پیش از سفر به کوبا
1397/11/10 - 11:00 راهنمای سفر

ده کتابی که خواندن آن‌ها پیش از سفر به کوبا ضروری است

کتاب‌های راهنما و وب‌سایت‌های گردشگری ایده‌های خوبی از سفر به یک کشور به ما می‌دهند، اما کتاب‌های ادبی ما را از نگاهی متفاوت با آن کشور آشنا می‌کنند. خواندن یک رمان راهی متفاوت برای برقراری ارتباط با مکانی است که هیچ شناختی از آن نداریم. این روش باعث زنده شدن یک داستان در ذهن ما شده و به هنگام سفر، حسی از نوستالژی در وجود ما خلق می‌کند. اگر به دنبال سفر به کوبا هستید، کتاب‌های پیش رو را برای تجربه‌ای رویایی از این کشور مطالعه کنید.

برای خرید بلیط هواپیما به فلاتیو مراجعه کنید.

آزادی کوبا | المور لئونارد

هیچ درکی از کوبای پیش از استعمار وجود ندارد؛ استقلال این کشور از اسپانیا و بعد از آن چه؟ روی کار آمدن حکومتی تحت کنترل شدید سیاسی و اقتصادی آمریکایی. کتاب آزادی کوبا دوران گذار کشور بین دو دوره در سال ۱۸۹۸ را روایت می‌کند؛ دورانی که آمریکایی‌ها در جنگ کوبایی‌ها با اسپانیا حضور یافتند.

اثر المور لئونارد که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های انتشارات نیویورک‌تایمز شده، خواننده را با موضوعات کلیدی آن دوران نظیر انفجار کشتی جنگی آمریکایی در بندر هاوانا، دخالت آمریکا در جنگ کوبا علیه اسپانیا و اهمیت صنعت شکر آشنا می‌کند.

مردان ما در هاوانا | گراهام گرین

اگرچه کشور کوبا در این داستان در حاشیه است، اما کتاب «مردان ما در کوبا» نگاهی جذاب به زندگی در این کشور در دهه ۱۹۵۰ از دید یک خارجی دارد. نویسنده کتاب، گراهام گرین، در دوران دیکتاتوری باتیستا چندین بار از کوبا دیدار کرده است و وقتی‌که نسخه اولیه رمان با داستان‌هایی در کشور استونی زیاد مورد توجه قرار نگرفت، او تصمیم می‌گیرد تا محل روایت داستان را به هاوانا تغییر دهد. این کتاب متعلق به سال ۱۹۵۸ است، اما جالب اینجاست که در آن نقش مهم باتیستا در تنش‌های جنگ سرد و همچنین بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ پیش‌بینی شده است.

پیرمرد و دریا | ارنست همینگوی

نقش ارنست همینگوی به حدی در گردش‌های توریستی هاوانا هویداست که شاید نخواندن کتاب پیرمرد و دریا پیش از آمدن به کوبا موجب حسرت شما شود؛ زیرا کوبا منبع الهام وی برای نوشتن این کتاب بوده است. در هاوانا می‌توان المان‌های فراوانی را مشاهده کرد که در این کتاب به آن‌ها اشاره شده است؛ دهکده ماهیگیری کوخیمار (Cojimar)، مردم آن، رستوران‌های محلی و از همه مهم‌تر، دریا که تمام داستان در آن رخ می‌دهد. با مطالعه این کتاب، نگاه شما به زندگی نویسنده در کوبا، شامل خانه، کتاب‌ها و قایق او، عمیق‌تر می‌شود.

چگوارا: یک زندگی انقلابی | جان لی اندرسون

دیگر خارجی مشهور که با تاریخ کوبا پیوند خورده، ارنستو چگوارای آرژانتینی است؛ جان لی اندرسون در بیوگرافی چگوارا قابی از یک عکس با یک مرد و یک افسانه را به تصویر می‌کشد. چگوارا در اواخر دهه ۱۹۵۰ به نیروهای شورشی به رهبری فیدل کاسترو علیه باتیستا می‌پیوندد؛ این کتاب نیز جزئیاتی از آن دوره در تاریخ کوبا را روایت می‌کند.

پیش از آغاز شب | رینالدو آرناس

کتاب پیش از آغاز شب یک بیوگرافی از نویسنده مشهور کوبایی، رینالدو آرناس، به قلم خود ایشان است. او در این کتاب زندگی خود در کوبا در سال‌های اول انقلاب، پیوستنش به جامعه‌ای جدید، تحت تعقیب قرار گرفتن به خاطر ایده‌ها و سبک زندگی و فرار به ایالات‌متحده در سال ۱۹۸۰ را روایت می‌کند. بسیاری از مکان‌های مرتبط با داستان وی در هاوانا همچنان قابل‌مشاهده هستند. می‌توان به برخی از آن‌ها نظیر کتابخانه ملی، دانشگاه هاوانا و قلعه اِل مورو اشاره کرد. خاویر باردم در فیلمی با همین نام، نقش آرناس را بازی کرده است.

معامله با دشمن | تام میلر

تام میلر، نویسنده آمریکایی، در کتاب معامله با دشمن تصویری از کوبا را روایت می‌کند که در دهه ۱۹۸۰ به‌تازگی به دوران شکوه خود را پشت سر گذاشته بود و با مشاهده سقوط دیوار برلین در سال ۱۹۸۹، می‌رفت تا در دهه ۱۹۹۰ یک بحران اقتصادی بزرگ را تجربه کند. در سال ۱۹۹۰، وقتی‌که میدان‌های نبرد ایدئولوژیک جنگ سرد برچیده شدند، میلر اجازه یافت تا برای ۸ ماه در کوبا اقامت کند. این امکان به میلر فرصت داد تا مجموعه‌ای از داستان‌ها، از جمله این کتاب، را خلق کند.

رویا در کوبا | کریستینا گارسیا

رویا در کوبا با شخصیت‌هایی که بین کوبا و ایالات‌متحده در حرکت هستند، داستان‌هایی از سه نسل از یک خانواده اهل هاوانا را روایت می‌کند. داستان رمان از قبل از انقلاب ۱۹۵۹ آغاز شده و مسائل فرهنگی و سیاسی مهم پیرامون هویت و ملیت کوبا از جمله تبعید، موضوعات سیاسی، روابط خانوادگی و مذهب را در برمی‌گیرد. رمان اول نویسنده و خبرنگار آمریکایی کوبایی، کریستینا گارسیا، با شخصیت‌های زن و نقطه نظرات خود، کاملا از دیگر کتاب‌ها متمایز است؛ رمان از بعد محتوا، به شنیده شدن صداهای مختلفی کمک می‌کند.

باکاردی و نبرد طولانی برای کوبا | تام گیلتن

نمی‌توان هیچ‌یک از محصولات شرکت باکاردی را در کوبا پیدا کرد و این کتاب دلیل آن را توضیح می‌دهد. خاندان باکاردی به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نوشیدنی‌های الکلی در جهان، کار خود را به‌عنوان یک شرکت کوچک در شرق کوبا در قرن نوزدهم آغاز کردند. آن‌ها پس از چند دهه، قدرت و نفوذ فراوانی به دست آوردند. تام گیِلتن، خبرنگار رادیوی NPR داستان این شرکت را روایت کرده و به جنبه‌های کلیدی تاریخ کوبا اشاره می‌کند.

سه‌گانه هاوانای کثیف | پدرو خوان گوتیره

سه‌گانه‌ی هاوانای کثیف در دهه ۱۹۹۰ توسط نویسنده کوبایی، پدرو خوان گوتیره، شکل گرفت. او در این کتاب‌ها به شیوه زندگی مردم، از افراد معمولی گرفته تا شخصیت‌های حاشیه‌ای‌تر، اشاره دارد. این مجموعه از داستان‌ها، کشور کوبا در یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی (نبود برق، غذا و بهداشت) و انسانی (دزدی، جنایت و فحشا) را روایت می‌کند. مردم در این دوران به نازل‌ترین درجات انسانی رسیده و کثافت، فقر و ناامیدی مطلق را تجربه می‌کنند.

خلیج هاوانا | مارتین کروز اسمیت

یک جسد خارج‌شده از آب، نقطه آغازین کتاب خلیج هاوانا است. خلیج هاوانا که در سال ۱۹۹۹ موفق به بردن جایزه هامت شده است، کوبا، خودروهای قدیمی و ساختمان‌های مخروبه آن، روابط این کشور با روسیه، کلاه‌برداری و حتی مراسم اقوام اباکوا (abakua) را به تصویر می‌کشد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط