bird-watching-day
1395/09/04 - 12:05 اخبار گردشگری

در روز ملی پرنده‌نگری، پرنده‌نگر شوید

تماشای پرندگان یا پرنده‌نگری، شکلی از گردشگری و فعالیت بوم‌گردی (اکوتوریسم) است که در آن علاقه‌مندان به طبیعت و پرندگان به مشاهده و بررسی پرندگان در طبیعت می‌پردازند.

پرنده نگری بیش از اینکه حرفه‌ای تخصصی مختص به افراد حرفه‌ای و پرنده‌شناس باشد، نوعی تفریح است که مردم عادی هم می‌توانند آن را در بین برنامه‌های تفریحی خود بگنجانند.

تماشای پرندگان هم آرامش‌بخش است و هم به تقویت روحیه شما کمک می‌کند. برای این کار تنها لازم است یک دوربین شکاری به همراه داشته باشید و به منطقه‌ای مناسب برای مشاهده پرندگان بروید.

در کشور ما بر اساس آخرین فهرست ذکر شده در مجلات علمی، بالغ بر 517 گونه پرنده شناسایی شده است که از این تعداد حدود 320 گونه آن در ایران زاد و ولد می‌کنند.

90 گونه این پرندگان مهاجر زمستانه و 24 گونه آن مهاجر عبوری‌اند. مابقی نیز جزو پرندگان کمیاب، اتفاقی و رها شده از قفس محسوب می‌شوند. به لحاظ آماری 70 درصد پرندگان ایران مهاجرند و در زمستان و یا تابستان برای زاد و ولد به ایران می‌آیند.

4 آذر روز ملی پرنده‌نگری است به همین مناسبت سازمان گردشگری و کمیته ملی طبیعت‌گردی، برنامه‌های متنوعی را برای پنجشنبه و جمعه این هفته (4 و 5 آذر) تدارک دیده‌ است. بخشی از این برنامه‌ها به همایش‌های تخصصی اختصاص یافته و بخشی از آن به برنامه‌های عملی و پرنده‌نگری.

برنامه‌های روز ملی پرنده‌نگری:

یکی از برنامه‌های این روز، برگزاری همایشی تخصصی درباره پرنده‌نگری است که در سالن آمفی تئاتر کاخ موزه ملت مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد برگزار می‌شود. در بخشی از این برنامه، برنامه پرنده‌نگری نونهالان نیز در خانه طبیعت‌گردی کاخ سعدآباد برگزار خواهد شد.

روز جمعه 5 آذر هم با همکاری ستاد توسعه پایدار و محیط زیست شهرداری تهران و سازمان های مردم نهاد، دو تیم حرفه‌ای از ساعت 8 صبح تا 1 ظهر برای آشنایی نزدیک مردم با پرنده‌نگری، در پارک‌های چیتگر و شهر مستقر می‌شوند. شرکت‌کنندگان در این برنامه ضمن آشنایی نزدیک با این فعالیت، درک عمیق‌تری نسبت به تنوع زیستی کشورمان پیدا می‌کنند.

علاوه بر این از ساعت 16 تا 19 روز جمعه، یک تیم حرفه‌ای در پارک پرندگان لویزان برای برگزاری کارگاه آموزشی پرنده‌نگری استقرار خواهد یافت.

به جز تهران، در بسیاری از استان‌های دیگر از جمله کردستان، خوزستان، قم، مازندران، گیلان، کرمان، زنجان، کردستان و ... نیز برنامه‌هایی مختص این روز برگزار خواهد شد.

برگزاری نمایشگاه عکس و تور رایگان پرنده نگری از 4 لغایت 6 آذرماه در جوار دریاچه زریوار کردستان، همایش علمی و تحقیقاتی در جنگل‌های جلگه‌ای هیرکانی در روز 5 آذر در رضوانشهر، سیمنار تخصصی اکوتوریسم با محوریت پرنده نگری و برگزاری تور آموزشی در روز 4 و 5 آذرماه در محل سالن همایش اداره محیط زیست استان گیلان و همایش روز ملی پرنده نگری در محل تالار دانشکده کشاورزی اهواز، بخشی از برنامه‌های استانی به مناسبت گرامیداشت این روز است.

اگر قصد برنامه‌ریزی برای سفر دارید، توصیه می‌کنیم خواندن مطلب پیشنهادهایی برای آخرین سفرهای پاییزی شما را از دست ندهید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط