رزرو یک تور مسافرتی
1397/07/15 - 15:00 راهنمای سفر

۲۰ سوالی که باید قبل از رزرو یک تور مسافرتی پرسید

درحالی‌که تنها تعداد اندکی از مسافران مستقل جذب وعده‌های وسوسه‌برانگیز تورهای گردشگری نمی‌شوند، بسیاری اعتراف می‌کنند که وقتی پیشنهادهای شگفت‌انگیز تورهای مسافرتی برای دیدار از یک منطقه گردشگری یا تاریخی را می‌شنوند، از خود بی‌خود می‌شوند. حتی افرادی که عاشق گردش‌های مستقل بوده‌اند نیز گاهی ترجیح می‌دهند تا با یک تور مسافرتی با راهنمایی خبره همراه شوند. اگر این تجربه‌ها برای شما هم آشنا هستند، بد نیست تا قبل از رزرو یک تور گردشگری چند سؤال مهم را از مجریان برگزارکننده تور بپرسید.

برای خرید بلیط هواپیما مشهد تهران به فلایتیو مراجعه کنید.

۱. آیا این تور مناسب افراد مبتدی است یا حرفه‌ای؟

اگر به دنبال یک تور مخصوص (تاریخی، هنری یا آشپزی) هستید و از قبل هم اطلاعات کافی در مورد رشته مدنظر خود را دارید، احتمالا با اطلاعات یک راهنما غیرحرفه‌ای در طول مسیر کلافه خواهید شد. عکس این موضوع نیز صادق است؛ گاهی اوقات ارائه اطلاعات بسیار پیچیده از یک فضای هنری ممکن است اصلا برای یک فرد مبتدی جذاب نباشد.

۲. آیا تور گردشگری دارای یک راهنمای فیزیکی بوده یا اینکه تنها یک راهنمای صوتی و تصویری دارد؟

آیا قرار است تا به صحبت‌های یک فرد واقعی گوش بدهید یا اینکه تنها صدای یک راهنما از طریق هدفون برایتان پخش می‌شود؟ هرکدام از این روش‌ها، دارای مزایا و معایب خود هستند؛ روش اول مناسب افرادی است که سوالات زیادی داشته و می‌خواهند با یک کارشناس صحبت کنند، درحالی‌که روش صوتی به شما امکان تنظیم صدا و حرکت در طول مسیر با سرعت دلخواه خودتان را می‌دهد.

۳. راهنمای شما چه کسی است؟

آیا راهنمای شما از محلی‌ها است؟ فردی آموزش‌دیده در رشته تاریخ است؟ یک طبیعت شناس حرفه‌ای است؟ یا اینکه فردی است که تنها به یک شغل نیاز داشته و شرکت گردشگری او را استخدام کرده است؟ شخصیت و دانش راهنمای شما بسیار اهمیت دارد.

۴. تور شما به چه زبانی برگزار می‌شود؟

مشخصا شما به دنبال توری هستید که با زبانی ارائه شود که با آن به‌خوبی آشنا بوده و نکات جذاب راهنما را از دست نمی‌دهید. اگر تور با چند زبان مختلف ارائه می‌شود، حتما در مورد زبان اصلی برگزاری تور سؤال کنید. گاهی اوقات ترجمه صحبت‌های راهنما به زبان‌های دیگر، باعث کاهش میزان اطلاعات ارائه‌شده از سوی راهنما شده و اطلاعات ترجمه‌شده نیز اغلب تفاوت اندکی با صحبت‌های راهنما دارند.

۵. مبلغ پرداختی، تمامی هزینه‌های تور را شامل می‌شود یا اینکه برای ورود به مراکز گردشگری باید پول جداگانه پرداخت کرد؟

اگر قصد دیدار از جاذبه‌های گردشگری در خلال تور را دارید، ممکن است که مبلغ تور همراه با هزینه ورود به جاذبه‌های دیدنی اندکی تغییر کند. حتما در مورد بودجه خود مطمئن شوید تا اینکه بخشی از تور گردشگری را از دست ندهید.

روش دیگر برای مطمئن شدن، پرسیدن این سؤال است که این تور چه مواردی را شامل نمی‌شود؟

۶. آیا غذا از سوی مجری تور تامین می‌شود؟

آیا غذا به عهده مجری تور است؟ اگر چنین نیست، آیا می‌توان در طول مسیر چیزی خرید یا باید با خود از خانه مقداری میان وعده آورد؟ اگر غذا در مسیر یافت می‌شود، چه گزینه‌هایی پیش روی ماست؟ مطمئن شوید که غذاهای ارائه‌شده در طول مسیر مناسب ذائقه و محدودیت‌های رژیمی شما هستند.

۷. هوا در طول مدت برگزار تور چگونه است؟

اگر تور مدنظر شما نیازمند کوه‌پیمایی در ارتفاعات پوشیده از مه یا سوار شدن بر یک قایق مواج برای رسیدن به یک جزیره یا پیاده‌روی در مدت دو ساعت در زیر گرمای آفتاب است، حتما از قبل در مورد زمان برگزاری تور و آوردن لباس مناسب سؤال بپرسید.

۸. تور مدنظر شما به چه میزان قدرت بدنی نیاز دارد؟

اکثر تورهای گردشگری نیازمند اندکی راهپیمایی هستند، مگر اینکه تمام طول مسیر با اتوبوس یا قایق طی شود. حتما در مورد مسافت، هموار یا ناهموار بودن و پله‌های موجود در طول مسیر سؤال کرده و بنا به پاسخ راهنما، کفش مناسب به همراه داشته باشید.

۹. آیا این تور مناسب کودکان، سالمندان و افراد کم‌توان است؟

اگر شما یا هر فرد دیگری در گروه شما به کمک‌های ویژه نیازمند است، حتی اگر این کمک‌ها کوچک و ناچیز هستند، حتما قبل از ثبت‌نام در مورد مناسب بودن تور برای آن فرد سؤال کنید.

۱۰. تور از کجا راه افتاده و در کجا به پایان می‌رسد؟

به نظر می‌رسد که این موضوع زیاد پیچیده نباشد، اما اصلا این‌طور نیست. بسیاری از مجریان تورهای غیر معتبر در هر گوشه و کناری از جاده، نزدیکی یک مجسمه مشهور، در کنار پله‌های یک موزه و هرکجای دیگر توقف می‌کنند. قبل از شروع حرکت در مورد محل آغاز و پایان تور سؤال پرسیده و مسافت برگشت تا خانه را محاسبه کنید.

۱۱. تور گردشگری مدنظر شما چقدر طول می‌کشد؟

شما قطعا آستانه تحمل خود برای به این‌طرف و آن‌طرف برده شدن و دستور شنیدن از مجریان تور را می‌دانید؛ برخی دوست دارند تا برای ساعت‌ها حرکت کنند و به اطلاعات راهنماها گوش دهند، درحالی‌که عده‌ای دیگر به دنبال یک تور مختصر و مفید بوده و می‌خواهند به حال خود گذاشته شوند.

۱۲. زمان برای دیدار از هر مکان چقدر است؟

گاهی اوقات افراد از زمان اندک برای دیدار از هر جاذبه گردشگری شکایت کرده و می‌خواهند تا بیشتر در یک مکان به‌خصوص بمانند. عکس این موضوع نیز صادق است؛ گاهی اوقات گردشگران از توقف بیش‌ازحد در یک مکان گردشگری با جاذبه‌های اندک شکایت دارند. اگر توقف‌های خاصی در خلال تور در نظر گرفته شده است که برای شما مهم هستند، کمی تحقیق می‌تواند به شما در انتخاب بهترین جاذبه‌ها در هنگام توقف برای دیدار کمک کند.

۱۳. آیا تورهای دیگر هم در این مسیر وجود دارند؟

مسافرانی که ترجیح می‌دهند تا از شلوغی در مکان‌های گردشگری پرهیز کنند، با روبرو شدن هم‌زمان با جمعیت فراوان ناشی از تورهای دیگر در مسیر، بیشتر احساس ناراحتی می‌کنند. احتمالا می‌توان با انتخاب تورهای اول صبح از شلوغی جاذبه‌های گردشگری دوری کرد و کمتر کلافه شد.

۱۴. یک تور گردشگری شامل چند گردشگر می‌شود؟

یک تور گردشگری با تعداد بالای گردشگر به شما حس قدم زدن در اطراف یک شهر در قالب گروه بزرگی از توریست‌ها را می‌دهد؛ وقتی هم که گروه شما بسیار کوچک باشد به شما احساس خجالت دست می‌دهد. حتی اگر تمایل به همراه شدن با گروه‌های کوچک را دارید، حتما در مورد حداقل نفرات حاضر برای کنسل نشدن تور سؤال کنید.

۱۵. آیا به شما اجازه داده می‌شود تا در طول مسیر از گروه جدا شوید؟

مجری تور باید به شما اجازه دهد تا در طول مسیر برای رفع خستگی، تماشای یک منظره زیبا یا حتی خواندن یک تابلوی تاریخی کمی توقف کنید. بسیاری از تورها مقداری اطلاعات از منطقه گردشگری به همراه کمی زمان به‌منظور گشت‌وگذار در اطراف در اختیار شما قرار می‌دهند.

۱۶. آیا این تور امن است؟

قبل از همراه شدن، حتما در مورد امنیت تور سؤال کنید. مجریان تور وظیفه تامین امنیت شما و همراهانتان را داشته و باید سفری بی‌خطر را برای همه اعضای تور تضمین کنند.

۱۷. آیا قیمت ثبت‌نام تور به‌طور هفتگی یا روزانه تغییر می‌کند؟

بسیاری از شرکت‌های مجری تورهای گردشگری قیمت‌های متفاوتی برای روزهای شلوغ و خلوت‌تر در نظر می‌گیرند. این قیمت‌ها با توجه به هر فصل تغییر کرده و گاهی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شوند.

۱۸. سیاست مجری تور با توجه به تغییر آب‌وهوای منطقه چیست؟

اگر تور شما در فضای باز برگزار می‌شود، آیا مجری تور در صورت بد شدن وضعیت هوا، مبلغی از پول را بازمی‌گرداند؟ آیا مجری تور زمان دیگری را به برگزاری تور اختصاص می‌دهد؟ یا اینکه باید حتما در تور شرکت کرد و انتظار خیس شدن و سرما خوردن را داشت؟

۱۹. سیاست مجری تور در قبال کنسل شدن برنامه چیست؟

شما اغلب باید از قبل برای تور موردنظر خود برنامه‌ریزی کرده و پول آن را پرداخت کنید؟ حتما قبل از واریز پول، مطمئن شوید که در صورت کنسل شدن برنامه یا تغییر زمان آن، چه اتفاقی برای پول شما خواهد افتاد.

۲۰. آیا تور موردنظر شما بازخوردهای خوبی داشته است؟

به بخش نظرات کاربران رفته و با کمی جست‌وجو، از بازخوردهای شرکت‌کنندگان قبلی تور مطلع شوید. هرچه اطلاعات شما از بازخورد دیگر کاربران بیشتر باشد، انتخاب تور موردنظر آسان‌تر نیز خواهد بود. البته بد نیست تا مراقب نظرات تقلبی و شبیه به هم در برخی از سایت‌های گردشگری نیز باشید.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط