قبل از سفر به هندوستان چه فیلم‌هایی ببینیم؟
1396/11/13 - 13:00 راهنمای سفر

قبل از سفر به هندوستان چه فیلم‌هایی ببینیم؟

برای هر کسی که قصد سفر به شهرهای هندوستان را دارد و یا دوست دارد که از فرهنگ خیره کننده این کشور چیزی یاد بگیرد و یا پیش از سفر و حتی مطالعه درباره هندوستان تماشای فیلم‌هایی درباره این کشور توصیه می‌شود. بعضی از این فیلم‌ها زندگی هندی را به تصویر می‌کشند، برخی دیگر تاریخ هندوستان را ترسیم می‌کنند، در فیلم‌های دیگر جوامع مختلف این کشور خود را نشان می‌دهند و یا مناظر شهری و روستایی خودنمایی می‌کنند. در حالی که بی‌تردید شما نمی‌توانید این کشور را از طریق این فیلم‌ها بشناسید، این ده فیلم باشکوه، مقدمه‌ای بر مناظر و صداهای این کشور رنگ و موسیقی را به شما ارائه می‌دهند.

برای خرید بلیط هواپیما هند و رزرو هتل به فلایتیو مراجعه کنید. 

عجیب‌ترین هتل ماریگلد

عجیب‌ترین هتل ماریگلد یک فیلم تأثرانگیز است که صادقانه در مورد ناامیدی‌های زندگی و حوادث غیر منتظره سخن می‌گوید اما در عین حال زبان فیلم ملایم و مهربان است که خوبی‌های زندگی را در هر شرایطی نشان می‌دهد. این فیلم داستان گروهی از بازنشستگان بریتانیایی است که به یک هتل در هندوستان سفر می‌کنند؛ هتلی که در تبلیغاتش با عنوان «عجیب‌ترین هتل ماریگلد» از آن یاد شده است. هنگامی که آنها به هتل می‌رسند، آن‌جا را یک ساختمان با ساختار قدیمی می‌یابند که هنوز کاملاً برای اسکان آماده نیست اما همچنان دارای جاذبه است و مدیر جذاب آن، سانی، نیز برای این هتل موفق به کسب جایزه شده است. فیلم پر از مناظر روشن و رنگارنگ راجستان است. دوربین به طرز محسوسی از مشکلات گیج کننده سفر به هندوستان سخن می‌گوید اما درعین‌حال تجربه غنی و تحریک‌کننده‌ای از تماشای خیابان‌های شهر را به مخاطب پیشنهاد می‌کند.

کشتی تیسس

فیلم کشتی تیسس در مورد سه شخص از طبقه‌های مختلف اجتماعی و شرایط زندگی متفاوت آنها است. عنوان فیلم اشاره به پارادوکس فلسفی ارائه شده توسط پلوتارک مورخ یونانی دارد، در مورد اینکه آیا کشتی با قطعات جایگزین همان کشتی قبلی است؟ یکی از شخصیت‌های داستان یک عکاس جوان است که دارای اختلال بینایی است و تحت پیوند قرنیه قرار دارد، یک راهب که مبتلا به سیروز کبدی است و یک دلال که سعی در کمک به مردی دارد که کلیه‌اش به سرقت رفته است. هرکدام از شخصیت‌ها با انتخاب‌های دشواری مواجه است. فیلم سؤالاتی را درباره شخصیت، عدالت و پیچیدگی‌های اخلاقی مطرح می‌کند. سبک فیلم چیزی بین یک فیلم مستند و یک فیلم داستانی است. فیلم در بمبئی، جیپور و چیتکول فیلمبرداری شده است و تصاویر با دوربین در حال حرکت گرفته شده و بیان‌گر حرکت و تلاش شخصیت‌هاست.

دارجلینگ محدود

یک درام در مورد پیوستن سه برادر به یکدیگر است. طرح فیلم از طریق ماجراهای این سه و مکالمات آنها در طی حرکت یک قطار اتفاق می‌افتد؛ اوقاتی که سه برادر با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، با دیگران روبه‌رو می‌شوند و برخی از کشورها را می‌بینند. این فیلم پر از کاراکترهای بامزه است و فیلمساز با افسانه، کنایه و طنز مجموعه بی‌نظیری را ساخته است. طراحی صحنه این فیلم از قطار گرفته تا 500 فیل حاضر در آن، دارای جزئیات پیچیده‌ای است که توسط هنرمندان محلی رنگ و تزئین شده‌اند. کارگردان در صدد نشان دادن جنبه‌های دیدنی هند از طریق این فیلم برای تماشاگران آمریکایی است که به آنها این فرصت را می‌دهد تا جزئیات بی‌نظیری از کشور هند را تماشا کنند.

عروس و تعصب

عروس و تعصب، یک فیلم موزیکال اقتباسی هندی از «غرور و تعصب» نوشته جین آستین است. دارسی کارمند ثروتمند آمریکایی در کسب‌وکار خانوادگی در هتلداری است و لالیتا که نقش او را الیزابت بنت را بازی می‌کند، به همراه پدرش در کار تجارت کشاورزی است. این فیلم توسط گوریندر چاددا کارگردانی شده است که پیش‌تر کارگردانی فیلم «آن را مانند بکهام خم کن» را بر عهده داشته است. فیلم مانند کتاب دارای نکات عمیق ظریف نیست و ویژگی‌های اصلی و طنز کتاب که باید در اقتباس از رمان در فیلم مشاهده شود، در آن وجود ندارد؛ اما فیلم ادعای اقتباس نعل به نعل را نیز نداشته و فیلمساز قصد ندارد به داستان اصلی خیلی وفادار باشد. به‌جای آن در این فیلم شاهد ماهیت جذابی هستیم که به‌راحتی به خط اصلی داستان اشاره دارد و طنز سبکی را از لابه‌لای کلیشه‌های فرهنگی و صحنه‌های داخلی هندوستان به نمایش می‌گذارد و چشم مخاطب را مجذوب رقص و لباس‌های رنگارنگ هندی می‌کند.

آسوکا

فیلم آسوکا داستان داستان آسوکا، امپراتور سلسله مایوریا در قرن سوم هندوستان را بیان می‌کند. آسوکا پس از موفقیت فاتحانه‌اش و قرار گرفتن جایگاه رهبر ارتش، خشونت و شمشیر کشیدن را کنار گذاشت و به پادشاهی بودایی و صلح‌طلب تبدیل شد. این تحول در آسوکا پس از اینکه او شاهد مرگ‌ومیر ناشی از جنگش با کالینگا بود، رخ داد. فیلم در عین این‌که مسیر این تحول را نشان می‌دهد، به معنای دقیق کلمه تاریخی نیست. فیلم این داستانی وسیع و تخیلی را در برمی‌گیرد و آسوکا را به یک هنرمند حماسی تبدیل می‌کند. ستاره فیلم شاهرخ خان به عنوان پادشاهی قدرتمند که شمشیر خود را به صورت اسلو موشن به دور می‌افکند، دیده می‌شود. هم‌چنین کارینا کاپور به عنوان معشوق شاهرخ خان در فیلم حضور دارد که البته این رابطه کاملاً تخیلی است، اما باقی ماجراهای فیلم با واقعیت‌های تاریخی همخوانی دارد.

آمو

در این فیلم یک زن هندی – آمریکایی به نام آمو، پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه یو سی آل ای، به هندوستان اوایل دهه گذشته باز می‌گردد. او مشتاقانه به بررسی دهلی می‌پردازد و در طی این مسیر، خاطراتش از این شهر بازگشته و برایش تبدیل به کابوس می‌شوند. به همین دلیل آمو شروع به سؤال کردن در مورد گذشته خودش می‌کند و به تدریج زندگی در این کشور را کشف می‌کند. این فیلم جنبه تاریک تاریخ هند را با صداقت شجاع و بی‌نظیری نشان می‌دهد. از طریق این فیلم بسیاری از نقاط ناشناخته دهلی، مانند محله‌های فقیرنشین این شهر و فروشندگان خیابان‌های شلوغ، خانه‌ها و محافل اجتماعی را می‌توان مشاهده کرد. فیلم هم‌چنین مستنداتی دیگر از ویژگی‌های کشور هند به عنوان مثال افرادی که به قصد خودکشی بر روی خط آهن دراز می‌کشند را نشان می‌دهد. ستاره فیلم کُنکانا سن شارما، دختر فیلم ساز و بازیگر هندی دیگری به نام آپرانا سن است.

میلیونر زاغه نشین

داستان این درام بریتانیایی که توسط دنی بویل ساخته شده است، به دنبال وقایع غیر معمول در زندگی یک پسر جوان روی می‌دهد. جمال مالک، یک پسر جوان است که از محله‌های فقیرنشین بمبئی به یک برنامه تلویزیونی می‌آید و این فرصت را دارد که میلیونر شود. او با الهام گرفتن از حوادث زندگی گذشته خود، به پرسش‌های مسابقه پاسخ می‌دهد و در همین راستا فیلم، جزئیات زندگی در هند را به ما نشان می‌دهد. تأثیر این فیلم در به تصویر کشیدن واقعیت‌های پنهان شهر کاملاً غیرقابل‌انکار است. فیلم در نمایش کپه‌های زباله در شهر، اتاق‌های کم‌نور و تاریک و کوچه‌های باریک مناطق مختلف بمبئی، بسیار سخاوتمند است. با وجود این همه، فیلم به طرز شگفت‌انگیزی موفق می‌شود افرادی که در عین این مشکلات، در جستجوی پیدا کردن راه‌هایی برای زندگی خوش‌بینانه و در حقیقت معنای زندگی هستند را به تصویر بکشد. فیلم هم‌چنین سعی می‌کند به طرق مختلف، به موسیقی و پایان‌بندی افسانه‌ای در فیلم‌های هندی و فرهنگی که احترام در جامعه را دوست دارد و آن را ترویج می‌کند، ادای دین کند.

 

آمال

آمال داستان یک میلیاردر هندی است که در خیابان‌های دهلی در جستجوی یک انسان صادق است. او در نهایت چنین مردی را می‌یابد که راننده ریکشا است و آمال نام دارد. پس از این فیلم داستان زندگی آمال را دنبال می‌کند و ما به همراه میلیاردر فیلم درمی‌یابیم که او تمام درآمدش را صرف هزینه‌های بیمارستان یک بیمار می‌کند. میلیاردر پس از این مسئولیت مراقبت از بیمارستان دختر جوان را بر عهده می‌گیرد، هزینه‌های درمان او را پرداخت می‌کند و به طور کلی با مهربانی و صداقت با آنها رفتار می‌کند. ضد قهرمانان فیلم خانواده مرد میلیاردر هستند که نمی‌خواهند او اموالش را که ارثیه افراد خانواده حساب می‌شود، حیف و میل کنند. نقش میلیاردر را ناصرالدین‌شاه بازیگر مشهور هندی بازی می‌کند، فیلم در خیابان‌های دهلی فیلم‌برداری شده است و از طریق فیلم‌برداری ناگهانی و درخشان، ما می‌توانیم صحنه‌هایی از در زندگی روزمره راننده ریکشا که در حقیقت همان هند واقعی است را، مشاهده کنیم.

شهر شادی

شهر شادی فیلمی درباره یک مرد جوان است که پس از دست شستن از حرفه پزشکی، در ایالات‌متحده آمریکا، برای پیدا کردن صلح به جایی دیگر مهاجرت می‌کند و به این ترتیب سر از هندوستان درمی‌آورد. او وارد کلکته می‌شود و بعد از اینکه توسط یک خانواده اسیر می‌شود، سرخورده و ناامید می‌گردد. در نهایت او درمی‌یابد که باید به حرفه‌اش روی آورد، توسط فردی به یک زاغه می‌رود و در آنجا برای یک کلینیک محلی کار می‌کند و لذت شادی را با وجودش احساس می‌کند و هم‌چنین دوستان جدیدی پیدا می‌کند. ستاره فیلم آمریکایی پاتریک سوایزر به همراه دو بازیگر برجسته هندی هند، امپوری و شابان آزمی در این فیلم ایفای نقش می‌کنند. این فیلم به نشان دادن مناطق به شدت فقر شهر می‌پردازد؛ بسیاری از صحنه‌ها با بازسازی مکان‌های مختلف محلی کلکته تا آخرین جزئیات واقعی را نشان می‌دهد. صحنه‌هایی از زندگی خیابانی پر جنب‌وجوش نیز در این فیلم وجود دارد.

گاندی

گاندی یک بیوگرافی قهرمانانه است که به داستان زندگی ماهاتما گاندی می‌پردازد. بازیگر نقش گاندی در این فیلم بن کینگزلی هنرپیشه بریتانیایی است. آغاز فیلم با نمایش گاندی در یک قطار در آفریقای جنوبی در مواجهه با ادیان دیگر و زمانی است که او به دلیل دخالت در جنبش آزادی هند و ترور ناموفقش به آفریقا سفر کرده است. این فیلم برخی از حوادث پیچیده آن سال‌ها و مسائل مربوط به مذاکرات هند را برای آزادی بیان می‌کند. بن کینگزلی نقش یک رهبر تاریخی را با شایستگی بازی می‌کند، گاهی اوقات تنها نگاه و چهره او و یا یک پلک زدن قدرتش را به نمایش می‌گذارد و می‌توان حضور و قداست را که از چهره‌ای شگفت‌انگیز و ارزشمند، اما انسانی انتظار می‌رود، در بازی‌اش مشاهده کرد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط