14 مرداد؛ روز مشروطیت و معرفی شهرهای مشروطه خواه
1396/05/14 - 10:00 اخبار گردشگری

14 مرداد؛ روز مشروطیت و معرفی شهرهای مشروطه خواه

14 مرداد یادآور یک اتفاق بسیار مهم در تاریخ معاصر ایران است. اتفاقی که آغاز قدم گذاشتن در مسیر دموکراسی و تصویب نخستین قانون اساسی ایران بود. این اتفاق مهم مشروطیت است که فرمان آن در 14 مرداد 1285 به دست مظفرالدین شاه امضا شد. ما می‌خواهیم شهرهایی را که بازار مشروطه‌خواهی در آن‌ها گرم بود، به شما معرفی کنیم. پس با فلایتیو همراه باشید.

(برای خرید بلیط اینترنتی هواپیما و بلیط چارتر به سایت فلایتیو مراجعه کنید.)

تهران

مهم‌ترین شهری که در واقع خاستگاه مشروطه‌خواهی بود، تهران است. بسیاری مشروطه‌خواهی را برابر با تاسیس دارالفنون و آمدن علوم مختلف می‌دانند. فرمان مشروطه در تهران امضا شد و در میدان بهارستان جان گرفت.

تبریز

تبریز یکی دیگر از شهرهای مهمی بود که مشروطه‌خواهان بسیاری در آن فعالیت می‌کردند. نام ستار خان و باقرخان برای تمام ایرانیان آشنا است. این دو مهره کلیدی پس از به توپ بستن مجلس در تبریز تسلیم حکم شاه نشدند و به همین سبب قیام بزرگی در تبریز اتفاق افتاد.

گیلان

این منطقه به دلیل نزدیکی به منطقه قفقاز و ارتباط با آزادیخواهان آن‌جا نقشی بسیار کلیدی در پیروزی انقلاب مشروطیت داشت. میرزا کوچک خان جنگلی نیز که از مهم‌ترین رهبران نهضت مشروطه به شمار می‌آید، گیلانی بود و انقلاب را از آن‌جا هدایت می‌کرد. پس از به توپ بستن مجلس، گیلانی‌ها در فتح تهران، شکست محمدعلی شاه و احیای دوباره مشروطه تلاش بسیار زیادی کردند و نقش پررنگی داشتند.

اصفهان و بختیاری‌ ها

اصفهان نیز یکی دیگر از شهرهای مشروطه‌خواه و مشروطه خیز بود. البته کلیدی‌ترین نقش در مشروطه اصفهان به دست بختیاری‌ها ایفا شد. آن‌ها پس از به توپ بستن مجلس اصفهان را تصرف کردند و گفتند که زیر بار سرکوب مشروطه نخواهند رفت. چهره مشروطیت بختیاری‌ها سردار اسعد بود که در آن زمان در پاریس فرانسه زندگی و انقلاب را از آن‌جا اداره می‌کرد. اما مریدان او در اصفهان و بسیاری از روحانیون شهر طرفداران سرسخت جنبش مشروطه بودند و با این‌که نیروی نظامی برای مقابله با محمدعلی شاه نداشتند، در احیای مشروطیت بسیار اثرگذار بودند.

امکان خرید بلیط هواپیما چارتر در سایت فلایتیو وجود دارد.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط