مسافرت انفرادی
1396/10/02 - 15:00 جهانگردی

چگونه بر ترس مسافرت انفرادی به‌عنوان یک خانم غلبه کنیم؟

مسافرت انفرادی همیشه دارای مزایای بسیار خوبی است. سفر تنها به خارج از کشور به معنی این است که افراد می‌توانند بدون مواجهه با نظر مخالف، برای خود تصمیم بگیرند. مسافران تنها بر اساس برنامه‌های شخصی خود طرح‌ریزی کرده و در طی سفر کارهایی را که دوست دارند انجام می‌دهند.

آن‌ها در یک سفر انفرادی نیازی به شنیدن افکار دیگران ندارند. در مسافرت انفرادی نیازی به بحث بر سر مکان بازدید و غذا خوردن وجود ندارد. به‌علاوه افراد می‌توانند بودجه خود را متناسب با نیازهایشان تنظیم کرده و نگران ولخرجی‌های دیگران در طول سفر نباشند.

اما بیایید کمی صادق باشیم. مسافرت تنها می‌تواند کمی موجب ترس و اضطراب افراد هم بشود.

یک مسافر تنها شب قبل از سفر، با انبوهی از سوالات در ذهنش روبرو می‌شود: آیا می‌توانم این مسافرت را به‌تنهایی پشت سر بگذارم؟ اگر با خود سلاح سرد حمل کنم، در فرودگاه‌های خارج از کشور دچار مشکل می‌شوم؟ اصلا این سفر می‌تواند ایده‌ای خوب باشد؟

بسیاری از افراد، به‌خصوص خانم‌ها، نسبت به مسائل امنیتی، توجه دریافتی از سوی مردان، و تنها بودن نگران هستند. با این‌ حال نکاتی وجود دارد که مسافران خانم،‌ از نوع تنها، می‌توانند به‌ منظور داشتن خیالی آسوده در ماجراجویی‌های خود فرا بگیرند. فلایتیو به سراغ برخی از این نکات رفته است. با ما همراه باشید.

(اگر برای سفر انفرادی تان برنامه ریزی کرده‌اید، همین حالا بلیط هواپیمای خودتان را رزرو کنید!)

 

۱- ماجراجویی‌های خود را با یک سفر داخلی شروع کنید

اگر کاملا آماده برداشتن یک گام بسیار بلند برای سفرهای جهانی نیستید، ابتدا از مسافرت تنها در کشور خود شروع کنید. سوار بر قطار شده و به یک شهر نزدیک سفر کنید؛ با این کار می‌توانید تجربه مسافرت تنهایی را به دست آورید. سعی کنید که سفر شما بیش از یک روز باشد تا شما به بودن در یک هتل یا هاستل عادت کنید.

گام‌به‌گام جلو بروید. درست به‌ مانند آموختن شنا، ابتدا پاهای خود در آب کنید و عجله‌ای برای شیرجه زدن نداشته باشید. این کار به شما احساس خوبی از سفر انفرادی بدون حس کامل خروج از منطقه امن خود در اولین تجربه را می‌دهد. سپس می‌توان در سفرهای بعد به مقاصد دورتر رفت تا زمانی که کاملا بتوان صحبت از یک مسافرت خارجی با یک زبان بیگانه و فرهنگی متفاوت کرد.

 

۲- به سراغ انجام فعالیت‌هایی بروید که با دیگر مسافران و افراد محلی در ارتباط باشید

تنهایی یک نگرانی مهم در هنگام سفر انفرادی است؛ اما شما مجبور نیستید که تمام زمان خود را تنها باشید. ماندن در یک هاستل باعث می‌شود تا شما با دیگر مسافران آن اقامتگاه دیدار کنید. زمانی که در اتاق انتظار قرار دارید، احتمالا با مسافرانی برخورد خواهید داشت که دوست دارند برای نهار یا یک گردش با شما همراه شوند.

اگر از دیدار با افراد غریبه در پرواز راحت نیستید، سعی کنید که در قالب یک تور گروهی به مسافرت بروید. به‌علاوه، سعی کنید که تا در کلاس‌های هنری محلی شرکت کنید. کلاس‌هایی مانند رقص محلی و آشپزی از بیشترین محبوبیت در میان گردشگران برخوردار هستند. شما می‌توانید با این روش فرهنگ محلی کشور مقصد را تجربه کرده و علایق خود را نیز با دیگر مسافران به اشتراک بگذارید.

 

۳- آموزش دفاع شخصی ببینید

قبل از سفر به کلاس‌های آموزش دفاع شخصی بروید. یادگیری نکات ابتدایی دفاع شخصی می‌تواند به شما در طول سفر احساس اعتماد به ‌نفس بدهد.

چیزی که مربیان این کلاس‌ها به شما آموزش می‌دهند این است که اکثر مهاجمان به دنبال طعمه‌های آسان برای شکار هستند. چیزی که شما باید به آن‌ها نشان دهید این است که آموزش‌های ابتدایی دفاع شخصی را دیده‌اید. با این کار اکثر مهاجمان عقب ‌نشینی خواهند کرد؛ بنابراین بسیاری از ما نیازی به تجربه یک نبرد واقعی نخواهیم داشت؛ اما در صورت نیاز، یاد بگیرید که چگونه چند ضربه محکم با پا بزنید، چگونه گردن مهاجم را بگیرید و چگونه او را تسلیم خود کنید.

این آموزش‌ها به شما قدرت می‌دهند. وقتی‌که این کلاس‌ها به پایان رسید شما حس می‌کنید که می‌توانید حمله هر مهاجمی را خنثی کنید. با این ‌حال این کلاس‌ها برای مسافرت انفرادی حتما ضروری نیستند. در صورتی‌ که واقعا از یک سفر انفرادی ترس دارید یا این سفر اولین مسافرت انفرادی شماست، می‌توانید به این کلاس‌ها بروید. شاید هرگز در طول سفر یک ‌بار هم به این آموزش‌ها احتیاج پیدا نکنید. اما پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

 

۴- مقصد خود را بر اساس نقاط قوت خود انتخاب کنید

هر مقصدی مناسب هر شخصی نیست؛ می‌توان با استفاده از هزاران وب‌سایت مختلف به انتخاب فهرستی از مقاصد مناسب برای مسافرت‌های انفرادی، به ‌ویژه برای خانم‌ها، پرداخت. این وب‌سایت‌ها گزینه‌ای مناسب برای تصمیم‌ گیری هستند، اما همیشه بهتر است تا مقصد خود را بر اساس نقاط قوتتان انتخاب کنید.

برای مثال اگر فردی درون‌گرا هستید و علاقه‌ای به کندوکاو زیاد ندارید، سعی نکنید که برای اولین ماجراجویی انفرادی خود به کشور پر هیاهو و تودرتوی مراکش بروید. به‌جای این کار مقصدی را انتخاب کنید که آرامش بیشتری برای شما به همراه داشته باشد.

وقتی ‌که در حال انتخاب مقصد خود هستید، به این موضوع فکر کنید که آیا این مقصد مرا از منطقه امن خودم خارج می‌کند؟ سعی نکنید بیش‌ازحد از منطقه امنتان خارج شوید به طوری ‌که در طول سفر هیچ لذتی از آن نبرید.

اگر علاقه‌مند به یک دوچرخه‌سواری ۳۰ کیلومتری در اطراف دریاچه‌هایی زیبا در وسط کوهستان‌ها هستید، سفر به سیرکویتو چیکو در آرژانتین گزینه‌ای مناسب برای شماست. با این ‌حال اگر ترجیح می‌دهید که آرام قدم بردارید، به جزیره کای کائولکر در کشور بلیز سفر کنید. شعار مردم در این کشور این است: «آرام حرکت کنید.»

 

۵- دفتر خاطرات روزانه خود را به همراه داشته باشید

ممکن است در رستوران نشسته باشید و با خود بگویید که ای‌ کاش یک هم‌ سفر با خود به همراه داشتم. وقتی‌ که احساس تنهایی کردید، دفتر خاطرات روزانه خود را بیرون بیاورید.

وقتی‌ که بر سر یک میز نشسته‌اید، دفتر خاطرات روزانه می‌تواند رفیق و همراه شما باشد (به‌خصوص در زمان‌هایی که دسترسی به اینترنت هم ندارید). تجارب و افکار خود در طول سفر را در این دفتر یادداشت کنید. این کار نه ‌تنها نقش همراه شما را بازی کرده و در ثبت خاطرات سفر به شما کمک می‌کند، بلکه سبب تقویت مهارت نوشتن در شما نیز می‌شود. داشتن دفتر خاطرات روزانه ایده‌ای هوشمندانه برای هر فردی است که دوست دارد سفرنامه بنویسد.

اگر علاقه‌ای به نوشتن خاطرات روزانه ندارید، یک کتاب خوب با خود به همراه داشته باشید. با این ‌حال مطمئن شوید که به هنگام مطالعه کاملا به اطراف خود نظر داشته و مراقب وسایلتان هستید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط