holy-festival
1395/12/23 - 11:03 اخبار گردشگری

جشن هولی، جشن رنگ و شادی

هندی ها هر سال نیمه های ماه مارچ آغاز بهار و پایان زمستان را در فستیوال هولی جشن می گیرند. این فستیوال که به نام «جشن رنگ ها» و «جشن عشق» هم معروف است، در هند و نپال برگزار می شود و بیشتر شرکت کنندگان آن هندوها هستند.

این جشن به معنای پیروزی خیر بر شر، فرا رسیدن بهار، پایان زمستان، و برای بسیاری از افراد جشنی برای دیدار با دیگران، بازی و خنده، بخشش یکدیگر و زنده کردن روابط قدیمی است. اما مهمتر از همه اینها، جشن هولی جشنی است برای شکرگزاری به خاطر برداشت محصول خوب.

این جشن که روز برگزاری آن در تقویم هندی تعطیل رسمی است، با شرکت همه افراد با هر سن و جنسیتی برگزار می شود و یکی از اعیاد مهم مردم هند محسوب می شود.

این موضوع باعث شده تا این فستیوال را جشنی در جهت سست شدن ساختارهای تشریفاتی جامعه هند بدانند. چرا که افرادی از هر سن، جنس، وضعیت و طبقه در آن شرکت می کنند.

هولی شکاف گسترده بین طبقات اجتماعی را از بین می برد و هندوها را به هم نزدیک می‌کند. همه افراد اعم از غنی و فقیر، زن و مرد، از حضور یکدیگر در این روز شاد لذت می‌ برند. علاوه بر این، در جشن هولی هنجارهای اجتماعی کاهش پیدا می کند و افراد در فضایی پر از هیجان و شادی هرطور که دوست داشته باشند رفتار می کنند.

جشنواره هولی بر اساس یک سنت قدیمی اینگونه برگزار می شود که مردم پودر و آب های رنگی به هم پرتاب می ‌کنند و هنگام شب با برپا کردن آتش به یاد افسانه های قدیمی هندی، جشن را به پایان می رسانند.

پودرهای رنگی که در این جشن از آن استفاده می شود از گیاهانی مانند گیاه نیم، کومکوم، هالدی و غیره تهیه شده است. همچنین بعضی از این رنگ ها از گیاهانی که در فصل بهار شکوفه می دهند مانند گلهای درخت شعله جنگل تهیه شده اند، به همین خاطر هندی ها اعتقاد دارند این پودرها به دلیل خاصیت درمانی و طبیعی بودن از بروز بیماری های شایع ناشی از تغییرات آب و هوا در فصل بهار مانند سرماخوردگی جلوگیری می کند و بعضا این بیماری ها را درمان می کند.

اما این جشن قوانینی هم دارد. یکی از قوانین جشن این است که کودکان از رنگ های محلول در آب و بزرگ ترها از رنگ های پودری استفاده کنند.

از دیگر قوانین جالب جشن این است که اگر گلوله رنگی خانمی، تصادفی و نه از روی عمد به آقایی برخورد کند، آن آقا باید هر درخواستی که آن خانوم دارد را برآورده کند.

اما در کل این جشن قانون سخت گیرانه خاصی ندارد و تنها هدف آن شادی و بزرگداشت خوبی هاست.

اگر قصد سفر به هند، کشور رنگ ها را دارید می توانید برای خرید بلیط هواپیما و رزرو بلیط هواپیما به سایت فلایتیو سر بزنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط