سفر به غدامس؛ شهری در صحرای آفریقا
1397/02/16 - 13:00 جهانگردی

سفر به غدامس؛ شهری در صحرای آفریقا

سراب صحرای آفریقا ما را به میان درختان شگفت‌انگیز نخل و شهری قدیمی با معماری سفید اسلامی می‌برد. این شهر تصویری از یک شاهکار صحرایی گمشده در دل تاریخ است. تپه‌های ماسه‌ای طلایی‌رنگ در دوردست‌ها زیبایی دوچندانی به شهر داده‌اند. این یک رویا نیست و در صورت توانایی شما در رسیدن به بخش دورافتاده شهر غدامس (Ghadames) در لیبی واقعی به نظر می‌رسد. زیبایی غدامس در نگاه اول شما را شیفته خود می‌کند و میهمان‌نوازی و فرهنگ ساکنان آن آخرین چیزی است که در ذهن شما می‌ماند. این صحرای عجیب‌وغریب مناسب افراد کم جرات نیست، زیرا رسیدن به آن نیازمند رعایت مسائل ایمنی فراوان است؛ اما برای مسافران شیفته، دیدار از غدامس می‌تواند با شگفتی‌های بی‌شماری همراه باشد. فلایتیو شما را با نحوه دیدار از لیبی و شهر غدامس آشنا می‌کند.

برای خرید بلیط هواپیما خارجی و رزرو هتل خارجی از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

گرفتن ویزای لیبی

اولین چالشی که پیش پای گردشگران وجود دارد، گرفتن ویزای لیبی است. شرایط گرفتن ویزای لیبی مرتبا در حال تغییر بوده و به امنیت این کشور مرتبط است. بهترین و امن‌ترین راه برای دریافت ویزای توریستی لیبی، اقدام از طریق نزدیک‌ترین سفارت این کشور است.

گزینه بعدی برای شما، اقدام از طریق یک آژانس مسافرتی است. گرفتن این نوع ویزا گران‌تر از دریافت مستقیم آن از سفارت لیبی است، اما برخی از آژانس‌ها روش‌های مختلفی به‌منظور انجام این کار برای شما دارند. بااین‌حال، اکثر آژانس‌ها از شما می‌خواهند تا در تورهای مسافرتی آن‌ها ثبت‌نام کنید. این گزینه نیز می‌تواند برای شما امن‌تر باشد.

چگونه خود را به غدامس برسانیم؟

غدامس در ۶۱۱ کیلومتری جنوب تریپولی، پایتخت لیبی، قرار دارد. اتوبوس‌های متعددی وجود دارند که از نالوت (Nalut) حرکت کرده و شما را به تریپولی می‌رسانند. بااین‌حال ممکن است که اتوبوس‌ها به دلیل نگرانی‌های امنیتی از سوار کردن مسافران خارجی خودداری کنند. توصیه ما عدم استفاده از این اتوبوس‌ها به دلایل مشابه است. ما داستان‌هایی از ایست‌های بازرسی تقلبی برای دزدیدن مسافران در این مسیر شنیده‌ایم.

بهترین و امن‌ترین راه برای رسیدن به غدامس استفاده از هواپیما است. شرکت هواپیمایی لیبی پروازهای متعددی را در طول هفته به مسافران ارائه می‌دهد. این هواپیماها جدید بوده و توسط خدمه حرفه‌ای هدایت می‌شوند. قیمت بلیت‌های یک‌طرفه از ۱۵۰ دلار آغاز می‌شوند. برای رزرو یک پرواز باید مستقیما از طریق دفاتر هواپیمایی در تریپولی اقدام کرد، زیرا وب‌سایت سازمان هواپیمایی لیبی کارت‌های اعتباری را قبول نمی‌کند. هواپیمایی لیبی دارای چندین دفتر در تریپولی بوده و آژانس‌های مسافرتی محلی نیز عمل رزرو بلیت را برای شما انجام می‌دهند.

در کجا اقامت کنیم؟

وقتی‌که ما به غدامس رسیدیم، هتلی را یافتیم که کاملا گیج‌کننده بود. ازآنجایی‌که صنعت گردشگری با شروع انقلاب لیبی به‌طور رسمی تعطیل شده است، اکثر هتل‌های شهر بسته بودند. تنها دو هتل «بن یدر» و «دار غدامس» برای خدمات‌رسانی به مشتریان باز بودند.

ما در ابتدا با خیال اینکه هتل دار غدامس به خاطر نبود گردشگر به ما تخفیف می‌دهد، به سراغ بررسی اتاق‌های آن رفتیم. آن‌ها تنها سه اتاق خالی داشتند و هیچ تخفیفی نیز به ما ندادند. آن‌ها سپس به ما توصیه کردند که به هتل بن یدر در نزدیکی مرکز شهر نیز سری بزنیم. بن یدر شبیه به همه هتل‌های اقتصادی بود؛ اتاق‌هایی تمیز با قیمت هر شب ۳۰ دلار. این هتل همچنین در نزدیکی شهر قدیمی غدامس قرار داشت. ما از بخش پذیرش هتل خواستیم تا در صورت امکان راهنمایی‌های لازم به‌منظور گردش در اطراف را ارائه دهد و پذیرش نیز کمک شایانی به ما در این امر کرد.

شهر قدیمی غدامس

جاذبه اصلی سفر ما به غدامس، قطعا شهر قدیمی آن بود. در اولین روز سفر، ما در بخش متروکه و کاملا شبح‌زده این شهر باستانی گشت زدیم.

شهر قدیمی غدامس از حدود ۱۶۰۰ ساختمان تشکیل شده که در این میان ۱۲۵۰ خانه مسکونی، ۲۱ مسجد و ۱۷ کالج مذهبی به چشم می‌خورد. اگرچه این شهر به حال خود رها شده و ساکنان آن به غدامس جدید در همین نزدیکی کوچ کرده‌اند، اما شهر غدامس قدیم همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. صاحبان پیشین به‌خوبی از خانه‌های قدیمی خود مراقبت کرده و معمولا برای استراحت در باغ‌ها به آن‌ها مراجعه می‌کنند. به‌علاوه صاحبان خانه‌ها در صورت نیاز اقدام به تعمیر بناهای خود می‌کنند.

بسیاری از معابر سرپوشیده به پلکان‌هایی ختم می‌شوند که شما را به پشت‌بام‌های غدامس می‌رسانند. می‌توان از پشت‌بام خانه‌ها به کاوش بیشتر شهر پرداخت و بدون نیاز به پایین آمدن از پشت‌بام، از یک خانه به خانه‌ای دیگر رفت. گفته می‌شود که باغ‌های موجود در پشت‌بام خانه‌ها در زمانی که مردان در پایین مشغول استراحت هستند، به زنان شهر اختصاص می‌یابد. زنان بدین‌وسیله می‌توانند مردان را بدون دیده شدن تماشا کنند.

راهنمای ما در روز دوم اقامت در غدامس ما را به خانه اجدادی خود در قلب شهر قدیمی غدامس برد. درون خانه دیوارهایی با آجرهای گلی سفید و نقاشی‌های دیواریِ رنگی به چشم می‌خورد و هر وجب از خانه با فرش‌های دست‌بافت پوشیده شده است. راهنمای ما اشیاء زیادی را از اجدادش به ارث برده بود. ازجمله این وسایل می‌توان به یک اسلحه دو متری، ظروف قهوه‌خوری برنجی و صنایع‌دستی آبا و اجدادی‌اش اشاره کرد.

جاذبه‌های شهر قدیمی غدامس

باب البور

باب البور دروازه اصلی شهر غدامس در دوران کهن بود. این دروازه تنها از سوی محلی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، درحالی‌که یک دروازه مجزا برای ورود خارجی‌ها نیز تعبیه شده بود.

درهای غدامس

می‌توان صدها درب زیبا و تزئین شده از جنس برنج را در سراسر شهر قدیمی مشاهده کرد.

خانه‌های کهن شهر غدامس

تقریبا ۱۰ خانه بسیار قدیمی در شهر قدیمی غدامس وجود دارد که درب‌های آن‌ها به روی گردشگران خارجی گشوده شده است. این خانه‌ها دقیقا به شکل اصلی خود در گذشته نگهداری می‌شوند. آن‌ها دید روشنی از زندگی کهن در شهر قدیمی را به بیننده ارائه می‌دهند.

مسجد عمران و یونس

غدامس دارای مساجد فراوانی است، اما دو مسجد آن با مناره‌های بلند سفیدرنگ خود را از باقی مساجد متمایز کرده‌اند. دلیل این تمایز وجود معماری شگفت‌انگیز آن‌ها است. باید این مساجد را از بیرون و زمانی که درب آن‌ها بسته است تماشا کرد.

مدرسه طیبیه سوفی

دیدار از این مدرسه برای آشنایی بیشتر با تاثیر سوفی­گری در غدامس ضروری است. طیبیه همچنین از پشت‌بام خود نیز مکان‌های زیبایی برای تماشا دارد.

باغ‌ها و چشمه‌های عمومی

در انتهای شهر قدیمی غدامس باغ‌های نخل و چشمه‌های مختلفی به چشم می‌خورند. کودکان برای شنا در این چشمه‌ها به اینجا می‌آیند و زنان با لباس‌های رنگارنگ ظرف‌های آب پرشده از چشمه‌ها را بر روی سر خود قرار می‌دهند. زیبایی طبیعی این محوطه ارزش بازدید را دارد.

ورود به صحرای آفریقا

روز سوم سفر ما به غدامس با ورود به صحرا برای بیابان‌گردی همراه بود. چشم‌انداز بی‌آب‌وعلف این منطقه واقعا دیدنی است. صخره‌های بزرگ سنگی از دل صحرا بیرون آمده و در صورت بالا رفتن از آن‌ها، امکان تماشای تمامی راه‌های منتهی به مرز الجزایر فراهم می‌شود. حرکت در این صحرا نیازمند داشتن یک خودروی چهارچرخ محرک و یک راهنمای کار بلد است.

راهنمای ما پس از بیابان‌گردی توصیه کرد تا از دریای ماسه‌ای حیرت‌انگیز در نزدیکی مرز الجزایر دیدن کنیم. وقتی‌که به تپه‌های ماسه‌ای رسیدیم، از بلندترین آن‌ها بالا رفته و به تماشای رانندگان شجاعی نشستیم که با خودروهای شاسی‌بلند خود به بالای تپه‌ها می‌روند. اکثر آن‌ها این کار را به‌منظور پمپاژ آدرنالین به رگ‌های خود انجام می‌دهند.

خوشبختانه آن‌ها متوجه ما شدند و از ما برای پیوستن به خود دعوت کردند. این تجربه‌ای جذاب اما کمی ترسناک بود!

توصیه سفر به لیبی

می‌توان گفت که سفر به لیبی بدون خطر نیست. اگر قصد سفر به این ناحیه را دارید، باید بدانید که شانس آدم‌ربایی، فعالیت‌های تروریستی و حتی دستگیر شدن شما زیاد است، زیرا یک حکومت باثبات در این منطقه دیده نمی‌شود. این هشدار را کاملا جدی بگیرید و اگر همچنان قصد سفر به لیبی را دارید، بدانید که چه خطراتی در کمین شماست.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط