history-of-thanksgiving-day
1395/08/11 - 10:10 اخبار گردشگری

با تاریخچه روز شکرگزاری (Thanksgiving Day) آشنا شوید

جشن روز شکرگزاری که هرساله در چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر برگزار می شود، از اعیاد ملی کشور آمریکاست و از تعطیلات فدرال و سراسری این کشور محسوب می شود.

ریشه این جشن به سال 1621 برمی گردد و در پایان فصل درو، برای تشکر از نعمت های مادی و معنوی خداوند برگزار می شود.

در جشن روز شکرگزاری که نوعی فستیوال به حساب می آید، رژه های محلی و رژه عروسک های بادکنکی فروشگاه میسیز (یکی از بزرگترین فروشگاه های زنجره ای آمریکا) به صورت سراسری در محله های منهتن برگزار و به شکل مستقیم از شبکه تلویزیونی سی ان ان پخش می شود. (پیاده‌روی ‌های مشابهی در سایر شهرها مانند دیترویت، فیلادلفیا، سنت لوئیس، پلیموث، ال پاسو، هیوستون، شیکاگو، پیتسبورگ و فانتین هیلز برگزار می‌ شود).

علاوه بر این، بیشتر بازی های مهم فوتبال آمریکایی، به عنوان یکی از محبوب ترین ورزش های آمریکا، در روز شکرگزاری برگزار می شود.

طبق رسم دیرینه این روز، در مراسم روز شکرگزاری تمام افراد خانواده و دوستان دور هم جمع می شوند و این مناسبت را جشن می گیرند.

برخی دیگر از آمریکایی ها هم با آماده کردن غذا و توزیع آن بین مستمندان و نیازمندان و کمک به سازمان های خیریه این روز را جشن می گیرند.

اما ریشه این سنت آمریکایی به کجا برمی گردد؟

در اصل ریشه این سنت آمریکایی به جشن برداشت محصول در نیو انگلند در سال 1621 باز می گردد.

در این سال مهاجران انگلیسی که مستعمره پلیموت، مستقر در ماساچوست امروزی، را بنیان نهاده بودند، به همراه اعضای قبیله سرخپوست وامپانوگ، به شکرانه درو محصولات جدید، به صورت مشترک جشنی بزرگ برپا کردند.

تا سال ۱۶۸۲ جشن شکرگزاری توسط کلیساها برگزار میشد اما با گذشت چندین سال، دولت محلی نیز در کنار کلیسا این جشن را برگزار می کردند. پس از انقلاب آمریکا، برگزاری مراسم این روز تحت تأثیر عوامل سیاسی قرار گرفت تا اینکه در روز 26 نوامبر سال 1789، جورج واشنگتن، رئیس جمهور وقت آمریکا، اولین اعلامیه ملی آمریکا برای جشن روز شکرگزاری را قرائت کرد و برگزاری جشن در این روز را رسمیت بخشید.

در حال حاضر بر طبق قوانین، این جشن هرساله در چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر در آمریکا برگزار می‌ شود و رئیس جمهور آمریکا علاوه بر اعلام روز شکرگزاری، یک بوقلمون را آزاد یا عفو می‌ کند. با این کار، بوقلمون حق ادامه زندگی، به شکل آزاد در مزرعه (و یا گاهی حیاط کاخ سفید) را خواهد داشت.

بوقلمون غذای اصلی روز شکرگزاری است، به همین خاطر عده ای به این روز «روز بوقلمون» هم می گویند. ریشه استفاده از بوقلمون به سال ‌های بسیار قبل و به زمانی که اولین بار جشن شکرگزاری برگزار ‌شد بر می‌ گردد. طبق اسناد به دست آمده، مردم مهاجری که حدود سال ۱۶۲۱ به آمریکا آمده بودند، بوقلمون‌ های وحشی را برای این روز شکار می ‌کردند.

در حال حاضر علاوه بر ایالات متحده آمریکا، مردم کشورهای کانادا، لیبریا، پورتوریکو و جزیره نورفولک نیز این روز را جشن می گیرند.

علاوه بر این کشورهای آلمان و ژاپن هم مناسبت هایی شبیه به روز شکرگزاری در آمریکا در فرهنگ خود دارند.

اگر دوست دارید بدانید جشن روز مردگان در مکزیک ریشه در کجا دارد؟، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما دارید، فلایتیو بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط