معرفی لباس اسکاتلندی
1396/04/20 - 14:45 جهانگردی

معرفی لباس اسکاتلندی

لباس هر منطقه مشخصه منحصر به فردی برای آن‌جا به شمار می‌آید. از شرق تا غرب زمین و به خصوص کشورهای دارای تمدن تاریخی، به هر منطقه که نگاه می‌کنیم، لباس به خصوصی را می‌بینیم که مثل صنایع دستی جزیی از فرهنگ بومی آن منطقه است. اسکاتلند نیز یکی از همین کشورها است که لباس آن شهرت جهانی دارد. با ما همراه باشید تا با این لباس بیشتر آشنا شوید.

(فلایتیو امکان خرید بلیط اینترنتی هواپیما و رزرو هتل خارجی را برای شما فراهم کرده است.)

تاریخچه لباس اسکاتلندی

معرفی لباس اسکاتلندی

این لباس اجزای مختلفی دارد که سابقه دامن آن که معروف‌ترین قسمت لباس اسکاتلندی‌ها است به اواخر قرن شانزدهم میلادی باز می‌گردد. در آن زمان این دامن مثل یک عبا بود که بر روی دوش انداخته می‌شد، قسمت پایینی آن دور کمر پیچیده می‌شد و تا بالای زانو ادامه داشت. اما در طول زمان بخش بالایی آن حذف شد و به شکلی تبدیل شد که ما امروز در پوشش مردان اسکاتلندی می‌بینیم. این دامن‌ها و در کل خیلی از لباس‌های اسکاتلندی  از قرن هجدهم میلادی تا به کنون از پارچه‌ای چهارخانه به نام تارتان درست شده‌اند که هر رنگ آن معرف یک قوم خاص است. به لباس اسکاتلندی لباس هایلندی نیز می‌گویند. چرا که خاستگاه این لباس هایلند در شمال اسکاتلند بوده است. در گذشته این لباس را در هر منطقه‌ای با گیاه همان منطقه رنگ می‌کرده‌اند و به همین سبب لباس هر جا رنگ مخصوص به خود را داشته است.

انواع لباس اسکاتلندی

لباس اسکاتلندی در انواع مختلف تولید می‌شود. این لباس‌ها در سه نوع غیررسمی، نیمه رسمی و کاملا رسمی وجود دارند. همچنین طبیعتا لباس‌های مردانه و زنانه با هم تفاوت‌هایی دارند که این تفاوت‌ها را برای شما شرح خواهیم داد.

لباس اسکاتلندی مردانه

لباس مردان اسکاتلند از اجزای «کیلت» که همان دامن معروف چهارخانه است، «تروز» یا همان شلوار، «اسپورن» که یک کیف چرمی کوچک است و جوراب بلند و کفش مخصوص و کلاهی سنتی به نام «بالموران» تشکیل شده است.

لباس اسکاتلندی زنانه

لباس زنان اسکاتلندی از دامنی بلند تشکیل شده است و «آریساد» نام دارد. این لباس تماما از پارچه تارتان درست نمی‌شود و پارچه‌های دیگر هم در آن استفاده می‌شوند. زنان آریساد را با کفش و کلاه مخصوص بر تن می‌کنند. امروزه علاوه بر لباس بلند دامن کوتاه کیلت نیز برای زنان قابل استفاده است.

برای اطلاع از نحوه خرید بلیط چارتر به فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط