برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

اخبار واکسن کرونا چه معنایی برای صنعت گردشگری در سال ۱۴۰۰ دارد؟

اخبار واکسن کرونا را فعالان صنعت گردشگری و علاقه‌مندان به سفر رصد می‌کنند. صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در سطح جهان دچار خسارت های بسیاری شد. به گونه ای که بسیاری از شرکت‌ها و آژانس‌های مسافرتی و گردشگری تا مرز ورشکستگی هم رسیدند.

آن‌چه سبب زنده‌شدن امیدها برای رونق گردشگری در سال ۲۰۲۱ شده است خبرهای خوبی است که از گوشه و کنار جهان درباره ساخت واکسن کرونا به گوش می‌رسد.

به نظر می‌رسد با انتشار چنین اخباری صنعت گردشگری بتواند خود را از گرداب رکود رها کند و آینده بهتری را برای خود متصور شود. در این مقاله به بررسی تاثیر اخبار واکسن کرونا بر صنعت گردشگری جهان در سال ۲۰۲۱ و ایران در سال ۱۴۰۰ پرداخته ایم. با سایت بلیط هواپیما فلایتیو تا پایان مقاله همراه باشید.

ورود گردشگری واکسن به ادبیات گردشگری

خبر ساخت واکسن کرونا کافی بود تا مدیران و دست اندرکاران گردشگری جهانی به تکاپو بیفتند تا از این خبر استفاده زیادی را ببرند. البته ممکن است خبر ساخت واکسن کرونا مهم ترین تاثیر را بر صنعت گردشگری گردشگری در سال ۲۰۲۱ بگذارد.

اما در این میان برخی از مسئولین گردشگری بین‌المللی از خبر ساخت واکسن کرونا به نوع دیگری بهره بردند و اصطلاح گردشگری واکسن را وارد ادبیات صنعت گردشگری کردند. به گونه ای که گردشگران بسیاری از این پدیده استقبال زیادی کردند.

برای مثال یک آژانس گردشگری در شهر بمبئی هند پیام تبلیغاتی بسته تعطیلات در ایالات متحده را با این امید که با ورود گردشگران به کشور آمریکا به آتان واکسن کرونا تزریق می‌شود از آنان پیش ثبت نام به عمل می‌آورد.

اجباری‌شدن گواهی واکسیناسیون

اگر چنین تصور کنیم که با آغاز عملیات واکسیناسیون سراسری در کشورهای مختلف جهان، گردشگران این امکان را خواهند داشت تا به راحتی سوار هواپیما شده و به هر مقصدی که دوست دارند مسافرت کنند، به طور قریب به یقین این انتظار را می‌توانیم داشته باشیم که تدابیر و تمهیداتی برای مراقبت‌های بهداشتی مکمل اندیشیده شود. مثلا ممکن است برای مسافران و گردشگرانی که به نقاط مختلف جهان سفر می‌کنند گواهی واکسیناسیون اجباری شود.

جبران سفر نرفتن در سال ۲۰۲۰

یکی از نتایج انتشار اخبار ساخت واکسن کرونا آن است که از زمان اعلام این خبر تعداد رزروهای بلیط وسایل نقلیه و اماکن اقامتی همانند هتل‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای رشد یافته است؛ همچنین گردشگران و مسافرانی که توانایی به سفر رفتن دارند آمادگی داشته‌اند هزینه بیشتری برای سفرهای خارجی خود بپردازند.

مردمی که ماه‌ها در خانه‌ها مانده‌اند و در انتظار فرا رسدن شرایط مساعد برای سفر بوده‌اند می‌خواهند سال آینده یعنی سال ۲۰۲۱ را جبران کنند و برای خود برنامه‌های مختلف سفر دارند. تا جایی که تقاضای سفرهای خانوادگی و گروهی بیش از پیش شده و گردشگران تمایل دارند در هتل‌ها و سوئیت‌های لوکس‌تر با امکانات رفاهی مطلوب‌تر اقامت کنند. حتی این وضعیت به نحوی پیش رفته است که برخی از آژانس‌های مسافرتی خدمات جدیدی را به مجموعه خود افزوده‌اند.

عوض‌شدن مقاصد برتر

با پخش خبر ساخت واکسن کرونا که همزمان با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همراه بوده است انتظار می‌رود تقاضا برای سفر به این کشور افزایش چشمگیری یابد. همچنان که اروپا تا پیش از شیوع پاندمی کرونا یکی از مقاصد عمده گردشگری جهان محسوب می شد با انتشار اخبار تولید واکسن کرونا کشورهای امارات متحده عربی و مالدیو از جمله مقاصد برتر برای گردشگران اروپایی خواهد بود، زیرا اروپاییان ماه‌ها با ویروس مهلک کرونا دست و پنجه نرم می‌کرده‌اند و قصد سفر به مقاصدی دارند که آسایش و آرامش را تجربه کنند.

پیشنهاد مجله فلایتیو:

تغییر مقاصد برتر گردشگری در سال ۲۰۲۱ را می‌توان ناشی از استقبال از خبر واکسن کرونا و خوش بینی نسبت به آن باشد که تاثیر قابل توجهی بر صنعت گردشگری جهان گذاشته است. علاوه بر این‌ها به نظر می رسد نقاط مختلف حوزه کارائیب در سال ۲۰۲۱ وضعیت به نسبت بهتری را نسبت به قبل تجربه کنند و تقاضا برای سفر به این مناطق و گردش و تفریح در نقاط طبیعی کم نظیر این ناحیه از جهان بسیار بیشتر شود.

تقاضای کم برای سفر به کشورهای قاره آفریقا

انتشار خبر ساخت واکسن کرونا سبب آن شده است که برخی از مقاصد گردشگری در سطح جهان تقاضای سفر بیشتری را داشته باشند. اما به نظر می رسد که سفر به مقاصد کشورهای آفریقایی کم رمق بوده و تقاضای چندانی برای آن‌ها نشود. زیرا بزرگ‌ترین مشکل در رابطه با سفر به مقاصد آفریقایی دسترسی کم‌تر به پروازهاست.

قاره آفریقا به دلیل عدم توسعه یافتگی بسیاری از کشورهای آن و محدودیت مراکز گردشگری بین‌المللی تنها به سه مرکز و وضع قوانین و مقررات در زمینه آمد و شد در دوران کرونا به نظر می رسد که با وجود این مشکلات، ایرلاین های حاضر در قاره آفریقا نتوانند تدابیر و شرایط لازم برای بهبود وضعیت سفرهای گردشگری بین المللی را فراهم کنند.

علاوه بر این ها آسیب دیدن مقاصد گردشگری در قاره آفریقا به علت افزایش شکارهای غیر قانونی در نواحی حفاظت شده و اوضاع نامساعد اقامت‌گاه‌ها و افرادی که در آن‌ها مشغول به کار هستند از جمله عواملی است که سبب کاهش چشم‌گیر سفر به کشورهای آفریقایی در سال ۲۰۲۱ می‌شود.

محدود شدن سفر به چند مکان دیدنی

تا پیش از همه‌گیری ویروس کرونا بسیاری از گردشگران برای سفرهای خود چند مقصد را انتخاب می‌کرده‌اند تا از جاهای دیدنی آن‌ها بازدید کنند و به اصطلاح سفری پربار را داشته باشند. اما پس از انتشار خبر ساخت واکسن کرونا و استقبال مردم و شروع سفرها به نظر نمی‌رسد که سفرها همانند وضعیت سابق باشد و مردم به جای آن که با یک مسافرت به چند کشور و جاهای دیدنی آن‌ها بروند به یک کشور می‌روند و سفرشان را محدود به بازدید از چند مکان دیدنی می‌کنند.

انعطاف‌پذیری گردشگری

خبر ساخت واکسن کرونا تاثیر دیگری هم بر صنعت گردشگری می گذارد. به گونه ای که برای بسیاری از تقاضاهایی که برای سال ۲۰۲۱ می‌شود شرکت‌های مسافرتی انعطاف بیشتری را به خرج خواهند داد و این وضعیت حداقل تا چند ماه ادامه خواهد داشت. مثلا برخی از شرکت‌های مسافرتی برنامه جدیدی را در پیش گرفته‌اند و حتی تا سی روز پس از رزرو بلیط هواپیما امکان لغو آن و استرداد وجه پرداختی را فراهم کرده‌اند.

پس انعطاف‌پذیری گردشگری از آثار انتشار خبر ساخت واکنس کروناست زیرا مردم هنوز هم با قاطعیت نمی‌توانند مقصدی را برای سفر خود انتخاب کنند و بسیاری در مقصدی که ‌انتخاب کرده‌اند تردید خواهند داشت.

کلام آخر

مباحثی که مطرح شد را می‌توان از تاثیرات اخبار ساخت واکسن کرونا بر صنعت گردشگری جهان دانست. به عبارتی ساخت واکسن کرونا معنای تغییر ماهیت گردشگری در سال 2021 را می‌دهد.

این وضعیت ممکن است تا چندین ماه پس از ساخت واکسن و واکسیناسیون سراسری ادامه پیدا کند. زیرا تا رسیدن به وضعیتی که گردشگران همانند سابق به هر نقطه ای از جهان بدون هراس از مبتلا شدن به بیماری خاص سفر کنند ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها زمان ببرد. از این رو شرکت‌های مسافرتی هم باید با وضعیت جدید خود را تطبیق داده و خدماتشان را متناسب با شرایط ایجاد شده ارائه کنند.

پیشنهاد مجله فلایتیو: