11 کاری که به‌هیچ‌وجه نباید در آذربایجان انجام دهید
1397/05/27 - 11:00 راهنمای سفر

11 کاری که به‌هیچ‌وجه نباید در آذربایجان انجام دهید

آذربایجان عناصر فرهنگی فارسی، ترکی و روسی را با سنت‌های محلی درآمیخته است. گردشگرها باید سعی کنند از انجام کارهای غیرعمدی که ممکن است باعث اهانت یا ایجاد مشکل برای آن‌ها می‌شود، اجتناب کنند. این‌ها چند کار ظاهراً بدون قصد و غرض هستند که هر خارجی باید به هر قیمتی از انجام آن در فرهنگ آذربایجان اجتناب کند.

برای خرید بلیط هواپیمای باکو به فلایتیو مراجعه کنید.

درباره‌ی ارمنستان صحبت نکنید

آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه‌ی ناگورنو قره‌باغ (ارتفاعات قره‌باغ) با هم اختلاف دارند. این منطقه متعلق به آذربایجان است اما اقلیت‌های ارمنی بر آن حکومت می‌کنند. صدها هزار نفر از اقوام آذربایجانی از سرزمین آبا و اجدادی خود بیرون شدند. بعد از درگیری‌های سال 1988، تنش‌ها بالا گرفت. نام بردن از ارمنستان ممکن است موجب نگاه‌های ناخوشایندی از طرف آذربایجانی‌ها شود.

هیچ چیز ارمنی را وارد کشور نکنید

به خاطر جنگ و جدال‌ها، هر دو طرف نسبت به هم بدگمان هستند. بازدیدکنندگانی که مهر ارمنی در گذرنامه‌ی خود دارند ممکن است توسط افسر مهاجرت مورد بازجویی قرار بگیرند. ممکن است از ورود کسانی که اجناس ارمنی به همراه دارند جلوگیری شود. تی‌شرت‌هایی که بر روی آن‌ها نوشته شده "من ارمنستان را دوست دارم" را نپوشید.

آشغال نریزید

اگر در خیابان‌های باکو قدم بزنید تمیز بودن آن‌ها توجه شما را جلب خواهد کرد. سطل‌های زباله به‌ردیف در خیابان‌ها موجود است و مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند. ریختن زباله نه‌تنها جریمه‌ی سنگینی به همراه دارد، بلکه در فرهنگ آذری یک تابو محسوب می‌شود. آشغال ریختن در مناطق روستایی و نزدیک بازارهای محلی بیشتر به چشم می‌خورد اما پایتخت همیشه تمیز است.

به مردم بومی چیزهای منفی در مورد آذربایجان نگویید

وقتی مردم آذربایجان از مهمان‌نوازترین مردم دنیا هستند، گله و شکایت توریست‌ها آخرین چیزی است که دوست دارند بشنوند. مردم آذربایجان نقایص کشور خود را می‌دانند. آن‌ها دوست ندارند توریست‌ها هم به این مسائل اشاره کنند. هرچه باشد، آذربایجان مکان‌های دیدنی فراوانی دارد و پشت دیدگاه‌های منفی رسانه‌ها یک فرهنگ درخشان وجود دارد.

به خانم‌ها بی‌احترامی نکنید

بی‌احترامی به خانم‌ها در فرهنگ آذربایجان ممکن است در مقایسه با کشور خودتان کمی متفاوت باشد. مردان به زنان احترام می‌گذارند و آذری‌ها از خارجی‌ها نیز انتظار احترام گذاشتن دارند. در حمل‌ونقل عمومی خانم‌ها همیشه در اولویت هستند و مردان صندلی خود را به آن‌ها می‌دهند. در آذربایجان اگر خانمی را به بیرون دعوت کنند، هزینه را مردان پرداخت می‌کنند.

از فرودگاه تاکسی نگیرید

جز در صورتی که پول نقد در کیف خود دارید یا حساب تجاری‌تان کارت اعتباری دارد، از تاکسی‌های فرودگاه استفاده نکنید. اگر از فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف خارج شوید، انبوهی از تاکسی‌های سیاه به سبک لندن را می‌بینید که سعی دارند توریست‌ها را با هزینه‌های گزاف به داخل شهر ببرند. اتوبوس سریع‌السیر فرودگاه هر 30 دقیقه به سمت مرکز باکو و ایستگاه مترو 28 مه حرکت می‌کند. مدت زمان سفر چندان تفاوتی ندارد اما هزینه‌ی بلیت اتوبوس تقریباً 5 درصد کرایه‌ی تاکسی است.

برای همه چیز وابسته به تور نباشید

افراد پولدار می‌توانند این مورد را نادیده بگیرند. سرازیر شدن انبوه بازدیدکنندگان به سمت خاورمیانه باعث افزایش نجومی قیمت تورها شده است. معمولاً یک سفر یک‌روزه با راننده برای هر نفر 70 دلار هزینه دارد. توریست‌های ماجراجویی که از حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند برای رفت و برگشت چیزی در حدود 5 دلار هزینه می‌کنند.

وقتی بیرون می‌روید گذرنامه‌ی خود را فراموش نکنید

طبق قانون، مسافران خارجی باید گذرنامه‌ی خود را همیشه به همراه داشته باشند. گاهی پلیس جلوی توریست‌ها را می‌گیرد و هویت آن‌ها را چک می‌کند. کسی که مدرک شناسایی به همراه نداشته باشد ممکن است جریمه شود. معمولاً همراه داشتن یک کپی کافی است، اما بهتر است اصل مدرک را به همراه داشته باشید.

هدایا را بی‌درنگ قبول نکنید

اگر کسی هدیه‌ای به شما داد، بهتر است دو بار اول آن را رد کنید و بار سوم هدیه را بپذیرید. همین موضوع زمانی که به یک آذری هدیه می‌دهید نیز صدق می‌کند. مؤدبانه بایستید، تشکر کنید و به قدری اشتیاق خود را نشان دهید که باعث ناراحتی آن‌ها نشود.

از علامت OK استفاده نکنید

در غرب، چسباندن انگشت اشاره به شست و درست کردن حلقه نشان‌دهنده‌ی این است که همه چیز روبه‌راه است. اما در فرهنگ آذربایجان این‌گونه نیست. درست مثل ترکیه، این علامت در آذربایجان نیز نشانه‌ی بی‌ادبی و توهین تلقی می‌شود. لازم به ذکر است که اشاره با انگشت هم نشانه‌ی بی‌ادبی است. به جای آن از کل دست برای بیان منظور کلی خود استفاده کنید.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط