full-moon-party
1395/08/15 - 9:00 اخبار گردشگری

با فستیوال ماه کامل در تایلند آشنا شوید

خیلی از توریست ها کشور تایلند را به خاطر فستیوال های عجیب و غریبش می شناسند و تقویم سفر خود به تایلند را با زمان برگزاری فستیوال های آن تنظیم می کنند.

جالب است بدانید در بیشتر ماه های سال جشن و فستیوال های متنوعی به مناسب های مختلف در کشور تایلند برگزار می شود و مردم را به خیابان ها می کشاند. البته بیشتر این جشن ها در فصل خنک سال، بین ماه های نوامبر تا فوریه برگزار می شود.

یکی از این جشن های معروف، فستیوال لوی کراتونگ است (لوی به معنای شناور کردن و کراتونگ به معنای کلکی به شکل نیلوفر آبی و ساخته شده از برگ موز است). این جشنواره که ما آن را با نام «ماه کامل» می شناسیم، در شب کامل شدن ماه در دوازدهمین ماه تقویم قمری تایلند که معمولا یکی از روزهای ماه نوامبر میلادی است برگزار می شود و تا طلوع خورشید روز بعد ادامه پیدا می کند.

در طول این مراسم مردم بر روی قایق های درست شده از گندم؛ شمع، عود و گل قرار می دهند و قایق را در رودخانه شناور می کنند. هدف آنها از این کار ادای احترام به الهه آب ها و تشکر از اوست. بسیاری از تایلندی ها هنگام رها کردن قایق خود در آب آرزویی می کنند و باور دارند اگر شمع آنها تا زمانی که از دید خارج نشده، روشن بماند، آرزویشان برآورده خواهد شد. در آیین بودایی این عمل را نماد سفر روح انسان در دنیای مادی می دانند.

مردم هم چنین ناخن و موی خود را کوتاه کرده و آن را همراه با کلک خود در آب رها می کنند تا ناپاکی ها را از وجود خود پاک کنند. آنها معتقدند این کار برایشان خوش شانسی می آورد و گناه و بدی را دور می کند.

یکی دیگر از برنامه های این فستیوال رها کردن کراتونگ یا قایق در آب توسط زوج های جوان است. زوج ها با دنبال کردن حرکت کراتونگ خود در آب، آینده رابطه شان را می بینند و متوجه دوام آن می شوند.

ریشه این باور در میان آنان به داستان ملکه سوخوتای بر می گردد که کراتونگی را ساخته و برای تشکر از الهه آب ها به جریان آب یکی از کانال های قصر سپرد تا پادشاه هم آن را به نشانه علاقه او ببیند. پادشاه نیز از این شیوه ابراز علاقه بسیار خوشحال شد و آن را به عنوان رسمی جدید در پادشاهی خود اعلام کرد.

به همین خاطر زوج های جوان معتقدند اگر کلک آنها تا زمانی که از دید دور نشده بر روی آب بماند، عشق آنها نیز تا ابد دوام خواهد داشت.

جشن یی پنگ نیز جشنی مشابه با فستیوال لوی کراتونگ است که یک روز قبل از این جشن در شهرهای شمالی تایلند برگزار می شود. تفاوت جشن یی پنگ با لوی کراتونگ در این است که به جای انداختن شمع ها در رودخانه، آنها را به وسیله بالون هایی به هوا می فرستند تا بد اقبالی از آنها دور شود.

مراسم لوی کراتونگ یا ماه کامل که به طور خاص در شهر سوخوتای، پایتخت سابق تایلند برگزار می شود، از مجبوب ترین جشن های تایلند است که از 30 سال پیش تاکنون، هر سال برگزار می شود و توریست های زیادی را روانه تایلند می کند.

اگر شما هم دوست دارید از این فستیوال دیدن کنید، می توانید برای خرید و رزرو بلیط هواپیما به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط