21 و 22 مرداد، بارش شهابی برساوشی
1396/05/21 - 11:18 اخبار گردشگری

21 و 22 مرداد، بارش شهابی برساوشی

تاریخ به روزرسانی: 1396/5/21
یکی از مهمترین رویدادهای نجومی پدیده بارش شهابی برساوشی است. این پدیده که از توده‌های بازمانده از ستاره دنباله‌داری به نام «سوئیفت» ایجاد می‌شود، در روز 22 مرداد هر سال به اوج خود می‌رسد.

این بارش به دلیل نشأت گرفتن از صورت فلکی برساوشی به این نام نامیده می‌شود، اما جالب است بدانید که هم اکنون ستاره‌شناسان معتقدند منشأ این بارش نه صورت فلکی برساوش که صورت فلکی ذات‌الکرسی است.

ویژگی خوب این بارش شهابی این است که رصد آن نیاز به ابزار خاصی ندارد. کافی است به محیطی دور از شهر و نورهای مصنوعی بروید تا بتوانید به راحتی این پدیده را مشاهده کنید.

علاوه بر این، باید جایی را انتخاب کنید که هوای صافی داشته باشد و ابر مانع مشاهده شهاب‌ها نشود. به همین خاطر خیلی از افراد برای دیدن این پدیده به مناطق کویری می‌روند که آسمان صافی دارد و نورهای مصنوعی در آن وجود ندارد.

صورت فلکی برساوش حوالی نیمه‌شب از سمت افق شمال شرقی طلوع می‌کند و در صورت فلکی ذات الکرسی قابل مشاهده است. این صورت فلکی مانند حرف انگلیسی W  است و می‌تواند به شما در پیدا کردن محل این پدیده در آسمان نیمه‌شب کمک کند.

مدیر انجمن نجوم اهواز در خصوص این پدیده نجومی که امشب (21 مرداد 1396) و بامداد یکشنبه به اوج خود می‌رسد گفته است: « بارش شهابی برساوشی با حداکثر 100 شهاب در ساعت با جو زمین برخورد می‌کند و سرعت هر شهاب برابر با 59 کیلومتر بر ثانیه خواهد بود که این سرعت نسبتا زیادی برای شهاب‌ها محسوب می‌شود. این بارش های شهابی جزو شهاب‌های پرسرعت به شمار می‌روند و پس از آن،‌ بارش اتادلوی و جباری پرسرعت‌ترین بارش‌های شهابی در زمان برخورد با جو زمین هستند.»

توجه داشته باشید که بارش شهابی برساوشی تا شهریورماه ادامه دارد و می‌توانید تا 4 شهریور ماه این پدیده را در مناطق مناسب نگاه کنید.

در ضمن بهترین زمان برای عکاسی از این بارش شهابی با توجه به نور بالای ماه،‌ پس از زمان اوج است.

(برای خرید بلیط هواپیما، خرید بلیط قطار و رزرو هتل می‌توانید از خدمات سایت فلایتیو استفاده کنید.)

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط