پرواز با هواپیما
1396/10/05 - 11:00 راهنمای سفر

۱۰ پیشنهاد مفید و کارآمد برای داشتن پروازی لذت بخش

امروزه با گسترش خطوط هوایی، آسمان شبیه به جاده‌های بین شهری شده است و به همین دلیل، به نظر می‌رسد روزهای پر هیجان در آسمان و پروازهای پر زرق و برق برای همیشه از بین رفته است. امروزه هواپیما سوار شدن مثل تاکسی گرفتن شده است و میزان تقاضا بسیار بالا رفته است و به همین دلیل صندلی‌های هواپیماها کوچک‌تر شده و فاصله‌شان با صندلی جلویی کم‌تر؛ در نتیجه جا برای پاهای شما تنگ‌تر شده است.

علاوه بر این شرکت‌های هواپیمایی برای هر خدماتی از چمدان شما گرفته تا تنقلات، مبلغ اضافه‌ای دریافت می‌کنند. اما این لزوماً بدین معنی نیست که ما مجبوریم که اختیار خود را به دست شرکت‌های حمل و نقل هوایی بدهیم و در پروازهایمان سختی بکشیم. در واقع، راه‌هایی وجود دارد که در عین احترام به قوانین و مقررات ایمنی، امکان بهبود تجربه سفر را برای شما فراهم می‌کند.

در این نوشته ده روشی که تجربه سفر را برای شما دلپذیرتر می‌کند، ارائه می‌شود. به یاد داشته باشید که هدف اصلی هر یک از موارد موجود در این لیست این است که منافع شما به عنوان مسافر حفظ شود، اما در عین حال این راهنمایی‌ها باعث می‌شود که کل تجربه پرواز بسیار راحت‌تر بوده و کم‌تر آزاردهنده باشد.

شمارش معکوس

ما پیشنهادات خود را به صورت شمارش معکوس از آخر به اول برایتان ارائه می‌دهیم. با این چند پیشنهاد آسان، شما می‌توانید به حفظ سلامت خود اهمیت بیشتری داده، برای زمان پرواز خود تفریحاتی نیز داشته باشید و در نهایت با انجام آنها سفرهای شادتری داشته باشید.

 

شماره ۱۰: پکیج خواب خود را به همراه داشته باشید

پکیج خواب را می‌توان در بسیاری از فروشگاه‌های فرودگاه‌ها خریداری کرد اما شما می‌توانید خودتان در هم خانه آن را درست کنید و برای سفرهایتان آماده داشته باشید. وسایل مهم و اولیه پکیج خواب شامل یک بالش مسافرتی U شکل و یک چشم بند برای جلوگیری از تابش اشعه‌ خورشید است که از لابلای ابرها به چشم‌های شما می‌خورد.

مسأله صدا نیز موضوع مهمی است که در هنگام خواب شما را می‌آزارد. اگر می‌خواهید جلوی ورود صدا به گوش‌هایتان را بگیرید، «گوش‌گیر» می‌تواند به شما کمک کند. اگر پول بیشتری پرداخت کنید، می‌توانید هدفون‌های لغو صدا بخرید که به شما کمک می‌کنند در سکوت فرو رفته و به راحتی بخوابید. چه شما از طریق آنها موسیقی گوش بدهید یا نه، آنها می‌توانند سر و صدای بیرونی (صدای نوزادان و موتورهای هواپیما و غیره) را از بین ببرند.

یک پتوی کوچک مسافرتی یا حتی یک شال بزرگ وسیله دیگری است که ممکن است شما بخواهید در پکیج خواب خود قرار بدهید. چون تقریباً غیر ممکن است وقتی که از سرما می‌لرزید، به خواب بروید. سابقا رسم بر این بود که خطوط هوایی در صورت تقاضا به شما پتو می‌دادند اما امروزه ممکن است برای دادن پتو از شما هزینه اضافه تقاضا کنند.

 

شماره ۹: ساک دستی‌های کوچک و سبک بردارید

این روزها، اکثر خطوط هوایی بدون در نظر گرفتن وزن چمدان‌ها و با توجه به ابعاد و تعداد آنها از مسافران درخواست مبلغ اضافه می‌کنند. از این روی همه سعی می‌کنند برای یک تعطیلات دو هفته‌ای لباس، کیف پول و سایر ملزومات خود را به زور در یک کیف دستی یا کوله پشتی کوچک جای دهند است که بتوانند آنها را داخل هواپیما بیاورند.

گاهی وزن این کیف‌ها از وزن اشخاصی که آنها را حمل می‌کنند، بیشتر می‎‌شود! اما فریب این امکان که می‌توانید ساک‌‌های دستی‌تان را به داخل کابین بیاورید، نخورید. چرا که مهمانداران بر مسافرانی که سعی دارند کیف دستی‌های بیش از حد مجاز را به داخل کابین حمل کنند تمرکز کرده و وسایل آنها را بررسی و کنترل می‌کنند. آنها این کار را حتی تا روی پله‌های هواپیما و یا زمانی که در حال گذاشتن کیفتان در قفسه‌ها هستید نیز ادامه می‌دهند!

چه کنیم تا دچار این دردسرها نشویم؟ راهکارش بسیار ساده است: به دستورالعمل‌ها پایبند باشید تا به راحتی سفر کنید. یک ساک دستی کوچک را، که به اندازه کافی سبک است، به داخل هواپیما ببرید و آن را در قفسه بالای سرتان قرار دهید.

البته شما مجاز به بردن یک کیف اضافه مانند کیف دستی یا کیف لپ تاپ خود هستید؛ اما برای هر دوی اینها در قفسه بالای سرتان جا نیست. اگر شما هر دوی اینها را دارید، باید یکی را زیر پایتان بگذارید و بخشی از جای پایتان را به کیف اضافه‌تان قرض دهید!

شما با این کار نه تنها از قوانین و دستورالعمل‌های رسمی پیروی کرده‌اید، بلکه در پروازتان بسیار راحت هستید: اگر یک کیف بزرگ در زیر پای خود نداشته باشید، هم پاهایتان به راحتی سر جای خودش قرار می‌گیرد و هم در طول سفر به دلیل داشتن وسایل سنگین از درد شانه‌ها و کتف‌هایتان ناله نخواهید کرد.

 

شماره ۸: کیف دستی بزرگ‌تان را در گیت به قسمت بار بدهید

کیف دستی‌تان و سایر وسایلی که می‌خواهید به داخل هواپیما ببرید را در قسمت گیت چک کنید و تا حد ممکن هر چه که می‌توانید را به قسمت بار بدهید. البته این کار در صورتی ممکن است که شما کیف دستی مناسبی را برای سفر خود انتخاب کرده باشید که در بار خراب نشود.

اهمیت این کار زمانی برای شما روشن می‌شود که شما به همراه یک کیف کوچک وارد هواپیما می‌شوید و پرواز بسیار شلوغ است. در این حالت بسیاری ناگزیر می‌شوند کیف یا ساک‌هایشان را دوباره به قسمت بار بدهند در حالی که شما نه تنها نیاز به انجام چنین کاری ندارید، بلکه جای کافی هم برای گذاشتن وسایلتان در قفسه‌های بالای سرتان دارید.

بنابراین از این فرصت استفاده کنید. وقتی کیفتان را به بار بدهید، آنها به کیف شما برچسب (تگ) می‌زنند، شما یک رسید دریافت می‌کنید و کیفتان را به راحتی در مقصد دریافت می‌کنید. مخصوصاً اگر پرواز شما ترانسفر داشته باشد و مجبور به تغییر هواپیما در میانه سفر خود شوید، هیچ دردسری نخواهید داشت. شما تنها کیف دستی یا کیف لپ تاپ و پکیج خواب خود را در کابین دارید و همه چیزهای مورد شما مانند هدفون و یک کتاب در آنها قرار دارد.

 

شماره ۷:  پیش از آغاز سفر، قوانین جدید را بررسی کنید

پس از حادثه یازده سپتامبر، هر چند وقت یک بار مقررات خطوط هواپیمایی در تمام جهان تغییر می‌کند. یک روز، بردن بطری شامپو در سفر برای شما مجاز است؛ اما در روز بعد، همان بطری شامپو جزء مایعات غیرمجاز تلقی می‌شود. سابقاً می‌شد لپ تاپ‌ها را در کیسه پشت صندلی‌ها قرار داد اما بر اساس قوانین جدید چنین کاری مجاز نیست. قوانین تغییر کرده‌اند و اکنون زمانی که در حال استفاده از آن نباشید، درست مثل هر چیز دیگری که با خود حمل می‌کنید باید یا لپ تاپ را در زیر صندلی و یا در قفسه بالای سرتان جای دهید.

بنابراین سری به وب سایت شرکت هواپیمایی بزنید تا پیش از آن که دیر شود، از قوانین جدید و موارد غیرمجاز، آگاه شوید. به این ترتیب از دردسرهای بعدی، هنگام سوار شدن به هواپیما و تحویل بار، نجات خواهید یافت.

وب سایت‌ها، غالباً به روز شده‌اند و آخرین مقررات تا به امروز وجود خواهد داشت. برای پرهیز از هرگونه سردرگمی و دردسر، مقررات را با همسفران و همراهان خود نیز اطلاع دهید. این کمک به شما خواهد کرد که در پروازتان در این زمینه با مشکلات احتمالی مواجه نشوید.

 

شماره ۶: با پرداخت هزینه‌های لازم در هواپیما به اینترنت متصل شوید

کسانی که دائماً در سفر هستند و یا مسافرانی که در حال تجارت هستند و نیاز دائمی به اینترنت دارند، می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای در سفرهایشان از بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی اینترنت بی‌سیم یا وای فای دریافت کنند. قطعاً برای کسانی که وقت برای آنها پول ساز است، دائماً آن لاین بودن، ارزش پرداخت هزینه وای فای درون هواپیما را دارد.

البته این امکان هنوز در پروازهای کشور ما وجود ندارد ولی اگر شما از بعضی از ایرلاین‌های خارجی بلیط خریداری کنید، می‌توانید در طول سفر صاحب وای فای شوید و از امکانات آن بهره گیرید.

 

شماره ۵: برای پرهیز از خشکی بدنتان، آب بنوشید

میزان رطوبت هوای درون کابین هواپیما کم‌تر از اندازه‌ای است که بدن به آن نیاز دارد، زیرا غلظت هوای داخل کابین برای تنفس انسان در ارتفاع بالا تنظیم شده است. بنابراین هوا خشک است و این باعث خشکی بدن شما می‌شود. معمولاً هوا در داخل هواپیما کاملاً خشک است و شما این را از کشش پوست خود متوجه می‌شوید: لب‌ها، بینی و پوست شما خشکی را احساس می‌کند و حتی احتمال لخته شدن خون نیز وجود دارد.

اما خبر خوب این است که این مشکل را می‌توان به سادگی با نوشیدن آب آشامیدنی برطرف کرد. پزشکان توصیه می‌کنند که در هر پرواز حتماً لااقل نیم لیتر آب بنوشید. اگر کم آب بخورید، بدنتان احساس خشکی می‌کند. بنابراین هنگامی که در هواپیما هستید، برای آب‌رسانی به بدنتان، هر از چندگاهی آب بخورید.

نوشیدن به آب را از درون فرودگاه شروع کنید، که لااقل تا یک ساعت بعد شما را محتاج به دستشویی رفتن نخواهد کرد. نگران نباشید، زمانی که چراغ‌های «کمربندها را ببندید» خاموش شد و توانستید از جای خود برخیزید، به دستشویی خواهید رفت. سپس نوشیدن آب آشامیدنی را ( حدود ۰.۲ لیتر در هر ساعت) تا پایام پرواز و در طول زمانی که در هواپیما هستید، ادامه دهید.

در پرواز هیچ گاه قهوه، سودا، چای یا الکل ننوشید. الکل در ارتفاع مانند سم عمل می‌کند در حالی که ممکن است شما فکر کنید الکل در به خواب رفتن به شما کمک می‌کند، ممکن است این موضوع درست به نظر برسد، اما اثر موقتی دارد. الکل در واقع باعث خشکی بدن شما می‌شود و وقتی به مقصد ‌رسیدید، دچار مشکل بیشتری خواهید شد. قهوه و چای سیاه نیز، نوشیدنی‌های مناسبی برای پرواز نیستند. بهترین گزینه برای آب‌رسانی به بدن در پرواز، آب آشامیدنی و آب میوه است.

اگر شما از افراد نگران محیط زیست هستید و نمی‌خواهید با بطری‌های آب پلاستیکی زباله اضافه تولید کنید یا با خرید آب در فرودگاه مشکل دارید، یک بطری قابل استفاده مجدد را از خانه با خود بیاورید. البته شما نمی‌توانید یک پر از آب (و یا مایع دیگر) را از گیت پرواز رد کنید، اما شما می‌توانید بطری خالی را از گیت رد کرده، سپس به هنگام سوار شدن به هواپیما یا درون آن بطری خود را از یک آب سردکن پر کنید. در ضمن فراموش نکنید در دستشویی هواپیما لااقل به مدت ۲۰ ثانیه دست‌های خود را بشویید تا باکتری‌های موجود در محیط شما را بیمار نکنند.

 

شماره ۴: محلول آنتی باکتریال و ضدعفونی کننده دست را فراموش نکنید

هنگامی که روی زمین هستید، شست و شوی دست به وسیله آب و صابون بسیار آسان است. البته در دستشویی هواپیما هم این کار آسان به نظر می‌آید. اما زمانی که شما در صندلی‌تان کنار پنجره نشسته‌اید، ساندویچ در سینی جلوی شما قرار دارد و از گرسنگی شکمتان قار و قور می‎کند، شستن دست کار ساده‌ای به نظر نمی‌آید. صبر کنید! ساندویچ خود را تا پیش از اینکه دست‌هایتان را ضدعفونی نکرده‌اید، از سینی برندارید!

ابتدا مقداری ضدعفونی کننده دست آنتی باکتریال کف دست خود بریزید و دست‌هایتان را با آن ضدعفونی و تمیز کنید. هواپیما دارای سطوح زیادی است که همه آنها را لمس می‌کنند و قطعاً باکتری‌های زیادی در آنها وجود دارد. بنابراین یک اقدام پیشگیرانه ساده مانند استفاده از مواد آنتی باکتریال ضدعفونی کننده دست، می‌تواند به حفظ سلامت شما و جلوگیری از ابتلا به آلودگی‌های این مکان عمومی کمک کند.

 

شماره ۳: خوراکی‌های سالم را به همراه خود به هواپیما ببرید

در هواپیما برای خود مقداری خوراکی‌ سالم ببرید، با این کار هم صرفه‌جویی خواهید کرد و هم در طول سفر احساس می‌کنید که اگر بسته‌بندی مواد غذایی سالم در منزل برایتان زحمتی داشته است، قطعاً از خوردن تنقلات پرکالری یا ناسالم درون هواپیما ارزشمندتر است و به زحمتش می‌ارزد.

تنقلات ساده و ارزان می‌توانند سلامت شما را در طول پرواز حفظ کند و از بالا رفتن قند خون شما بخصوص در سفرهای طولانی جلوگیری نماید. تنقلات ترد مانند ساقه‌های هویج، کرفس و جوانه گندم هم می‌توانند نیاز شما را به خوردن غذا تأمین کنند و هم شما را در صندلی سالم نگاه دارند. آجیل و میوه خشک نیز گزینه‌های بسیار مناسبی هستند که البته دارای کالری بیشتری هستند و شما هنگام خرید و انتخاب آنها باید به میزان کالری‌شان دقت نمایید.

ساندویچ نیز گزینه بسیار خوبی است اما حواستان باشد ساندویچتان از مواد اولیه‌ای تشکیل شده باشد که در تمام طول سفر خراب نشود. به عنوان مثال اگر ساندویچ شما دارای سس مایونز باشد، در طول یک سفر طولانی خراب خواهد شد و سلامت‌تان را به خطر خواهد انداخت. مطمئن شوید هر چیزی که برای خوردن با خود به هواپیما می‌آورید، به راحتی خورده می‌شود، روغن پس نمی‌دهد و نیازی به یخچال و ظرف ندارد.

 

شماره ۲: یک دستگاه پخش دی وی دی قابل حمل با خود به هواپیما ببرید

والدین باهوش پیش از شروع سفر می‌دانند که در سفرهای هوایی فرزندانشان خسته می‌شوند، حتی اگر مدت پرواز خیلی طولانی نباشد. یکی از بهترین راه‌های سرگرم کردن کودکان در پروازهای هوایی فراهم آوردن امکان تماشای فیلم برای آنهاست.

مگر نه این که بچه‌ها همیشه تمایل دارند پشت سر هم کارتون و فیلم ببینند؟ هواپیما بهترین مکان برای اجازه دادن به این زیاده‌روی است. فقط یادتان باشد که حتماً هدفون به همراه داشته باشید تا هم شما و هم همسفرانتان مجبور نشوید که یک ترانه را پانزده بار بشنوید!

 

شماره ۱: وقتی در صندلی خود جا گرفتید، لوازم الکترونیکی را خاموش کنید

هنگامی که وارد هواپیما شدید، نخست صندلی خود را پیدا کنید، کیف و ساک دستی خود را در قفسه بالای سرتان قرار دهید و سر جایتان بنشینید. سپس وسایل الکترونیکی خود اعم از تلفن همراه، آی پاد، لپ تاپ، دستگاه پخش دی وی دی و... را به جهت امنیت پرواز خاموش نمایید و صبورانه منتظر اعلام از جانب کابین خلبان برای دوباره روشن کردن آنها باشید. وضعیت امن برای روشن کردن لوازم الکترونیکی معمولاً چند دقیقه پس از آن که هواپیما در هوا اوج گرفت، اعلام می‌شود.

هیچ هواپیمایی در زمانی که مسافران ایستاده‌اند و یا مشغول صحبت کردن با تلفن‌های همراهشان هستند، از زمین بلند نمی‌شود. هم‌چنین اگر مهماندار برای پنجمین بار از شما درخواست کند که تلفن خود را خاموش کنید، درخواستش محترمانه و مهربانانه نخواهد بود. علاوه بر این حتی اگر خیلی برایتان مهم است که در کنار همسرتان بنشینید در حالی که از او دور افتاده‌اید، تا زمانی که هواپیما اوج می‌گیرد صبر کنید. در آن زمان و هنگامی که مجاز به باز کردن کمربند ایمنی خود بودید نیز، می‌توانید این کار را با کمک مهمانداران انجام دهید.

این تنش‌ها و مجادلات لفظی می‌تواند دائماً میان مسافران و مهمانداران رد و بدل شود و هر چه تعداد کسانی که در راهروها راه می‌روند بیشتر باشد و هر چه کمتر به قوانین پرواز توجه شود، میزان این تنش‌ها بالاتر خواهد رفت. بنابراین سعی کنید با رعایت مقررات پرواز و همکاری با مهمانداران، این مجادلات را به حداقل برسانید تا سفری در آرامش داشته باشید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط