غذاهای سنتی عمان
1397/07/02 - 11:00 راهنمای سفر

با غذاهای سنتی عمان آشنا شوید

یکی از شگفتی‌های فرهنگ منحصربه‌فرد عمانی، غذاهای لذیذ و استثنایی این کشور است. فلایتیو به سراغ برخی از مشهورترین خوراکی‌های این کشور، از برنج و قهوه گرفته تا خرما و گوشت کبابی، رفته است.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خارجی به فلایتیو مراجعه کنید.

مجبوس

مجبوس یا مکبوس یک غذای سنتی برنجی است که ریشه آن به عربستان سعودی بازمی‌گردد. این غذا در جهان عرب و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نظیر عمان شهرت فراوان دارد. مجبوس از برج باسماتی، سبزیجات، گوشت یا مرغ و ادویه‌های مختلف تشکیل شده است. این غذا گاهی اوقات همراه با ماست یا سالاد سبزیجات، نان سنتی و سس گوجه‌فرنگی سرو می‌شود.

شوا

شوا در زبان عربی به معنی گوشت کباب شده است. این غذای لذیذ در عمان اغلب برای مراسم خاص نظیر عید تهیه می‌شود. فرآیند پخت شوا زمان‌بر است. درواقع، عمانی‌ها معمولا گوشت را در روز اول عید آماده کرده و آن را در روزهای دوم و سوم می‌خورند. شوا با ادویه‌های عمانی مخلوط شده و سپس درون برگ‌های موز یا خرما پیچیده می‌شود. گوشت درنهایت درون کوره‌های داخل زمین قرار داده شده و مرحله پخت آن یک یا دو روز طول می‌کشد. این روش کمی عجیب است، اما گوشت شوا یکی از لذیذترین غذاها در این منطقه به شمار می‌آید.

نان عمانی

چندین نوع نان در عمان به چشم می‌خورد. یکی از آن‌ها ضخیم بوده و دایره‌ای شکل و بزرگ است. نوع دیگری از آن‌ها نازک و ترد بوده و اندازه آن شبیه به یک بشقاب غذاخوری است. اکثر عمانی‌ها در خانه نان خود را تهیه می‌کنند، اما در سطح کشور نانوایی‌های مختلف هم به چشم می‌خورد. نان در رستوران‌های عمانی به‌وفور یافت شده و در کنار انواع غذاها سرو می‌شود.

خرما

درختان خرما به‌وفور در مزارع اطراف عمان یافت می‌شوند. میوه این درختان خرماهای لذیذ است. این خرماها که در رنگ‌ها، اندازه‌ها و طعم‌های مختلف هستند یکی از خوراکی‌های ضروری برای پذیرایی از میهمانان به نشانه میهمان‌نوازی محسوب می‌شوند. گاهی اوقات، خرماهای خشک همراه با کرم کنجد ترکیب می‌شوند. معمولا از آن‌ها در تهیه انواع مختلف دسر و شیرینی عمانی استفاده می‌شود.

قهوه

قهوه عربی به خاطر طعم و بافت خود و همچنین نحوه رشد، خشک کردن و تولید آن مشهور است. قهوه عمانی معمولا با پودر هل ترکیب می‌شود. این ماده نیز به‌مانند خرما یکی از ضروریات میهمان‌نوازی در عمان بوده و معمولا همراه با حلوای عمانی سرو می‌شود. اغلب عمانی‌ها چندین بار در طول روز قهوه می‌نوشند. آن‌ها همچنین ظرف‌های بزرگی از قهوه آماده کرده و به هنگام دیدار از همسایه‌ها با خود به خانه آن‌ها می‌برند.

مِشکاک

مشکاک همان گوشت کبابی است که در ابتدا طعم دار شده و سپس بر روی منقل قرار می‌گیرد. گوشت معمولا با ادویه‌های مختلف، به‌خصوص کاری، طعم دار شده و با نان عمانی سرو می‌شود. این یکی دیگر از غذاهای مخصوص عمانی است که در سراسر کشور تهیه شده و در مراسم خاص سرو می‌شود.

حلوا

حلوا نوعی دسر عربی است. بااین‌حال، حلوا نامی است که بر اکثر شیرینی‌های مشهور عمانی نهاده می‌شود. این دسر بافت سفتی داشته و در مقایسه با فرنی غلیظ‌تر است. اگرچه حلوا قهوه‌ای‌رنگ است، اما هیچ شکلاتی در تهیه آن به کار نمی‌رود. حلوای عمانی شامل شکر، عسل، گلاب، تخم‌مرغ، ادویه‌های عمانی و مغزها می‌شود. حلوا معمولا همراه با خرما سرو شده و عمانی‌ها آن را در یک ظرف بزرگ با چندین قاشق به میهمانان تعارف می‌کنند.

شیر ترس عمانی

شیر ترش عمانی از ماست و دوغ تهیه می‌شود. این ماده یک نوشیدنی نمکی است که در همه جای عمان سرو شده و معمولا برای طعم دار کردن آن از هل، نعناع یا زیره سبز استفاده می‌شود.

هریس

هریس یکی دیگر از خوراکی‌های سنتی و منحصربه‌فرد عمانی است که برای مراسم خاص پخته می‌شود. گندم و گوشت مواد اصلی هریس را تشکیل می‌دهند و یک سس مخصوص نیز در کنار این غذا سرو می‌شود.

مَشوی

مشوی یک خوراک لذیذ دریایی است. برای تهیه این غذا، ابتدا شاه‌ماهی کباب شده و سپس با سس لیمو سرو می‌شود. باوجود ادویه‌های سنتی عمانی، این غذا بسیار منحصربه‌فرد بوده و نباید به هنگام دیدار از عمان از آن غافل شد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط