سفر به کامبوج
1397/01/02 - 19:00 راهنمای سفر

ده مورد از چیزهایی که قبل از سفر به کامبوج باید بدانید

کامبوج کشوری زیبا با آداب و رسوم، مذهب و فرهنگی غنی است. در اینجا نکات مفیدی را خواهید خواند که قبل از سفر به این قلمروی شگفتی‌ها باید بدانید.

 

برای خرید بلیط هواپیمای کامبوج به فلایتیو مراجعه کنید.

قوانین بودایی

کامبوجی‌ها ذاتا مودب و آرام هستند بنابراین زمانی که با یک لباس اسپرت و گاها نامناسب در پایتخت قدم می‌زنید انتظار برخورد بدی را با خودتان نداشته باشید. هر چند که مسخره شدن توسط بعضی افراد محلی دور از انتظار نیست. در کامبوج آیین بودا حکمفرماست و مردم با حیا و افتاده هستند، پس بهتر است در مکان‌های عمومی به طور مناسبی لباس بپوشید. هنگام ورود به "پاگودا"ها (گونه‌ای برج با بام‌هایی چندلایه که نوعی معبد بودایی است)، ساختمان‌های مذهبی، معابد و قصرها، زنان باید شانه‌های خود را پوشیده نگه دارند و لباسشان تا پایین زانوها را بپوشاند.

 

سلام و احوالپرسی

در کامبوج دست دادن و دست تکان دادن مرسوم نیست. روش رسمی احوالپرسی و ادای احترام، " Sampeah" (سامپیه) نام دارد. برای این کار شما میبایست کف دو دستتان را مانند حالت دعا روبروی سینه‌تان قرار دهید. به نسبت فردی که روبروی شماست، هر چه دست‌ها بالاتر روند، سطح احترام نیز بیشتر می‌شود. معمولا در مقابل همتایان دست‌ها روبروی قفسه‌ی سینه قرار می‌گیرد. در مقابل افراد مسن‌تر دست‌ها روبروی دهان و در مقابل والدین، پدربزرگ، مادربزرگ و معلمان دست‌ها تا روبروی بینی بالا می‌آید. برای ادای احترام به راهبان و پادشاهان دست‌ها تا مقابل ابروها و در هنگام نیایش و دعا دست‌ها بالاتر از سر قرار می‌گیرد.

 

فقدان حالت چهره در میان مردم

کامبوجی‌ها همیشه لبخند بر لب دارند و این به معنای خوب بودن همیشگی آن‌ها نیست. لبخند و سر تکان دادن‌های مداوم برای تایید شما، گاهی خسته کننده به نظر می‌رسد. در کامبوج فقدان حالت چهره‌ یک مسئله‌ی بزرگ است و باعث می‌شود منظور افراد را به خوبی درک نکنید. اگر لبخند طرف مقابلتان کمی عصبی به نظر رسید بهتر است که حرف و خواسته‌ی خود را دوباره مطرح کنید. بنابراین وقتی سفارش غذایی بدون فلفل اضافه می‌دهید و پیشخدمت با سردرگمی لبخند می‌زند، بهتر است دوباره از سفارش خود مطمئن شوید.

 

آرامش خودتان را حفظ کنید

با توجه به خاصیت فقدان حالت چهره در میان کامبوجی‌ها، هیچگاه شاهد چهره‌ای خشمگین نخواهید بود. با فریاد زدن و بالا بردن صدایتان تنها باعث خجالت فردی که مخاطب شماست می‌شوید و شرایط بغرنج‌تر می‌شود. به خاطر داشته باشید که همیشه در همه حال آرامشتان را حفظ کنید، قاطعانه منظورتان را تکرار کنید و تلاش کنید تا بیشتر توضیح دهید.

 

برای یافتن مقصدتان از نقشه استفاده کنید

اغلب راننده‌های توک توک (نوعی وسیله‌ نقلیه‌ی موتوری) که در هتل‌ها مشغول به کارند، اطلاعات کافی در مورد تمام مقاصد و خیابان‌های شهر دارند. اما انتظار نداشته باشید همه‌ی راننده‌ها مقصد شما را بشناسند. حتی زمانی که به نظر می‌رسد کاملا از مسیر مطمئن هستند (با توجه به خاصیت فقدان حالت چهره‌) بهتر است خودتان مسیر مورد نظر را مشخص کنید و یا از نقشه‌های آنلاین کمک بگیرید. حتما قبل از آنکه دیر شود و از مقصد مورد نظرتان بسیار دور شوید به نقشه رجوع کنید. بهتر است بدانید که خیلی از راننده‌ها توانایی نقشه خوانی ندارند.

 

انجام معامله‌

در کامبوج تا وقتی برچسب قیمت روی محصولات وجود ندارد می‌توان در مورد قیمت چانه زد. خیلی اوقات به این خاطر که شما توریست هستید، ممکن است هزینه‌ای بیشتر پرداخت کنید. هیچگاه اولین قیمت پیشنهادی را قبول نکنید زیرا حداقل دو برابر قیمت واقعی است. در این مواقع همیشه دور شدن از محل فروشنده باعث رجوع دوباره‌ی او خواهد شد. قبل از سوار شدن به توک توک‌ها و وسایل نقلیه حتما میزان کرایه را مشخص کنید تا در مقصد مجبور به پرداخت مبلغ اضافه نشوید.

واحد پول

واحد پول کامبوج "Riel" (ریِل) است اما دلار نیز کاربرد دارد. به طور کلی، ریِل برای مبادلات کم هزینه و کمتر از چند دلار‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد، در غیر این صورت از دلار هم می‌توان استفاده کرد. هزینه‌ها در کامبوج بسیار اندک است، پس انتظار نداشته باشید که کرایه‌ی راننده‌ی توک توک را با یک اسکناس صد دلاری و یا حتی بیست دلاری پرداخت کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که از اسکناس‌هایتان مراقبت کنید، زیرا در بسیاری از مکان‌ها اسکناس‌های پاره پذیرفته نمی‌شود مخصوصا اگر ارزش اسکناس زیاد باشد.

 

به بچه‌ها پول ندهید

علیرغم رشد اقتصادی و تورم متوسط، فقر در سراسر کامبوج شایع است و مناطق توریستی شاهد دستفروشی و گدایی افراد زیادی است. بچه‌ها در طول روز و شب و در کافه و رستوران‌ها اقدام به فروش دست‌بند، کتاب و خرده‌ریز می‌کنند. اهمیتی ندارد که آن‌ها چقدر بامزه و دوست داشتنی هستند و یا چقدر قانع‌کننده به نظر می‌رسند. اگر در دام خرید از آن‌ها بیفتید تنها باعث ادامه‌ی این چرخه‌ی معیوب می‌شوید. در این مورد سازمان‌های مردم نهاد بین‌المللی مجموعه‌ای از توصیه ها را به گردشگران ارائه می‌دهند. برای این منظور می‌توانید به این سایت مراجعه کنید : www.childsafe.org

 

صبح زود از خواب بیدار شوید

با توجه به گرما و رطوبت شدید اقلیم کامبوج، روز خیلی زود شروع می‌شود. محلی‌ها قبل از طلوع خورشید بیدار می‌شوند و ازدحام شهر در ساعت 8 صبح به اوج خود می‌رسد. صبح‌ها بهترین زمان برای رفتن به بازار، قدم زدن در خیابان و بازدید از معابد است و هنگام گرمای شدید ظهر معقول است که از محل اقامت خود خارج نشوید. در کامبوج شب‌ها نیز زود باید بخوابید، چرا که تمام رستوران‌های محلی حدود ساعت 9 شب تعطیل می‌شوند.

 

اندکی زبان کامبوجی یاد بگیرید

نمی‌توان انتظار داشت در طول مدت اقامت به زبان "خِمِر" (Khmer) مسلط شوید. اما اگر اندکی از اصطلاحات کاربردی را بدانید به شما خیلی کمک خواهد کرد. هنگامی‌که به زبان خِمِر سلام می‌کنید باعث ایجاد حالتی صمیمی‌تر در افراد محلی می‌شود. این‌ها چند مورد از کلمات پرکاربرد به زبان خِمِر است:

سلام: Sou sdey
خداحافظ: Li hi
ممنونم: Ah kun

متأسفم: Sohm tou

حالتان چطور است؟: Soksaby?

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط