هولی چیست و چرا جشن گرفته می‌شود؟
1396/12/27 - 11:00 جهانگردی

هولی چیست و چرا جشن گرفته می‌شود؟

جشنواره‌ی رنگ‌ها، هولی، پر جنب و جوش ترین جشنواره‌ی هندو است. این جشن نشانه‌ی اتمام زمستان در هند و استقبال از فصل بهار است. در این روز، مردم با رنگ‌ها بازی می‌کنند، به یکدیگر شادباش می‌گویند، و کارهای جدیدی را استارت می‌زنند. اما آیا دلیل واقعی جشن هولی را می‌دانید؟ تمام چیزهایی که باید در مورد جشنواره‌ی رنگارنگ بدانید و آنچه باید در هولی پیش رو در هند به دنبال آن باشید، همگی اینجاست.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به فلایتیو مراجعه کنید. 

افسانه‌های مشهور پشت جشن‌های هولی

هولی نیز مثل سایر جشن‌های کشور با افسانه‌های مشهوری پیوند دارد. این داستان‌های جالب، تاریخچه‌ی جشن‌های مختلف را بازگو می‌کنند.

ماجرای هولیکا داهان

طبق این افسانه، روزگاری پادشاه قدرتمندی به نام هیرانیاکاشیپو زندگی می‌کرد. او انسان پلیدی بود و به خاطر ظلم و ستم خود مورد نفرت بود. او خودش را خدا می‌دانست و دوست داشت همه مثل خدا او را بپرستند. با این حال پسرش پراهلادا از مریدان لرد ویشنو بود و از پرستش پدرش سر باز زد. هیرانیاکاشیپو که از نافرمانی پسرش عصبانی بود، چندین بار سعی کرد او را بکشد، اما کار او به نتیجه نرسید. به همین دلیل از خواهر بد ذات خود، هولیکا کمک خواست. هولیکا قدرت ویژه‌ای داشت که او را در برابر آتش مصون نگه می‌داشت. بنابراین برای کشتن پراهلادا او را فریب داد و با هم روی توده‌ای از هیزم نشستند. اما به خاطر نیت شومی که هولیکا داشت، قدرت او خنثی شد و خودش در آتش سوخت. از طرف دیگر، پراهلادا این قدرت را به دست آورد و نجات پیدا کرد. به همین دلیل است که اولین روز هولی به عنوان هولیکا داهان جشن گرفته می‌شود و نماد پیروزی خیر بر شر است.

ماجرای رادا و کریشنا

در منطقه‌ی براج (جایی که لرد کریشنا بزرگ شد) در اوتار پرادش، هولی به یاد عشق فداکارانه‌ی کریشنا و رادا، تا روز رانگاپانچامی در قالب یک مراسم بزرگ جشن گرفته می‌شود. یک افسانه‌ی محلی نیز به آن نسبت داده می‌شود. وقتی کریشنا بچه بود، بعد از نوشیدن شیر سمی پوتانای شیطان، رنگ پوستش به آبی تغییر کرد. بعدها وقتی بزرگ‌تر شد، از اینکه دختران زیبایی مثل رادا یا سایر دختران دهکده به خاطر رنگ پوستش او را دوست نخواهند داشت، بسیار ناراحت بود. به خاطر ناامیدی زیادی که داشت، مادر کریشنا از او خواست تا برود و صورت رادا را با هر رنگی که دوست دارد، رنگ کند. وقتی کریشنا این کار را انجام داد، آن‌ها با هم یک زوج را تشکیل دادند و از آن زمان به بعد، مردم در جشن هولی بازی با رنگ‌ها را آغاز کردند.

هولی چگونه در هند جشن گرفته می‌شود؟

جشن گرفتن مراسم رنگارنگ هولی شامل چند آیین تشریفاتی است:

آماده کردن توده‌ی هیزم هولیکا

چند روز پیش از مراسم، مردم شروع به جمع‌آوری چوب و چیزهای قابل اشتعال برای برپا کردن آتش می‌کنند. سپس مواد قابل اشتعال به صورت توده‌هایی در محله‌ها، مراکز تجمع، پارک‌ها یا دیگر فضاهای آزاد روی هم انباشته می‌شود. در بالای توده‌ی هیزم، یک عروسک از هولیکا قرار داده می‌شود تا مطابق با افسانه، به آتش کشیده شود.

هولیکا داهان

اولین روز مراسم تحت عنوان هولیکا داهان یا چحوتی هولی جشن گرفته می‌شود. بعد از غروب خورشید، مردم دور تل هیزم جمع می‌شوند، پوجا (عبادت) انجام می‌دهند و بعد آتش را روشن می‌کنند. مردم حتی دور آتش آواز می‌خوانند و می‌رقصند، که نمادی از پیروزی خیر بر شر است.

بازی با رنگ‌ها

دومین روز هولی، رانگوالی هولی، دلاندی، دلاندی، فاگوا یا بادی هولی نام دارد. در این روز است که مردم به همدیگر رنگ می‌پاشند، مهمانی می‌گیرند و لذت می‌برند. کودکان و نوجوانان به صورت گروهی با رنگ‌های خشک به نام عبیر، گولال، پیچکاریس (تفنگ آبی)، بادکنک‌های پر شده از محلول‌های رنگی و سایر چیزهای خلاقانه، با هم بازی می‌کنند. شاید حتی گروه‌هایی از افراد را ببینید که در مسیر خود از جایی به جای دیگر آلات موسیقی می‌نوازند، می‌رقصند و آواز می‌خوانند.

ضیافت ویژه

گوجیا یک شیرینی مخصوص است که در ایام هولی در تمام خانه‌های هند تهیه می‌شود. این شیرینی نوعی کوفته است که با خویا (یک فرآورده‌ی لبنی) و میوه‌های خشک پر می‌شود. نوشیدنی مرسوم هولی، تاندای است که عموماً حاوی بهانگ (ماریجوانا) است. سایر خوراکی‌های خوشمزه‌ای که سرو می‌شوند عبارت‌اند از: گل گاپا، پاپری چات، دال کاچوری، کانجی وادا، داهی باله، چول باتور، و انواع غذاهای نمکی.

بعد از مهمانی

بعد از بازی با رنگ‌ها در طول روز، مردم خودشان را تمیز می‌کنند، دوش می‌گیرند و لباس‌های موقر می‌پوشند. سپس به دیدار اقوام و دوستان می‌روند و به یکدیگر شادباش می‌گویند.

بهترین محل برای برگزاری مراسم هولی در هند

مراسم هولی در بخش‌های مختلف کشور به شیوه‌های مختلف برگزار می‌شود. مردم بنگال غربی هولی را تحت عنوان دولجاترا همراه با رقص و آواز اجرا می‌کنند، در حالی که مردم جنوب هند در ایام هولی، خدای عشق یعنی کامادوا را عبادت می‌کنند. در اوتاراکند، مراسم با عنوان کومائونی هولی و همراه با آهنگ‌های کلاسیک هندو برگزار می‌شود. اما در ایالت بهار، مردم به صورت سنتی خانه‌تکانی می‌کنند و سپس جشن را برگزار می‌نمایند.

برای داشتن بهترین تجربه از جشن هولی در هند، باید به اوتارپرادش، و به طور دقیق‌تر به مناطقی که ارتباط نزدیک‌تری با لرد کریشنا دارند، مثل براج، ماتورا، ورینداوان، بارسانا، و ناندگائون بروید. تمام این مکان‌ها در ایام جشن کاملاً توریستی می‌شوند. شهر بارسانا مراسم لاتمار هولی را برگزار می‌کنند، که در آن زنان به شوخی مردان را با چوب می‌زنند و مردها با سپرهایی از خودشان دفاع می‌کنند. این کار زمانی که با رقص و آواز همراه می‌شود، بسیار مفرح‌تر و جالب‌تر نیز می‌شود.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط