با برترین موزه‌های نیجریه آشنا شوید
1397/02/29 - 13:00 جهانگردی

با برترین موزه‌های نیجریه آشنا شوید

به‌عنوان یک گردشگر، صرف‌نظر از علاقه یا عدم علاقه شما به تاریخ و هنر، توصیه می‌شود که حتما از موزه‌های محلی مقصد خود در طول سفر بازدید کنید. اگر روزی به نیجریه سفر کردید، حتما به سراغ ۱۰ موزه در محبوب‌ترین شهرهای این کشور بروید. وضعیت این موزه‌ها ممکن است به‌خوبی بهترین موزه‌هایی که قبلا به دیدار آن‌ها رفته‌اید نباشد، اما قطعا چیزهای فراوانی به شما می‌آموزند. فلایتیو نگاهی به برترین موزه‌های نیجریه انداخته است.

موزه ملی شهر بنین

این موزه خانه شمار زیادی از اشیاء سفالی، برنزی و آهنی در نیجریه است. در دهه ۱۹۴۰، این موزه به‌طور اختصاصی در کاخ اوبا (Oba) قرار داشت. بااین‌حال این موزه در دهه ۱۹۷۰ جابجا شد و به یک مرکز عمومی بدل گشت. موزه ملی شهر بنین دارای سه گالری است.

مردم بنین در گذشته به خاطر مهارت بالا در قالب‌گیری اشیاء فلزی از جنس آهن و برنز شهرت داشتند. متاسفانه، برخی از اشیاء عتیقه متعلق به این دوران، تنها در عکس‌ها قابل‌مشاهده است. دلیل این نابودی، حمله بریتانیا در سال ۱۸۹۷ است.

موزه اقامتگاه قدیمی کالابار (Calabar)

این موزه هرگز در نیجریه ساخته نشد. بلکه پس از تکه‌تکه شدن از اسکاتلند با کشتی و از طریق مراکش به‌عنوان مقر فرماندهی ارتش بریتانیا و محل اقامت نماینده دولت استعمارگر به نیجریه آورده شد. موزه اقامتگاه قدیمی محلی بسیار غنی برای آشنایی با تاریخ نیجریه در دوران پیش از استعمار و استعمار، به‌خصوص موضوعات مرتبط با تجارت روغن پالم و دوران تجارت برده، است. می‌توان مجموعه‌ای از مجسمه‌های سفالی را در این موزه پیدا کرد. اسناد و اشیاء تاریخی به‌دقت در این موزه نگهداری می‌شوند و صحنه‌ای دوست‌داشتنی را برای بازدیدکنندگان خلق می‌کنند.

موزه اسی (Esię)

موزه اسی اولین موزه نیجریه محسوب می‌شود که در سال ۱۹۴۵ افتتاح شده است. مشهورترین مجموعه این موزه مجسمه‌های ساخته‌شده از سنگ صابون (نوعی ماده معدنی) است. گفته می‌شود این مجموعه با داشتن ۸۰۰ مجسمه بزرگ‌ترین کلکسیون دنیا محسوب می‌شود. به‌احتمال‌زیاد شما به هنگام بازدید افسانه‌ای حیرت‌انگیز در مورد یک کشف اسرارآمیز از این مجموعه را خواهید شنید.

موزه اسی از گالری‌های قدیمی و جدید با حدود ۲ هزار اثر دیدنی تشکیل شده است. گالری جدید به‌منظور جای دادن دیگر آثار هنری و تاریخی در کنار مجسمه‌های سنگی مناطق مختلف نیجریه ساخته شد. این موزه در آوریل هرسال میزبان یک فستیوال آثار تاریخی به‌منظور گرامیداشت تاریخ فرهنگی خود است.

موزه جوس (Jos)

موزه جوس دومین موزه تاسیس شده در نیجریه پس از موزه اسی است و درواقع در ابتدا به‌عنوان موزه ملی کشور ساخته شد. این موزه که در سال ۱۹۵۲ ساخته شده، به خاطر داشتن اشیاء باستان‌شناسی و مجموعه بزرگی از ظروف گلی و مجسمه‌های سفالی دوران تمدن نوک شهرت فراوان دارد.

در نمایشگاه‌های این موزه می‌توان با روش‌های معدن کاری قلع و سیستم‌های ریلی دوران استعمار نیجریه آشنا شد. این موزه توسط برنارد فاگ، باستان‌شناس بریتانیایی، تاسیس شده است.

موزه ملی کادونا (Kaduna)

یک مسئله جذاب در مورد این موزه، امکان تماشای زنده ساخت صنایع دستی است توسط صنعت گران و هنرمندان محلی است. صنایع دستی، آثار باستان‌شناسی و مجموعه قوم‌شناسی ازجمله بخش‌های موزه کادونا هستند. موزه ملی کادونا در سال ۱۹۷۵ تاسیس شد و بخشی از فضای خود را به نمایش آثار تاریخی تمدن نوک و ایگبو اکوو (Igbo-Ukwu) اختصاص داد.

موزه گیدان ماکاما (Gidan Makama)

موزه گیدان ماکاما یا موزه کانو یکی از موزه‌های ملی مهم در نیجریه محسوب می‌شود. این ساختمان قرن پانزدهمی که در ابتدا یک کاخ بود، از ۱۱ گالری برای نمایش جنبه‌های مختلفی از شهر کانو و تاریخ آن، شامل معماری، جنگ داخلی، موسیقی و مذهب، تشکیل شده است. کانو قدیمی‌ترین شهر در آفریقای غربی و دومین شهر بزرگ نیجریه محسوب می‌شود.

معماری این موزه را می‌توان یکی از ویژگی‌ها و دستاوردهای شاخص آن تلقی کرد. از مهم‌ترین بخش‌های موزه کانو می‌توان به مجموعه‌های قوم‌شناسی آن از مردم هاوسا (Hausa) و تصاویر ثبت‌شده از این شهر اشاره کرد.

موزه میراث باداگری (Badagry)

بارزترین ویژگی این موزه نگهداری از آثار تاریخی و وجود یک منبع قابل‌اطمینان از وقایع دوران برده‌داری بین‌قاره‌ای و همچنین نمایش تاریخ و فرهنگ مردم باداگری در امتداد ساحل، پیش و پس از دوران برده‌داری، است.

این ساختمان یک طبقه که در سال ۱۸۶۳ ساخته شده، میزبان ۸ گالری است. نام تمامی این گالری‌ها از دوران رونق برده‌داری در این منطقه گرفته شده و خط سیر زمانی جذابی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌آورد. موزه و ساختمان‌های اطراف، نظیر دیگر موزه‌های خانواده محور موجود در همین خیابان، گردشگران را به سفری شگفت‌انگیز در دل تاریخ می‌برند.

موزه ملی نیجریه

این موزه یکی از موزه‌های مشهور نیجریه برای نگهداری آثار هنری و تاریخی کشور است. نمونه‌هایی از هنر به نمایش درآمده در این موزه شامل سر سفالی موسوم به «جما» متعلق به تمدن نوک، اشیاء ساخته شده از عاج فیل و برنز متعلق به مردم شهر بنین و نمایشگاه چرخه حیات است. این موزه در سال ۱۹۵۷ توسط کنت موری، باستان‌شناس انگلیسی، تاسیس شد.

موزه اورون (Oron)

موزه اورون خانه برخی از قدیمی‌ترین مصنوعات چوبی قاره آفریقا (موسوم به اکپو) و همچنین آثار به‌جای مانده از جنگ داخلی نیجریه است. این موزه ابتدا بین سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۵۹ تاسیس شد، اما در طول جنگ داخلی کشور مورد دستبرد و غارت قرار گرفت. اورون در سال ۱۹۷۵ بازسازی شد و هم‌اکنون نیز میزبان مجسمه‌های چوبی مرمت‌شده، میراث فرهنگی مردمان محلی و همچنین اشیاء و صنایع دستی نایاب است.

موزه ملی جنگ

جنگ داخلی در نیجریه از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۷ به طول انجامید و یکی از ناگوارترین رویدادهای تاریخ این کشور را رقم زد. موزه ملی جنگ در سال ۱۹۸۵ به‌منظور گرامیداشت قربانیان و جنگجویان آن دوران ساخته شد. موزه ملی جنگ محلی برای نمایش آثار برجای‌مانده از دوران جنگ نظیر تانک‌های نظامی، سلاح‌های جنگی، بمب‌ها و دیگر اشیاء است و همچنین نقش مرکزی برای تحقیق پیرامون عملیات جنگی در کشور را ایفا می‌کند.

برای خرید بلیط هواپیما خارجی و رزرو هتل از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط