قیمت آمستردام
1396/10/25 - 10:00 جهانگردی

قیمت‌ها در آمستردام چگونه است؟

قیمت‌ها در آمستردام هلند ممکن است کمی ناهماهنگ باشد، یک شیشه نوشیدنی ممکن است بین ۲.۷۰ تا ۴.۵۰ یورو قیمت داشته باشد، حال تصور کنید سر یک میز شام، یک وعده غذا با همان نوشیدنی ۴ یورویی برای شما ۴۰ یورو خواهد بود.

در این مقاله شما نه تنها با قیمت غذاها در سال ۲۰۱۷ در شهر آمستردام آشنا خواهید شد، بلکه دیگر هزینه‌های زندگی همانند خریدهای مشخص و حمل و نقل نیز گنجانده شده است. هر چقدر که مکان زندگی شما مرکزی‌تر باشد، هزینه‌ها بیشتر خواهند شد. باید اشاره کرد که بهترین غذاها و خریدها نسبت به قیمت را در مرکز شهر نمی‌توان پیدا کرد و باید در محلات حومه مرکز پیدا کنید. با فلایتیو همراه باشید تا هزینه زندگی در آمستردام را مرور کنیم.

 

میانگین قیمت‌ها در آمستردام

قیمت نوشیدنی:

کوکا‌کولا/ اسپرایت/: ۲.۵۰ یورو

اسپرسو/ قهوه/ چای: ۲.۲۰ یورو

لاته/ کاپوچینو: ۲.۵۰ – ۲.۷۵ یورو

بطری آب معدنی: ۲.۵۰ یورو

قیمت صبحانه و ناهار:

آب پرتغال تازه: ۳.۵۰ یورو

پای سیب: ۴.۷۵ یورو

لقمه نان و پنیر: ۴.۵۰ یورو

لقمه سلامت (پنیر، کاهو، گوجه): ۵ یورو

سوپ: ۵.۵۰ یورو

پن‌کیک: ۶ یورو

پیتزا مارگاریتا: ۹ یورو

سالاد سزار: ۱۲.۵۰ یورو

 

قیمت رستوران‌ها:

یک پرس غذای اصلی در رستوران‌های مختلف قیمت‌های مختلفی دارد. قیمت از ۱۰ یورو برای یک رستوران ارزان‌قیمت شروع خواهد شد تا ۱۵، ۲۵ و بیش از ۳۰ یورو برای یک رستوران رده‌بالا ادامه پیدا می‌کند.

برای میل کردن یک وعده دو کورسه در یک رستوران میان‌رده باید انتظار پرداخت ۳۰ یورو برای هر نفر را داشته باشید و این ۳۰ یورو بدون احتساب هر نوع نوشیدنی است.

 

منو ۳ کورس؟

رستوران‌های آمستردام همانند فرانسوی‌ها و اسپانیایی‌ها یک منوی مشخص و ست شده که شامل پیش‌غذا و دسر باشد ندارند. می‌توانید به صورت معمول از خود منو گزینه‌های مختلف را سفارش دهید. برخی رستوران‌های توریستی البته به شما این امکان را می‌دهند که از یک منوی مشخص و ترکیبی غذا سفارش دهید.

 

باید انعام هم بدهیم؟

در آمستردام الزامی به پرداخت انعام به خدمتکاران کافه‌ها و رستوران‌ها وجود ندارد و این اشخاص حقوق نرمالی را دارند. اما به صورت کلی در کشور هلند معمولی است که اگر سرویس یک رستوران خوب بوده و برخورد خدمتکار خوب بوده انعام نیز پرداخت کنید. در پایان روز انعام بین تمامی اعضای رستوران و کافه تقسیم خواهد شد. می‌توانید بقیه پول خود را دریافت نکنید یا بین ۵ تا ۱۰ درصد از هزینه غذای خود را انعام بدهید. انعام را روی میز نگذارید و به خود پرسنل رستوران بدهید.

 

حمل و نقل عمومی

اگر می‌خواهید از حمل و نقل عمومی در شهر و گزینه‌هایی همچون تراموا، اتوبوس و مترو استفاده کنید (توجه کنید که در مرکز شهر عموما مسیرها کوتاه است و می‌توان پیاده‌روی کرد) نیازمند یک کارت اعتباری خواهید بود. برای یک بار استفاده از اتوبوس و مترو می‌توانید یک بلیط خریداری کنید. این بلیط تا یک ساعت اعتبار خواهد شد و ۳ یورو قیمت دارد. کارت اعتباری یک روزه هم تا ۲۴ ساعت اعتبار دارد و ۷.۵۰ یورو هزینه دارد. می‌توانید این کارت‌ها را از ایستگاه‌های اتوبوس و مترو و ماشین‌های خودکار در ایستگاه تراموا خریداری کنید، برخی هتل‌ها نیز این کارت‌ها را به فروش خواهند رساند. همچنین کارت‌ها ناشناس یک‌بار مصرف هم موجود خواهند بود.

 

قطارهایی بین شهری

قطارهای بین شهری از آمستردام تا شهرهای دیگر هلند در فاصله زمانی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه یک بار حرکت می‌کنند و هر کدام هزینه متفاوتی نسبت به دیگری دارند.

ابتدا اگر از فرودگاه شیپ‌هول به ایستگاه مرکزی آمستردام سفر کنید، سفرتان ۲۰ دقیقه طول می‌کشید و ۳.۹۰ یورو هزینه خواهد داشت.

قطار بین شهری آمستردام تا اوترخت با سی دقیقه طول مسیر، ۱۴ یورو هزینه خواهد داشت.

قطار بین شهری آمستردام تا هارلم نیز ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و ۷.۸۰ یورو است.

برای خرید بلیط قطار باید به ایستگاه سر بزنید و از دستگاه‌های خودکار بلیط خریداری کنید. لزوما با این بلیط‌ها صندلی خود را مشخص نمی‌کنید و فقط یک بلیط سفر خواهید داشت.

 

حمل و نقل شخصی

اگر مایل به استفاده از سیستم‌های عمومی شهری آمستردام نیستید می‌توانید با تاکسی مسیرها را طی کنید و حتی یک ماشین اجاره کنید.

 

تاکسی‌سواری

در اولین توقف‌تان می‌توانید از فرودگاه شیپ‌هول به مرکز شهر آمستردام بروید و تاکسی این مسیر بین ۳۰ تا ۵۰ یورو هزینه خواهد داشت و این تماما به شرکت آن تاکسی بستگی دارد. توجه داشته باشید که حتما از ایستگاه تاکسی بیرون فرودگاه یک تاکسی انتخاب کنید و داخل فرودگاه به راننده‌ها توجه نکنید، چون عموما این افراد راننده غیرقانونی هستند و ممکن است بیش از اندازه از شما پول بگیرند.

در سطح شهر و مرکز شهر نیز تاکسی‌ها حدود ۱۵ یورو هزینه خواهند داشت که این مبلغ حدودا ۳ تا ۵ کیلومتر را پوشش می‌دهد.

 

اجاره کردن ماشین

اجاره کردن یک ماشین در شهر حدود ۳۰ یورو برای هر روز خواهد بود و این امکان وجود دارد که اگر آنلاین رزرو کنید ارزان‌تر باشد. البته یک مشکل بزرگ وجود دارد و آن هم پیدا کردن جای پارک و پرداخت هزینه آن است. شهر به بخش‌های مختلفی تقسیم شده و هر بخش قیمت مشخص خود را دارد. به عنوان مثال حوالی کمربندی کانال گران‌ترین بخش شهر است. ممکن است تا ساعتی ۵ یورو هزینه پارک پرداخت کنید. دور از کمربندی کانال نیز بین ۳ تا ۴ یورو برای هر ساعت پرداخت خواهید کرد.

می‌توانید به صورت آنلاین از طریق سرویس پارکلیک یک جای پارک رزرو کنید. این سرویس جای پارک‌های بلااستفاده مردم را تبدیل به یک تجارت کرده است. مردم جای پارک خود را برای اجاره قرار می‌دهند و از طریق این سرویس کسانی که ماشین دارند می‌توانند با قیمت کمی ماشین خود را پارک کنند. می‌توانید از طریق این سرویس آنلاین جای پارک مناسب و ارزان‌قیمت پیدا کنید.

البته در سطح شهر همچنان برخی نقاط وجود دارد که پارک در آن‌ها مجانی خواهد بود. شمال شهر و سمت خیابان رینگ ای۱۰ خیابان‌هایی با پارک مجانی پیدا می‌شود اما هر ساله از تعداد این اماکن کمتر و کمتر می‌شود. باید به نقشه قیمتی پارک کردن در شهر نگاه کنید تا اماکن مجانی را بیابید.

شرکت پارک اند راید هم یک شرکت خوش‌فکر است که راه‌حلی جایگزین اندیشیده است. این شرکت یک سری ساختمان سرپوشیده در بیرون مرکز شهر ایجاد کرده و می‌توانید با مراجعه به آن‌ها ماشین خود را پارک کنید. ۲۴ ساعت پارک تنها ۸ یورو هزینه خواهد داشت و هر ۲۴ ساعت اضافی ۱ یورو به مبلغ فاکتور شما اضافه خواهد کرد. در ازای پارک در این مکان، یک بلیط برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی به شما داده خواهد شد و می‌توانید ازین طریق به مرکز شهر بروید.

 

موزه‌های آمستردام

آمستردام موزه‌های فراوان و جذابی دارد. جدا از شور و انرژی شهر و آزادی‌های مختلف، این شهر تاریخ و همچنین فرهنگ و هنر را نیز پاس داشته است. هزینه ورودی موزه‌هایی همچون موزه آن فرانک ۹ یورو خواهد بود و موزه ون‌گوگ ۱۷ یورو خواهد بود. به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد سر زدن به موزه‌های شهر را دارید از طریق پرتال‌های آنلاین بلیط رزرو کنید و پشت صف‌های طولانی خرید بلیط نایستید.

 

هتل‌های شهر

آمستردام در کنار برخی هتل‌های ایتالیا بالاترین قیمت در اروپا را دارند. قیمت میانگین یک اتاق در طول تعطیلات برای یک شب ۱۱۵ یورو است. ماه‌هایی همانند مرداد، شهریور، آذر و دی ماه‌هایی هستند که شهر شلوغ است و قیمت هتل‌ها نیز تا ۳۰۰ یورو بالا خواهد رفت حتی اگر در یک هتل نه چندان مناسب ساکن باشید. بهترین کار این است که قبل از سفر هتل‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید و یک گزینه خود پیدا کنید.

هاستل‌ها ارزان هستند اما ممکن است مجبور باشید تا در یک تخت دوطبقه در یک اتاق اشتراکی ساکن شوید. قیمت هاستل‌ها از ۱۵ یورو شروع خواهد شد و مجبورید که از چند ماه قبل همین اتاق‌ها را رزرو کنید. انتخاب دیگر پیش روی شما رزرو اتاق در خانه ساکنین محلی است. می‌توانید از طریق ایر‌بی‌اند‌بی این کار را انجام دهید.

 

دخانیات و سیگار

قیمت سیگار و تنباکو در شهر نسبت به دیگر مناطق اروپایی آنقدر بالا نیست و با احتساب مالیات نسبتا قیمت‌ها منطقی است. می‌توانید سیگار و تنباکو را از دکه‌ روزنامه‌ها، پمپ بنزین‌ها و ماشین‌های خودکار خریداری کنید. قیمت یک بسته سیگار به عنوان مثال مارلبرو ۶ یورو و تنباکو ۴۰ گرمی درام هم ۷.۵۰ یورو خواهد بود و قیمت‌ها همه جا از فروشگاه‌ها تا ماشین‌های خودکار یکسان است.

همچنین برای خرید سیگار و تنباکو از طریق ماشین‌های خودکار نیازمند یک سکه سن هستید. این سکه‌ها را می‌توان از کافه‌ها تهیه کرد. این سکه‌ها چندین سال پیش برای این طراحی شدند که افراد زیر ۱۶ سال اجازه خرید سیگار را نداشته باشند. برای کار کردن با ماشین‌های خودکار ابتدا سکه سن را وارد کنید و بعد از آن پولتان را وارد کنید. محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید و آن را بردارید. ممکن است ماشین بقیه پول شما را بخورد و پرداخت نکند. خرید ازین ماشین‌ها کمی مشکل است و حتی ممکن است ماشین خرید شما را تحویل ندهد. عموما این دستگاه‌ها در خیابان هستند و نمی‌توان از کسی جویای پول شد، بدین ترتیب کمی این خرید ریسکی است.

 

هزینه ماهانه زندگی در آمستردام

ممکن است تنها به فکر سفر به آمستردام به عنوان یک سفر تفریحی نباشید و بخواهید آن‌جا اقامت گزینید. در این صورت باید بدانید که هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود ۱۲۰۰ یورو ماهانه خواهد بود و اگر بیرون از مرکز شهر به دنبال جایی برای سکونت باشید باید حدود ۸۵۰ یورو دست به جیب شوید. با دو برابر این قیمت یک آپارتمان سه خوابه خواهید یافت. هزینه برق، گاز، آب به همراه مالیات محلی حدود ۱۵۰ یورو خواهد شد. یک وای‌فای معمولی و اشتراک تلویزیون کابلی نیز ماهانه ۴۰ یورو خواهد بود. اگر در کشور هلند اقامت بگیرید باید از سیستم سلامت کشور هم استفاده کنید که بین ۸۵ تا ۱۴۰ یورو هزینه دارد. برای استفاده از ارتباطات مخابراتی هم می‌توانید یک قرارداد دو ساله با شرکت‌های مخابراتی ببندید و یک گوشی آیفون یا سامسونگ خریداری کنید که ۴۰ یورو ماهانه برای ۲ سال باید پرداخت کنید.

ممکن است کمی درآمدها به نظرتان کم باشد. از آنجا که درآمد رسمی یک شخص ۲۳ سال به بالا ساعتی ۹.۰۴ یورو است و اگر ۴۰ ساعت در هفته کار کنید حدود ۱۵۶۵ یورو در ماه درآمد خواهید داشت.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط