taj-mahal
1395/10/02 - 11:50 جهانگردی

با تاج محل، از عجایب هفتگانه جهان آشنا شوید

تاج محل، آرامگاه زیبا و باشکوه شاه‌جهان و همسر ایرانی‌تبارش ارجمند بانو بیگم (معروف به ممتاز محل) است که در نزدیکی شهر آگره در 200 کیلومتری جنوب دهلی نو قرار گرفته است.

این بنا که بر روی یک تخته‌سنگ عظیم مرمرین ساخته شده، 58 متر ارتفاع دارد و در باغی به وسعت 18 هکتار واقع شده است.

گفته می‌شود برای ساخت این بنا بیست هزار کارگر، استادکار، معمار، سنگ‌تراش، نقاش، فلزکار و جواهرتراش به‌مدت بیست و دو سال کار کرده‌اند.

تاج محل از سال ۱۹۸۳ در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد و بر اساس نظرسنجی بزرگ جهانی در سال ۲۰۰۷ میلادی، به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان در دوران حاضر شناخته شد. بیش از شصت میلیون نفر از سراسر جهان در این نظرسنجی شرکت کردند.

تاریخچه ساخت تاج‌محل

در دوره سلسله گورکانیان در هند به ساخت مزار برای بزرگداشت افراد مهم توجه زیادی می‌شد. این فرهنگ که از طریق مسلمانان به هند منتقل شده بود، سبب ساخته شدن بناهای زیادی به این منظور شد (تا پیش از آن هندی‌ها تنها اجساد مردگان را می‌سوزاندند).

هنگامی که همسر محبوب شاه‌جهان، ارجمند بانو بیگم در سال 1040 ه.ق هنگام به دنیا آوردن چهارمین فرزند خود از دنیا رفت، شاه‌جهان تصمیم گرفت برای یادبود او، آرامگاهی در کنار رود جمنا بسازد تا این بنا گواهی بر عشق او به همسرش باشد.

معماری تاج‌محل

معماری تاج‌محل برگرفته از سبک معماری ایرانی، هندی و اسلامی است و در ساخت آن بیست هزار هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا، به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی مشارکت داشته‌اند.

احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری سرمعماران ایرانی سازنده تاج‌محل در هندوستان بوده‌اند. در برخی متون نیز از عیسی‌خان شیرازی و امانت‌خان شیرازی طغرانویس، که هر دو ایرانی بوده‌اند نام برده شده ‌است. شواهد حاکی از آن است که خوشنویسی کتیبه‌های در و دیوارهای تاج‌محل به امانت‌خان واگذار شده ‌بوده.

این بنا که در امتداد کرانه‌های رود جمنا واقع شده است، در دو طرف بنای اصلی آن دو بنای کوچکتر و قرینه به‌ چشم می‌خورد. در سمت غربی آن یک مسجد سه‌گنبدی وجود دارد که از ماسه‌سنگ (قهوه‌ای مایل به قرمز) ساخته شده و در شرق بنایی است که زمانی به عنوان مهمان‌سرا به کار می‌رفته ‌است.

تاج‌محل از 5 بخش تشکیل شده است:

1. باغ مهتاب در شمال رودخانه جمنا

2. بخش تراس رودخانه که شامل آرامگاه و مسجد می‌شود

3. باغ چهارباغ که محل خانه‌های تابستانی است

4. بخش The jilaukhana که محل اقامت خدمه آرامگاه است و دو آرامگاه کوچک دیگر در آن واقع شده

5. تاج گنجی که در اصل تنها بخش بازار و کاروانسرای آن هنوز پابرجاست.

اگر قصد سفر به هند را دارید می‌توانید بلیط خود را از فلایتیو، صفحه پروازهای خارجی، به صورت اینترنتی خریداری کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط