیش از 5 میلیون نفر در سال از دومو بازدید می‌کنند تا یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بناهای تاریخی جهان را تحسین کنند. در این شهر جهانی، دومو به عنوان یکی از پایه‌های تاریخ غنی آن، محکم و استوار ایستاده است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط