جاذبه‌های گردشگری صربستان

صربستان در جنوب شرقی اروپا واقع شده و در بخش مرکزی شبه‌ جزیره بالکان قرار دارد. بخش شمالی این کشور یک دشت وسیع است و بخش‌های جنوبی آن را تپه‌ها و کوه‌ها تشکیل می‌دهند. بیش از ۱۵ قله بالای ۲ هزار متر در صربستان وجود دارد. این کشور دارای ۵ پارک ملی است: دیرآپ، تارا، کوپائونیک، کوه‌های سار و فروسکا گورا پارک‌های بکر با پوشش گیاهی طبیعی این کشور هستند. سرزمین صربستان یک برنامه مسافرت اجتناب ‌ناپذیر در مسیر سفرهای جاده‌ای، ریلی و هوایی از اروپای غربی و مرکزی به سمت یونان، ترکیه، خاورمیانه، آسیا و آفریقا است. اگرچه صرب‌ها خودشان به خاطر بودن در این مسیر آسیب فراوان دیده‌اند، اما آن‌ها مردمانی میهمان‌ نواز بوده و مسافران را مقدس می‌دانند.

سفر به صربستان به خاطر عدم اطلاع از این کشور کمتر بوده و حتما یک نفر باید از تجربه‌های خود برای دیگران تعریف کند. با این ‌حال باید به خاطر داشت که صربستان منطقه‌ای با میراث فرهنگی و زمین‌ شناسی منحصر به‌ فرد است و هتل‌های بسیار خوبی برای گردشگران در این کشور ساخته شده است. برای دیدن و رزرو هتل‌های بلگراد به صفحه‌ی رزرو هتل بلگراد مراجعه کنید.

چه زمان به صربستان سفر کنیم؟

صربستان مقصدی مناسب برای سفر در تمام سال است. بخش شمالی این کشور دارای آب‌وهوای قاره‌ای با زمستان‌های تقریبا سرد و تابستان‌های گرم است. مناطق مرتفع صربستان در تابستان گرم و خشک بوده و زمستان هم سرد هستند. با این‌ حال مناطق کوهستانی این کشور بارش برف زیادی را تجربه می‌کنند. فصل مناسب برای اسکی در صربستان از دسامبر تا مارس است. سردترین ماه سال ژانویه و گرم‌ترین ماه ژوئن است، در حالی‌ که بیشترین بارش باران در ماه‌های مه و ژوئن اتفاق می‌افتد.

فلایتیو به سراغ معرفی شماری از جاذبه‌های گردشگری این کشور رفته است. با ما همراه باشید.

بِلا کرکوا

جذابیت این شهر کوچک از نوع تعاریف میرجم، نویسنده مشهور صرب، در رمان‌های خود است؛ ترکیبی شگرف از هزاران گونه گل زیبا که حیاط‌ها را آراسته کرده و زبان عابران را بند آورده، دو رودخانه و هفت دریاچه مصنوعی، باعث می‌شود که اینجا را «ونیز وُیووُدینا» بنامیم.

بلا کِرکوا همه این زیبایی‌ها را دارد؛ شهری کوچک در جنوبی بنات و یکی از فقیرترین مناطق اقتصادی در صربستان. با این ‌حال این شهر از نظر موقعیت جغرافیایی و پتانسیل گردشگری بسیار غنی است. بدون شک بزرگ‌ترین جاذبه‌های این شهر دریاچه‌های مصنوعی آن است که بر اثر دهه‌ها حفاری زمین‌های بین شهر و روستای وراچف گاج حاصل شده‌اند.

بقایای دریای پانونیان و آب‌های زیرزمینی خیلی سریع این مناطق حفاری ‌شده را پر کردند و ساکنان منطقه ناخودآگاه صاحب ۷ دریاچه شدند. زمانی که فصل مسافرت فرا می‌رسید، روزانه ۱۰ هزار گردشگر عازم این منطقه می‌شوند.

معماری گلوباک

گلوباک شهری با یک قلعه افسانه‌ای و معماری باشکوه است. گلوباک که بر روی شیب یک صخره بلند و غیر قابل ‌دسترس ساخته شده، در ساحل رود دانوب قرار دارد. دانوب در این بخش بیشترین عرض را داشته و شبیه به دریا می‌ماند. قلعه در ورودی دره دیرآپ ساخته شده است. این قلعه این بخشی از دانوب را اشغال کرده و از همه طرف قابل ‌مشاهده است.

فستیوال کوستندورف

کوستندورف یک مقصد فرهنگی و سینمایی است که وجود آن در نقشه سفر به صربستان و اروپا اجتناب ‌ناپذیر است. خالق این فستیوال پرجاذبه اِمیر کوستوریکا، کارگردان مشهور است. مونیکا بلوچی، جیم جارموش، جانی دپ و بسیاری دیگر از هنرمندان به این فستیوال می‌آیند. امروزه این فستیوال کاملا به سینما اختصاص داده شده است و بسیاری از شخصیت‌های سرشناس دنیای فیلم را به این مکان می‌کشاند.

نُوی ساد

نوی ساد، شهری در شمال بلگراد، میزبان یکی از معروف‌ترین فستیوال‌های موزیک دنیا است. فستیوال اگزیت که ۱۵ سال از عمر آن می‌گذرد بر روی صحنه‌های مختلفی برگزار شده و برخی از بهترین نوازندگان از تمامی ژانرهای موسیقی را به اینجا می‌آورد. لئونارد کوهن، استینگ و آلبرت جانسون از جمله افراد سرشناس این فستیوال هستند. این فستیوال سالانه هزاران گردشگر را به این منطقه می‌کشاند.

تور نیس و بنای یادبوس کنستانتین کبیر

در نزدیکی پلی به ‌طرف یک قلعه و در سمت چپ رودخانه نیساوا، دو بنای یادبود (۱۶۰۰ و ۱۷۰۰ ساله) قرار دارد که مربوط به گرامیداشت فرمان میلان توسط والی غرب (کنستانتین کبیر) و والی شرق (لیسینوس) هستند. به ‌موجب این فرمان‌ها برابری مذهبی در منطقه اعلام شد و شکنجه مسیحیان به پایان رسید.

کوه میروک | بهشت فراموش‌شده

این کوه‌ها در منطقه‌ای به وسعت ۳۰۰ کیلومتر مربع امتداد یافته، باعث پیچ‌وخم رود دانوب شده و مسیر آن از میان صخره‌های سنگی دره دیرآپ را خلق کرده‌اند. دیرآپ از سال ۱۹۷۴ بعنوان یک پارک ملی معرفی شد و حالا صعود به رشته‌کوه میروک، در بالای تنگ‌ترین بخش از دانوب، نیاز به مجوز دارد.

میروک دارای چندین قله است: مالی ویس، ویسوکی جوکار و گلاویکا قله‌های این رشته ‌کوه هستند. بعلاوه چندین دشت هم در این منطقه به چشم می‌خورد: کیلوما و بلیان آی آلون. هتل‌ها و اقامتگاه‌های خصوصی نیز در منطقه دونجی میلانواک، کلادووُ و تکیه قرار دارند.

کوپائونیک

کوپائونیک در سراسر دنیا به خاطر طبیعت زیبا برای گردش مسافران در فصل تابستان و زمستان شهره است. کوپائونیک به دلیل آب‌وهوای مطلوب و داشتن تقریبا ۲۰۰ روز آفتابی در سال، سزاوار لقب «کوه آفتاب» است.

کوپائونیک امروزه محلی برای آسایش افراد ثروتمند، نه‌ تنها از صربستان بلکه از سراسر جهان، محسوب می‌شود. هر ساله در کوهستان کوپائونیک یک اجلاس اقتصادی برگزار می‌شود که کارآفرینان از سراسر اروپا در آن حضور می‌یابند.

این گردهمایی با حضور تاجران، شبیه به اجلاس مشهور سوئیس است. باید به این موضوع اشاره کرد که کوپائونیک یک منطقه واقعا سرسبز در نقشه گردشگری صربستان محسوب می‌شود. به همین منظور، کوهستان کوپائونیک محلی مناسب برای گردشگران دوست دار محیط ‌زیست است.

کِنز میهایلووا

خیابان کنز میهایلوُوا با شماری از ویلاها در مسیر خود، نمونه‌ای جذاب از معماری قرن نوزدهم است که محل اقامت پر نفوذترین و ثروتمندترین خانواده‌های آن زمان به شمار می‌آمد. خیابان کنز میهایلووا اولین خیابان نام‌گذاری شده در بلگراد محسوب می‌شود.

امروز این خیابان، طبق قانون و به‌ موجب حفاظت از آن، به منطقه مخصوص عابران پیاده تبدیل شده و یک مرکز گردشگری بزرگ است. این تفرجگاه با میدان جمهوری و منطقه کالمگدان ارتباط دارد. می‌توان در این منطقه به تماشای بناهای تاریخی نظیر هتل «تاج صربستان» رفت که حالا میزبان کتابخانه شهر بلگراد است.

ویمیناتسیوم

ویمیناتسیوم یکی از بزرگ‌ترین و دست ‌نخورده‌ترین شهرهای امپراتوری روم باستان است که در قلب صربستان قرار دارد. پارک باستان‌شناسی ویمیناتسیوم فضایی از دوران گذشته را برای گردشگران زنده می‌کند.

۱۸ امپراتور رومی، یک پنجم از فرمانروایان روم، در این منطقه از صربستان متولد شده‌اند. برای مثال، در قلمرو اسپانیا دو امپراتور و در منطقه آلمان یک امپراتور رومی به دنیا آمده است. این آمار نشان از اهمیت منطقه صربستان امروزی برای امپراتوری روم تا اواسط قرن سوم و اواخر قرن چهارم دارد. این اتفاق می‌تواند دلیل خوبی برای سفر به صربستان باشد.

باغ‌وحش شهر بلگراد

باغ‌وحش بلگراد در مرکز شهر و منطقه موسوم به «لتل کالمگدان» واقع شده و نام دیگر آن باغ امیدهای خوب است. این باغ‌وحش در سال ۱۹۳۶ و توسط ولادا ایلیچ، شهردار شهر، افتتاح شد. خیلی زود این باغ به منطقه مورد علاقه گردشگران تبدیل شد. در ابتدا باغ ‌وحش تنها مساحتی در حدود ۳.۵ هکتار داشت؛ اما بعدها این مساحت به ۷ هکتار و سپس ۱۴ هکتار افزایش یافت. باغ ‌وحش بلگراد در طول جنگ جهانی دوم آسیب فراوان دید و بسیاری از حیوانات آن مردند.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*