سفر به باکو
1396/09/21 - 11:00 راهنمای سفر

اگر قصد سفر به باکو را دارید، ‌از این ۵ کار غافل نشوید

باکو به خاطر ساختمان‌های مسحورکننده، نفت و گاز فراوانش معروف است؛ اما آیا می‌توان چیزی فراتر از این هم در شهر باستانی باکو برای تماشا یافت؟

آمار و جرم و جنایت پایین، میهمان نوازی مردمانش، آب‌ و هوای معتدل مدیترانه‌ای و کیفیت بالای رستوران‌ها و کافه‌ها، باکو را به یک مقصد جذاب گردشگری تبدیل کرده است. باکو که در زمانی نه چندان دور، یکی از پایتخت‌های اتحاد جماهیر شوروی بود، حالا با سرعت زیادی در حال تغییر است. ساختمان‌های دوران استالین جای خود را به آسمان خراش‌های درخشان جدید و مراکز تجاری بلند بالا داده‌اند. ساختمان‌های قدیمی همچنان پابرجا هستند، اما چهره‌ای تازه به خود گرفته‌اند.

اما معماری درخشان، تمام آن چیزی نیست که باکو به آن شهرت یافته است. صنعت نفت و گاز در سرزمینی که زمانی پرستشگاه‌ مقدس زرتشتیان بوده است، رشد فراوانی دارد و زبانه‌های آتش همچنان در این سرزمین نفت‌خیز می‌درخشند. نفت و گاز برای این شهر مایه خیر و برکت و البته دردسر نیز بوده است. با وجود سرمایه ‌گذاری‌های کلان در این بخش، آب‌وهوای باکو به سبب وجود پالایشگاه‌های نفتی، آلودگی بالایی را تجربه می‌کند.

باکو به دلیل وجود بادهای شدید شنی و داغ خود، در فصل تابستان در زبان فارسی به بادکوبه نیز شهرت دارد. محلی‌های این منطقه به‌طور سنتی همواره به دنبال یافتن سرپناهی برای فرار از آفتاب سوزان در زیر درختان انگور و بالکن‌ها هستند. آن‌ها همچنان دوست دارند تا چای خود را در داخل لیوان‌های کمر باریک بنوشند.

بسیار خب، بیایید به سراغ پیشنهادها برویم. اما قبل از آن، یادتان باشد که بعد از برنامه ریزی سفرتان، می‌توانید بلیط پرواز به باکو را توسط فلایتیو به رایگان رزرو کنید!

۱. سفر به بخش قدیمی شهر و بازدید از نمادهای باستانی

کاخ شیروانشاه و برج دوشیزه که در فهرست آثار تاریخی یونسکو نیز به ثبت رسیده‌اند، در بخش قدیمی شهر قرار دارند. دیوارهای بخش قدیمی شهر در قرن دوازدهم ساخته شده‌اند و حیاط‌های قرون ‌وسطایی و خیابان‌های باریک سنگ‌ فرش شده، شهر را احاطه کرده‌اند. امروزه این منطقه پر از کافه‌ها و فروشگاه‌های فرش است.

در پشت دیوارهای بخش قدیمی شهر، برج دوشیزه قرار دارد. طبق آخرین تحقیقات سازمان یونسکو سه طبقه اول این برج ۸ طبقه در قرون هفتم و ششم قبل از میلاد ساخته شده و کاربرد آتشکده داشتند. اگر این موضوع صحت داشته باشد، اینجا می‌تواند بزرگ‌ترین معبد زرتشتیان دنیا باشد.

خانواده‌های آذربایجانی همچنان دوست دارند تا برای کودکان خود از افسانه‌های این برج و مردی خوش ‌قیافه که عاشق یک دوشیزه بود صحبت کنند. دوشیزه که با مخالفت شدید پدرش برای ازدواج با مرد مواجه شد، خود را از بالای برج به داخل آب‌های دریای مازندران انداخت. این برج حالا یک موزه است و گردشگران می‌توانند با بالا رفتن از آن، منظره‌ای زیبا از شهر را تماشا کنند.

کاخ شیروانشاه نیز یک نمونه خارق‌العاده از معماری قرون ‌وسطایی در آذربایجان است که ساخت آن به اواسط قرن پانزدهم میلادی باز می‌گردد. این کاخ با گنبدها، حکاکی‌های ظریف و پنجره‌های مشبک، یک شاهکار واقعی از هنر و معماری قرون‌ وسطی است. این کاخ که بر روی بلندترین تپه بخش قدیمی شهر بنا شده، حالا یک مجموعه از ساختمان‌های مسکونی و اداری، مساجد و مقبره است. حمام این کاخ یکی دیگر از شاهکارهای زمان خود است. این حمام با امکان روشن کردن آتش در میان شیارهای گنبدهای داخلی، سیستم گرمایش از کف، حوضچه‌های آب در دیوارها و حتی شیارهای ایجاد شده در دیوار برای شست‌وشوی کفش‌ها، یکی از جاذبه‌های مهم باکو محسوب می‌شود.

۲. به دیدار آتشگاه بروید

معبد آتشگاه که در منطقه حومه‌ای سوراخانی باکو واقع شده است، به خاطر وجود زبانه‌های طبیعی آتش خود مشهور است. این معبد یکی از آتشکده‌های مقدس زرتشتیان بوده و عبادت‌کنندگان هندو نیز برای نیایش به اینجا می‌آمده‌اند. معبد آتشگاه به‌منظور یکی کردن «هفت سوراخ آتشین» ساخته شد و دارای اتاقک‌هایی برای راهبان و یک محراب مرکزی برای عبادت «عنصر آتش» است. این معبد در حال حاضر یک موزه با پیکره‌های مومی از زائران در حال عبادت است.

۳. به سراغ هنرهای سنگی گوبوستان بروید

صخره‌های گوبوستان در ۶۰ کیلومتری شهر باکو با بیش از ۶۰ هزار حکاکی بر روی کوه‌ها احاطه شده‌اند. قدیمی‌ترین حکاکی‌های این منطقه به ۱۴ هزاره قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. این حکاکی‌ها که به‌عنوان یک خط سیر بصری عمل می‌کنند، شکارچی‌های مسلح همراه با سگ و گاوهای وحشی‌ای را به تصویر می‌کشند که امروزه نسل آن‌ها منقرض شده است. این تصاویر نشان می‌دهند که تمدن در آذربایجان حداقل برای ۱۲۶ هزار سال وجود داشته است.

تصاویری از قایق‌های شبیه به کشتی‌های وایکینگ‌ها، «تور هیرداهل» فرهنگ شناس نروژی را به این نتیجه رسانده است که اجداد مردمان اسکاندیناوی از این منطقه آمده‌اند. به‌علاوه نقاشی‌های کاروان‌ها و شترها کارشناسان را قانع کرده است که گوبوستان زمانی یک بخش از جاده ابریشم محسوب می‌شده است. این منطقه نیز از سال ۲۰۰۷ به‌طور رسمی به‌ عنوان یک هنر سنگی در فهرست آثار باستانی یونسکو به ثبت رسیده است.

۴. در اطراف بازار تز چرخ بزنید

 این بازار به‌ مانند بسیاری از فرهنگ‌های خاورمیانه‌ای، در بطن ماجرا قرار دارد. رونق این بازار به‌ واسطه محصولات فصلی و داخلی افزایش یافته و به سبب حضور خریداران برای تهیه هندوانه‌های آب‌دار، هلوهای شیرین و پنیرهای معطر که مستقیم از داخل پوست گوسفند خارج می‌شوند، جان تازه‌ای می‌گیرد.

فروشندگان تمامی محصولات خود را خرد و تکه ‌تکه کرده و در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. آن‌ها تلاش دارند تا مشتریان را به داخل مغازه‌های خود آورده تا خوراکی‌های آن‌ها را امتحان کنند. اگر به دنبال امتحان کردن طعم خاویار بلوگا هستید، به بازار تز رفته و با تست کردن مقداری از آن به ‌طور رایگان در بازار، از خالی شدن جیبتان جلوگیری کنید.

۵. گشتی در مرکز شهر بزنید

باکو را می‌توان ملغمه‌ای از فرهنگ‌های غرب و شرق، زبان‌ها و ادیان دانست. مرکز این شهر با سبک زندگی پیشرفته و مدرن خود از آلونک‌های ساخته شده در اطراف باکو و مردمان آن در زیر خط فقر فاصله زیادی گرفته است. به‌ راستی می‌توان باکو را در این زمینه شهر تناقض‌ها نامید.

معماری باکو تنها به آسمان‌ خراش‌های درخشان خلاصه نمی‌شود. این شهر از معماری ایرانی متعلق به اوایل سال ۱۹۰۰ بهره برده و با دیگر طرح‌های اروپایی آراسته شده است. برخی از این ساختمان‌ها همچنان با درختان انگور در هم ‌آمیخته شده‌اند و در ماه سپتامبر با خوشه‌های قرمز و زرد انگور جلوه‌ای زیبا به خود می‌گیرند.

خانه‌های کهن و حیاط‌های آن به خاطر به تصویر کشیدن فرهنگ و شیوه زندگی باکو به شکلی منحصر به ‌فرد، مورد توجه بسیاری قرار دارند. این حیاط‌ها همچنان پر از بچه‌هایی هستند که در حال بازی کردن بوده و مادرانشان در گوشه‌ای به صحبت مشغولند.

این خانه‌ها که منتظر به پایان رسیدن عمرشان هستند، داستان‌هایی از نسل‌های فراوان، زندگی‌ها، دوستی‌ها و قهرها را در سینه دارند. آن‌ها مکانی مشترک برای زندگی خانواده‌های یهودی، ارمنی، روسی و آذربایجانی بوده‌اند. خانواده‌هایی که در مسائل مهم زندگی نظیر غذا خوردن، عشق و خانواده به هم توصیه‌های مفیدی ارائه می‌کردند.

 

با ۵ کاری که نباید در باکو انجام داد هم آشنا شوید

علیرغم اینکه باکو ماهیتی مهمان‌ نواز دارد، اما همچنان باید از انجام برخی از کارها در این شهر خودداری کرد. چرا که ممکن است برایتان دردسر ساز شود.

۱. گرفتن بینی در مقابل دیگران. این کار شدیدا زشت تلقی می‌شود.

۲. صحبت‌های ناروا و زشت در مورد رئیس‌جمهور و خانواده او.

۳. صحبت از ارمنستان. باید بدانید که آذربایجان و ارمنستان روابط خوبی باهم ندارند.

۴. لبخند زدن به دیگران در خیابان. خندیدن به دیگران در خیابان امری ناپسند محسوب می‌شود.

۵. بوسیدن در مکان‌های عمومی. ابراز علاقه زوج‌ها به یکدیگر می‌تواند موجب ناراحتی مردم باکو گردد.

برایتان جالب بود؟ همین حالا برنامه سفرتان به باکو را تنظیم کنید و بلیط سفر به باکو را به کمک فلایتیو از حالا و به صورت رایگان رزرو کنید!

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط