ده تفریح نامعمول در فلورانس
1396/12/12 - 17:00 راهنمای سفر

ده تفریح نامعمول در فلورانس

 فلورانس با شاهکارهای مشهور رنسانسی و معماری چشمگیرش، یکی از پر مسافرترین شهرهای ایتالیا است. اما اگر می­خواهید از شلوغی پرهیز کنید، برخی از دیدنی­های پنهان این شهر را در لیست ما بخوانید.

 برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به فلایتیو مراجعه کنید. 

مدل­ های مومی انسانی به شدت واقعی را در لا اسپکولا La Specola ببینید

لا اسپکولا در سال 1775 توسط دوک بزرگ پیتر لئوپولد از لورن تاسیس شد و یکی از اولین موزه­های علمی بود که به روی عموم گشوده شد. این موزه در اصل شامل مجموعه­ی بزرگ تاریخ طبیعی مدیچی-لورن بود. این موزه اکنون نه تنها مجموعه­ای بزرگ از حیوانات تاکسیدرمی شده، از جمله یک اسب آبی که ظاهراً خانواده­ی مدیچی در قرن هفدهم در باغ­های بابولی Baboli Gardens نگهداری می­کردند، می­شود، بلکه بزرگ­ترین مجموعه­ی مدل­های مومی انسانی را نیز دارد. این مدل­ها به شدت رئالیستی و عجیب هستند.

 

مثل یکی از اعضای خانواده­ مدیچی برای پرهیز از شلوغی، از راهروی وازاری Vasari استفاده کنید

این راهرو در 1565 توسط جیورجیو وازاری به عنوان مسیری مخفی برای خانواده­ی مدیچی ساخته شد تا میان کاخ حکومتی وکیو Palazzo Vecchio و اقامتگاهشان در کاخ پیتی Palazzo Pitti تردد کنند. بودن در این راهرو یک حس فلورانسی خاص به شما می­دهد. در موزه­ی اوفیتزی از طریق یک پلکان مخفی وارد این راهرو می­شود. در این راهروی حدوداً یک کیلومتری، مجموعه­ای بزرگ از پرتره­های شخصی وجود دارد. این مجسمه­ها از هنرمندان رنسانسی از جمله خود وازاری تا هنرمندان سده­ی بیستم را در بر می­گیرد. هم چنین مجموعه­ای کوچک از پرتره­های مینیاتوری که برونزینو، نقاش مشهور دربار مدیچی درست کرده، وجود دارد. در این راهرو می­توانید چشم انداز خصوصی مدیچی­ها به کلیسای سانتا فلیچیتا Santa Felicità را نیز ببینید. فقط حتما از قبل هماهنگ کنید، چون بازدید از این راهرو فقط با هماهنگی قبلی ممکن است.

 

فروشگاه­های صنایع دستی اولترارنو Oltrarno را ببینید

اگر از راهروی وازاری بروید، در انتها با سوی دیگر رودخانه­ی آرنو Arno، به محله­ی اولترارنو خواهید رسید. این محله در این شهر شلوغ، محله­ای آرام محسوب می­شود. وقتی از کنار گوتو بونتالنتی Gotto Buontalenti جذاب (که مجسمه­ی بردگان میکل آنجلو پیش از انتقال به گالری آکادمیا Accademia در اینجا قرار داشت)، و آبنمای خاص باکوس (خدایی که در اینجا چاق و برهنه نشان داده شده و سوار بر یک لاک پشت غول پیکر است)، عبور کردید، در خیابان­های پر پیچ و هم اطراف کاخ پیتی قدم بزنید. در اینجا می­توانید انبوهی از مغازه­های کوچک فروش صنایع دستی را ببنید، از کفاش­ها، آهنگرها، چرم سازها، تا مغازه­هایی که سنگ­های جواهرنشان و سرامیک می­فروشند. اگر واقعاً تحت تاثیر قرار گرفتید، می­توانید در آتلیه­ی کفاش استفانو بمر Stefano Bemer به عنوان شاگرد، کفاشی یاد بگیرید.

 

ساندویچ لامپردوتو lampredotto بخورید

وقتی به خاطر این گشت و گذارها حسابی گرسنه شدید، یک غذای فلورانسی واقعی از یک تریپایو Trippaio (دکه­های غذا) بخرید و بخورید. مثلاً l Trippaio di San Frediano یکی از دکه­های مشهور است. ساندولیچ لامپردوتو اسمش را از شباهت آشکارش به مارماهی خاصی که در رودخانه­ی آرنو به وفور یافت می­شد، گرفته است. این ساندویچ از معده­ی چهارم گاو که در آب سبزیجات و گوجه پخته شده، تهیه می­شود. سپس گوشت به قطعات نازک بریده و روی نان خیس خورده در آب گوشت با سس­های مختلف سرو می­شود. این ساندویچ عجیب که فقط در فلورانس پیدا می­شود، قرن­هاست که در این شهر به فروش می­رسد. این غذا در اصل یک غذای ارزان قیمت خیابانی برای طبقه­ی کارگر بود، اما حالا تمام مردم فلورانس این ساندویچ را دوست دارند.

 

یکی از بزرگ­ترین و عجیب­ترین مجموعه­ های زره در اروپا را در استیبرت Stibbert تماشا کنید

موزه­ی استیبرت که در کوهپایه­ی زیبای فلورانس قرار دارد، ارزش بالا رفتن از تپه را دارد. این خانه-موزه را فردریک استیبرت، یک نجیب زاده و مجموعه­دار مشهور و وسواسی انگلیسی-ایتالیایی در قرن نوزدهم تاسیس کرد. این موزه در دو ویلای بزرگ قرار دارد و برخی از بزرگ­ترین مجموعه زره­های تاریخی اروپایی، ژاپنی، و اسلامی را در خود جای داده است. این زره­ها در میان نقاشی­های رنسانسی و هنرهای تزئینی قرار گرفته­اند و واقعاً ارزش دیدن دارد.

 

از استودیو CLET دیدن کنید

ایده­ی گرفیتی در یک شهر رنسانسی که مرکز تاریخی­اش به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، به نظر ایده­ی دشواری می­آید. اما کلت آبراهام Clet Abraham، هنرمند فرانسوی که در این شهر زندگی می­کند و به نام CLET شناخته می­شود، راهی بدیع برای ایجاد یک حس معاصر در خیابان­های هنری فلورانس پیدا کرده است. او از برچسب­های قابل کندن استفاده می­کند، و نشانه­های راهنمایی و رانندگی را تبدیل به آثار هنری می­کند که حالا دیگر بخشی از هویت شهر شده­اند. به استودیوی او در محله­ی سن نیکولو San Niccolò سر بزنید تا با خودش صحبت کنید یا یکی از نشانه­هایی که مقامات کنده­اند را از او بگیرید. یا می­توانید آثار هنرمندانه­ی او از جمله تابلوهای نقاشی و مجسمه­ها را تماشا کنید.

 

باغ مخفی جیاردینو باردینی Giardino Bardini را ببینید

این باغ که در اصل در قرون وسطا ساخته شد، توسط مجموعه­دار هنری، استفانو باردینی در اوایل قرن بیستم بازسازی شد. مجموعه­ی آثار هنری باردینی نیز در موزه­ای در آن سوی خیابان قرار دارد. باغ باردینی گزینه­ای لذتبخش را در کنار بازدید از فضاهای داخلی بناهای رنسانسی به شما ارائه می­دهد. هر چند باغ­های بابولی برای کسانی که به فلورانس سفر می­کنند شناخته شده­تر است، باغ باردینی گزینه­ای خودمانی­تر و پیراسته­تر است. در این باغ غارهای کوچک، گوشه­های دنج، گل­هایی که در بهار شکوفا می­شوند، و مناظری شبیه میدان شلوغ میکل آنجلو وجود دارد. بین ماه­های آوریل و اکتبر، کافه­ی Kaffeehaus در بالای باغ، نقطه­ای بی­نظیر برای صرف یک قهوه­ی عسرانه یا نوشتن داستان­های خودتان زیر نور خورشید توسکانی است.

 

مثل خود فلورانسی ­ها پیش غذا بخورید و یک کنسرت زنده­ی آکوستیک ببینید

با رسیدن شب، در برابر وسوسه­ی زود شام خوردن، مثل سایر توریست­ها، مقاومت کنید و به یکی از بارهای محلی بروید تا پیش غذا aperitivo بخورید. سرو پیش غذا در این بارها از ساعت 7 شروع می­شود و همراه نوشیدنی­های شما، پیش غذاها و غذاهای انگشتی هم ارائه می­شود. Soul Kitchen در خیابان دبنچی Via de’ Benci، بنا به این که کدام روز هفته است، غذاهای مخصوص ارائه می­دهد (مثل غذای کبابی، یا گیاهی). روزهای چهارشنبه و شنبه در Gallery Café Art Bar که در همان نزدیکی است، موسیقی زنده توسط نوازنده­ی امریکایی، درک جیمز اجرا می­شود.

 

در تئاتر سل Teatro del Sale از شام و کنسرت لذت ببرید

تئاتر سل یکی از مجموعه­های محبوب در بین فلورانسی­ها است. این تئاتر آفرینش ترکیبی بین ماریا کاسی Maria Cassi و همسرش، فابیو پیکی Fabio Picchi، آشپز و صاحب رستوران مشهور فلورانسی، Cibrèo، است. این تئاتر در یک صومعه­ی قرن چهاردهمی قرار دارد و در فضای آن تنها اعضا می­توانند شام بخورند و هر شب اجرا ببینند. انبوهی از غذاهای لذیذ به صورت سلف سرویس ارائه می­شوند و گاه خود سرآشپز از داخل آشپزخانه اسم غذاها را می­گوید. بودن در این فضا تجربه­ی ایتالیایی گرم و اصیلی است. در این رستوران موسیقی­های متنوعی از جاز، تانگو، راک و کلاسیک را می­توانید بشنوید. یادتان باشد که کارت عضویتتان را هنگام ورود دریافت کنید.

 

به کافه ابی بروید

دست آخر اگر می­خواهید زندگی شبانه در فلورانس را خوب تجربه کنید، باید به Eby’s Bar بروید که در چند قدمی شرق دومو قرار دارد. ابی که این بار به نام اوست، شباهتی عجیب به اینیشتین دارد. او هنرمندانه بشقابی برایتان آماده می­کند که در آن موزهای پوشیده با تخم خشخاش، قهوه، شکر و پرتقال را به شکل یک صورت درست می­کند. او با آداب و رسوم خاصی از شما پذیرایی می­کند و مطمئن باشید وقتی از این بار خارج شوید، لبخندی بر لب خواهید داشت.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط