آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف
1396/03/29 - 8:36 اخبار گردشگری

آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف

عید فطر یکی از مهمترین اعیاد مسلمانان است که در هر یک از کشورهای اسلامی آداب و رسوم مخصوص خود را دارد.

در بیشتر کشورهای اسلامی این عید بزرگ را به پاداش یک ماه روزه‌داری جشن می‌گیرند و مراسم‌های مختلفی در این روز برگزار می‌کنند.

برای سفر به این کشورها و خرید بلیط پرواز خارجی یا رزرو پرواز می‌توانید به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

عید فطر در لبنان

مسلمانان لبنان در عید سعید فطر آداب و رسوم دینی، اجتماعی و فرهنگی خاصی دارند که آنها را از دیگر کشورهای دیگر اسلامی متمایز می کند.

این آداب و رسوم که بخشی از آن به تاریخ این کشور در دوران‌های مختلف و بخشی دیگر از آن به مراوده لبنان با دیگر کشورها برمی‌گردد، شامل جشن، بازی و دید و بازدید مردم با یکدیگر می‌شود.

یکی از مهمترین برنامه‌های مردم لبنان در روز عید فطر آتش‌بازی است که طی آن مردم به برافروختن آتش می‌پردازند و از روی آن می‌پرند یا دور آن می‌چرخند.

علاوه بر این، روز عید روز خوردن کیک و شیرینی‌هایی است که با گردو، پسته و خرما درست شده است. طعم و مزه شیرینی‌های لبنانی در تمام جهان معروف است.

عید فطر در مالزی

عید فطر در مالزی یکی از بزرگترین رویدادهای مذهبی کشور و جشنی بزرگ و سراسری است که «هری رایا عیدالفطری» نامیده می‌شود.

البته واژه Hari Raya به معنای روز جشن است و برای اشاره به عیدهای اسلامی چون عید فطر و عید قربان به کار می‌رود.

یکی از رسومی که شب قبل از عید فطر در مالزی اجرا می‌شود، مراسم تکبیران است که طی آن مؤذن‌ها در مساجد کوچک و بزرگ تکبیر سر می‌دهند و مردم نیز در کوی و محله‌ها با آنان همصدا می‌شوند.

در صبح روز عید نیز مسلمانان پس از استحمام و پوشیدن بهترین لباس‌های خود به مساجد می‌روند تا مراسم باشکوه نماز عید فطر را به جماعت برگزار کنند.

پس از نماز هم مردم به زیارت اهل قبور می‌روند و برای آرامش روح رفتگان خود سوره یاسین می‌خوانند و طلب آمرزش می‌کنند.

عید فطر در دبی

جشن عید فطر از صبح زود روز عید با نماز روز عید در دبی آغاز می‌شود. بعد از نماز عید فطر امام جماعت جشن و پذیرائی کوتاهی برگزار می‌کند و سپس مردم عید را به یکدیگر تبریک می‌گویند.

علاوه بر این، آتش‌بازی‌های معروف دبی هر شب آسمان شهر را نورانی می‌کند و هنرمندان شناخته شده عرب به اجرای موسیقی و برنامه برای مردم می پردازند

جشنواره عید فطر در دبی نیز هرساله برگزار می‌شود و مراکز خرید تخفیف ویژه و جوایز زیادی برای مشتریان خود در نظر می‌گیرند.

عید فطر در مصر

در مصر یک هفته قبل از شروع عید سعید فطر خیابان‌ها و کوچه‌های این کشور رنگ و بوی عید به خود می‌گیرند و بازارهای پر از جمعیت می‌شود. چرا که مسلمانان مصری در عید سعید فطر برای کودکان خود لباس و کفش می‌خرند و حتی جوانان نیز به خرید لباس نو عید می‌پردازند.

زنان و دختران مصری یک روز قبل از فرارسیدن عید فطر شیرینی‌های خاص این روز را تهیه می‌کنند و هنگامی که به عید دیدنی می‌روند آن را به دوستان و همسایگان خود هدیه می‌دهند.

مصری‌ها پس از اینکه نماز عید فطر را برپا کردند و لباس نوی عید پوشیدند، بر اساس تعالیم دینی به دیدار دوستان و نزدیکان خود می روند و فرارسیدن عید فطر را به یکدیگر تبریک و تهنیت می‌گویند و طی این دیدار دوستان خود را برای یک وعده غذایی دعوت می‌کنند.

پس از آن نیز به دیدار اموات در قبرستان می‌روند و برای آنها دعا می‌خوانند.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط