golabgiri-kashan
1396/02/13 - 14:36 اخبار گردشگری

آغاز مراسم گلابگیری کاشان از نیمه اردیبهشت‌

مراسم گلابگیری کاشانهر ساله از نیمه های اردیبهشت ماه آغاز می شود. در همین راستا دو شهر قمصر و نیاسر از اواسط اردیبهشت به مدت دو تا سه هفته میزبان مهمانانی هستند که برای حضور در مراسم گلابگیری به این شهرها سفر می کنند.

این دو شهر که پر از باغ های گل ‎‌محمدی و جویبارهای زلال هستند، در اردیبهشت ماه چنان زیبا و دیدنی می شوند که هر گردشگری را مسحور خود می کنند.

سالیانه حدود 2 میلیون نفر از مراسم گلابگیران کاشان، قمصر، نیاسر و برزک دیدن میکنند. قمصر، نیاسر و برزک که مهمترین قطبهای گلابگیری ایران هستند، ازنظر جغرافیایی نیز جالب توجه هستند. چرا که در فاصله کوتاهی از کوهستان و کویر واقع شده‌ اند و آب و هوای آنها نیز از کاشان لطیف تر و ملایم ‌تر است.

کاشت گل محمدی در ایران قدمتی حدود 7 هزار سال دارد و مراسم گلابگیری آیینی 1000 ساله است که در طول زمان تغییراتی جزئی داشته و همچنان به همان شیوه سنتی انجام می گیرد. گلاب قمصر که از نظر مرغوبیت بهترین گلاب جهان بشمار می رود، از نظر مذهبی نیز دارای ارج و قرب فراوانی است.

چون علاوه بر آنکه برای معطر کردن فضاهای مذهبی بکار می رود، هر ساله در تاریخ 9 ذیالحجه خانه خدا توسط این گلاب ناب شسته می شود.

قمصر و نیاسر در اردیبهشت ماه پوشیده از درختان زیبا و رنگارنگ همراه با بوی مطبوع و دلنشین گلاب و گل های محمدی است.

طبیعت زیبا و سحرانگیز این دو شهر در دل کویر، آن را به بهشتی برای ساکنان شهرهای اطراف تبدیل کرده است. علاوه بر این به خاطر خوش آب و هوا بودن، مهمان نوازی مردم و همچنین نزدیکی به تهران، یکی از بهترین نقاط برای مسافرت های یکی دو روزه در فصل بهار است.

فرآیند گلابگیری به چه صورت است؟

برای گلابگیری دیگ های بزرگ را از گلبرگ های گل محمدی و آب پر می کنند و روی تلی از هیزم قرار می دهند تا گلاب با فرآیند تقطیر تولید شود.

از آنجایی که گلابگیری در هر نقطه از کاشان رسم و آیین خود را دارد، گلابگیری قمصر با گلابگیری نقاط دیگر متفاوت است. در روش گلابگیری سایر نقاط، لوله منتقل‌کننده بخار گل و آب بدون شیب بوده و درب پارچ نیز کاملا باز است. اما در روش گلابگیری قمصر، لوله ‌های آلومینیومی با شیب 45 درجه به پارچ متصل می ‌شود و در پارچ نیز کاملا بسته می‌ شود. همچنین پارچ در محیط استخری با آب کاملا سرد قرار دارد که این امر تأثیر بسیاری در جلوگیری از متصاعد شدن اسانس دارد، شیب لوله نیز باعث تنظیم جرم حجمی مواد لازم برای تکمیل گلاب می ‌شود.

برای گلابگیری کجا برویم؟

برای شرکت در مراسم گلابگیری کاشان می توانید از اتوبان تهران –اصفهان خودتان را در عرض حدودا 3 ساعت به کاشان برسانید و از آنجا به قمصر بروید.

علاوه بر استفاده از ماشین شخصی، برای رفتن به کاشان می توانید به خرید بلیط هواپیما و یا خرید بلیط قطار بپردازید و خودتان را به کاشان برسانید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط