irans-handicrafts-for-export
1396/03/20 - 10:25 اخبار گردشگری

صنایع دستی صادراتی ایران

صنایع دستی هر کشوری نشان از هنر، فرهنگ و تمدن آن کشور دارد. این محصولات که از مواد اولیه بومی هر کشور تولید می شود و با کمک دست ساخته می‌شود، به خاطر استفاده از هنر و خلاقیت سازنده آن، از محصولات ماشینی و کارخانه‌ای متفاوت است.

ایران از جمله کشورهایی است که به خاطر داشتن تاریخ و تمدن غنی، صنایع دستی متنوعی دارد که از وسایل تزئینی تا خوراکی و کاربردی را شامل می‌شوند.

به همین خاطر مجموعه صنایع دستی ایران شامل 101 رشته و 265 زیر مجموعه هستند که در 15 گروه و 366 رشته و زیر مجموعه تقسیم شده‌اند.

از آنجا که تنوع و تکثر صنایع دستی ایران بسیار بالاست، ما در این مطلب بخشی از صنایع دستی کشورمان را که به دیگر کشورهای جهان صادر می‌شوند به شما معرفی می‌کنیم.

به طور کلی، صنایع دستی ایران شامل آبگینه، صنایع دستی سنگی، صنایع دستی دریایی، صنایع دستی چوبی، صنایع دستی فلزی، صنایع دستی مستظرفه، صنایع دستی چرمی، سفال، کاشی، و سرامیک سنتی، پوشاک سنتی، رودوزی‌های سنتی و نساجی سنتی می‌شود.

صنایع دستی صادراتی ایران

صادرات فرش

یکی از صنایع دستی مهم صادراتی ایران که در سال های اخیر صادرات آن به دیگر نقاط جهان افزایش یافته است، فرش و قالی دستباف ایرانی است.

فرش دستباف ایرانی که نمونه اعلای آن در شهرهای مختلف چون تبریز، اصفهان، قم و کاشان تولید می‌شود، در بازارهای جهانی طرفدار زیادی دارد و به کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی صادر می‌شود.

صادرات سفال و سرامیک سنتی

سفال، سرامیک و کاشی سنتی ایران انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

جهله‌سازی، حجم‌سازی سنتی سفالی، خرمهره‌سازی، سفال لالجین همدان، سفال‌گری کلپورگان، سفال لعاب‌دار، سفال مینایی، سفال نقش‌برجسته، سفال‌گری چرخی، سفال‌گری دستی، تراش کاشی سنتی، نقاشی کاشی سنتی، کاشی زرین‌فام، کاشی مشبک، کاشی معرق، کاشی معقلی، کاشی مینایی، کاشی هفت‌رنگ، نقاشی رولعابی، نقاشی روی سفال، نقاشی زیرلعابی و ...

چاپ های سنتی

كليه پارچه‌هايی كه به وسيله قلم مو، مهر و نظاير آن رنگ آميزي شده و نقش می‌پذيرد جزء چاپ‌های سنتي به حساب می‌آيد و جزو صنایع دستی صادراتی ایران است. کارهایی مانند چاپ قلمكار و چاپ كلاقه ای (باتيك).

اگر قصد سفر دارید برای رزرو پرواز خارجی و خرید بلیط پرواز خارجی می‌توانید از خدمات سایت فلایتیو استفاده کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط