قدیم
1397/07/15 - 13:00 راهنمای سفر

جوان‌های ۳۰ سال قبل این‌گونه سفر می‌کردند

در طول این سال‌ها، سفر کردن ساده‌تر، کشورها در دسترس تر و هزینه‌ی پروازها مناسب‌تر شده است. به گفته‌ی انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (IATA)، تعداد مسافرت‌های هوایی در سال، فقط در 10 سال اخیر تا 1.51 میلیارد افزایش یافته است! در طول سه دهه‌ی قبل چه چیزهای دیگری تغییر کرده است؟

برای خرید بلیط هواپیمای مشهد به فلایتیو مراجعه کنید.

رسانه‌ها

امروزه به لطف اینترنت دسترسی ما به اطلاعات مختلف ساده شده است. به گفته‌ی Social Media Today، نوجوانان تا 9 ساعت از روز خود را در پلتفرم‌های اجتماعی سپری می‌کنند، و به همین خاطر تمایل نسل هزاره به ماجراجویی‌های هیجان‌انگیز افزایش یافته است. هرچند در گذشته، چه به صورت شفاهی، و چه از طریق تبلیغات روزنامه‌ها، کتاب‌ها یا مستندها و فیلم‌های تلویزیونی، می‌دانستید قرار است کجا بروید.

پیگیری امور مالی

با اینکه 30 سال پیش احتمالاً به کارت اعتباری یا چک‌های مسافرتی دسترسی داشتید، اما ساعات کاری و صف انتظار بانک‌ها کار را خسته‌کننده می‌کرد. علاوه بر این، اگر در اروپا سفر می‌کردید، فرانسوی‌ها با فرانک و ایتالیایی‌ها با لیره کار می‌کردند. امروزه کارت‌های پولی مثل Caxton، Monzo، یا Revolut کمک می‌کنند تا از پرداخت کارمزدهای گزاف بانکی اجتناب کنید و به سادگی امکان پیگیری آنلاین موجودی، رزرو از قبل و انتقال پول را برای شما فراهم می‌سازند.

توصیه‌های شفاهی و راهنماهای سفر

در گذشته تماس با دوستان و بستگان از قبل رایج بود، به همین خاطر می‌توانستید مقدمات لازم را فراهم کنید. با این وجود گاهی به یکدیگر دسترسی نداشتید و لازم بود به توصیه‌های کتاب راهنما، راهنمایی‌های افراد محلی یا نقشه‌ها اتکا کنید. امروزه می‌توانید نقشه‌هایی مثل Maps.me یا Google Maps را از قبل دانلود کنید، از سرویس‌های رومینگ بر روی تلفن استفاده کنید یا یک سیم‌کارت خارجی بخرید.

رزرو محل اقامت

30 سال پیش بدون امکان رزرو محل اقامت از طریق تلفن همراه یا وای فای اقامتگاه قبلی، باید راهنماهای سفر را (که سایر مسافران هم می‌خواستند از آن‌ها استفاده کنند) بررسی می‌کردید، یک مهمانخانه پیدا می‌کردید و به این امید که تخت خالی وجود داشته باشد به سراغ آن می‌رفتید. اگر پیدا نمی‌شد، به سراغ بعدی می‌رفتید!

سرگرمی

با وجود کیندل، نتفلیکس، اسپاتیفای، آیپد و گوشی‌های هوشمند، در مسافرت‌های طولانی با اتوبوس یا قطار می‌توانیم خودمان را با چیزهای مختلفی سرگرم کنیم، و همچنان شکایت داریم که حوصله‌مان سر می‌رود. دوست دارید سفر کردن به سبک ایام قدیم را تجربه کنید؟ در آن زمان وقتی کتابتان تمام می‌شد یا موضوعی برای صحبت کردن با فرد کناری‌تان وجود نداشت، واقعاً سرگرمی دیگری نداشتید.

ارتباطات

دوست دارید از آن طرف دنیا با تمام دوستان و خانواده‌ی خود در ارتباط باشید؟ بله، این امکان قبلاً هم وجود داشت، اما قابلیت دسترسی و همچنین هزینه‌ها، این امکان را نادر می‌ساخت. امکان استفاده از تلکس وجود داشت، دستگاهی که یک پیام متنی را به فرد دیگری که او هم به تلکس دسترسی داشت، می‌فرستاد. در غیر این صورت، نامه و کارت‌پستال منبع اصلی تماس بودند و گاهی رسیدن آن‌ها به مقصد هفته‌ها طول می‌کشید، البته اگر اصلاً به مقصد می‌رسیدند! امکان ارسال پیام‌های آنی در پلتفرم‌های اجتماعی مختلف مثل الان وجود نداشت. عبارت کلیشه‌ای "دور شدن از زندگی روزمره برای استراحت" دقیقاً به همین منظور استفاده می‌شد. اگر زمانی با مشکلی مواجه می‌شدید، باید خودتان ترتیب آن را می‌دادید!

بهترین سورپرایز ممکن!

اگر تمام فیلم‌های عکاسی خودتان را صحیح و سالم نگه می‌داشتید، بعد از برگشتن به خانه می‌توانستید با تماشای عکس‌ها تمام تجربیات شگفت‌انگیزتان را دوباره در ذهن مجسم کنید. البته اگر همه‌ی آن‌ها سالم از آب درمی‌آمدند، که خود این یک ریسک بود!

اگر به گذشته نگاه کنیم، ما بسیار خوش‌شانس هستیم که می‌توانیم به این سادگی به جستجو یا رزرو چیزهای مختلف بپردازیم. هرچند کمی از لذت واقعی اینکه در آن طرف دنیا، به‌تنهایی و بدون برنامه‌ریزی قبلی عمل کنیم و تصمیم بگیریم را از دست داده‌ایم. در نتیجه، داشتن یک تجربه‌ی اصیل به خاطر شرایطی که در آن قرار می‌گیریم و افرادی که باید در این مسیر با آن‌ها ملاقات داشته باشیم را از دست می‌دهیم. البته مقصود ما این نیست که همه‌ی مسافرها به گوشی‌های خود وابسته هستند، اما دفعه‌ی بعد می‌توانید امتحان کنید که آیا می‌توانید یک هفته بدون گوشی هوشمندتان زندگی کنید! موفق باشید!

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط