توصیه‌هایی مفید برای خلق تصاویر زمستانی فراموش ‌نشدنی

برف و یخ می‌تواند سبب خلق یک موقعیت زیبا برای عکاسی شود. به بهانه نزدیک شدن به فصل برف و سرما، فلایتیو به سراغ فیل مالپاس، عکاس حرفه‌ای رفته است تا تجربیات او در حرفه عکاسی زمستان را با شما به اشتراک بگذارد. این تجربیات را از زبان او دنبال می‌کنیم. با فلایتیو همراه باشید.

من عاشق عکاسی در مناطق کوهستانی بریتانیا هستم. ما به خاطر داشتن برخی از بهترین مناطق دیدنی دنیا در اطراف خود بسیار خوش‌ شانس هستیم. این مناطق جادویی با بارش برف نیز دچار دگرگونی اساسی شده و به یک سرزمین عجایب برای عکاسی تبدیل می‌شوند. یکی از این جاذبه‌ها، منطقه گلنکو در اسکاتلند است.

زمستان برای من نه‌ تنها فرصتی مناسب برای تماشای مناظر است، بلکه برف و یخ ترکیب‌های نامحدودی را در اختیار من برای عکاسی قرار می‌دهند. من نمی‌توانم از مشاهده رودها، آبشارها، آبراه‌ها، درختان و کوه‌ها که به‌ یکباره یخ می‌بندند یا به زیر برف می‌روند غافل شوم. زیبایی و عظمت آن‌ها ستودنی است.

اگر شما هم علاقه‌مند به عکاسی در فصل زمستان هستید، با توصیه‌های من برای ثبت لحظاتی خارق‌العاده همراه شوید.

۱. اول ایمنی

کوه‌ها حتی در بهترین شرایط آب‌وهوایی هم خطرناک هستند، اما دسترسی به آن‌ها در وسط زمستان موضوعی کاملا متفاوت است. شما باید مراقب امنیت خود باشید، بنابراین مطمئن شوید که از لباس و چکمه مناسب استفاده می‌کنید.

اگر قصد سفر انفرادی به کوهستان را دارید، همواره مطمئن شوید که مسیر خود و زمان بازگشت از سفر را می‌دانید. قبل از رفتن به کوهستان، از وضعیت جوی مطلع شوید.

خود را برای بدترین شرایط آماده کنید؛ اگر در موقعیتی قرار بگیرید که پای شما در کوه پیچ بخورد، باید توانایی گرم نگه‌ داشتن خود و تماس برای کمک را داشته باشید.

۲. راحت باشید و خود را گرم نگه دارید

اگر قصد دارید تا بهترین تصاویر را ثبت کنید، خیلی مهم است که راحت باشید. باز هم تاکید می‌کنم که مطمئن شوید لباس‌های مناسب به تن کرده‌اید و می‌توانید خودتان را گرم و خشک نگه دارید. دستکش‌های بدون انگشت و پنجه گزینه‌های خوبی هستند، اما عکاسی را برای شما دشوار می‌کنند. پس اگر قصد بردن یک جایزه عکاسی را دارید، حتما از دستکش‌های انگشتی استفاده کنید.

من همیشه از لباس‌های پر دوام و سبک استفاده می‌کنم. پوشیدن چند لایه لباس روی هم یک مزیت محسوب شده و باعث گرم ماندن شما می‌شود. به‌علاوه بهتر است کیف دوربین شما هم در صورت نیاز جای کافی برای حمل لباس بیشتر را داشته باشد.

من همیشه در آب‌وهوای سرد از گرم‌ کننده‌های یکبار مصرف استفاده می‌کنم. این گرم ‌کننده‌های دستی که شبیه به چای کیسه‌ای هستند، برای چندین ساعت شما را گرم نگه می‌دارند. وقتی‌ که دستان شما گرم باشند، بدن شما هم گرم می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

۳. به فکر وایت بالانس (تراز سفیدی) تصاویر خود باشید

دید انسانی به موضوعی به نام «ثبات رنگ» بستگی دارد. به بیان ساده‌تر، مغز ما تمایل به تطبیق رنگ اجسام به آن شکلی دارد که ما صحیح می‌دانیم. برای مثال، یک ‌تکه کاغذ سفید رنگ، صرف‌نظر از منبع نوری که به آن می‌تابد، سفید به نظر خواهد رسید.

برف و یخ تمایل شدیدی به بازتاب نور دارند، به ‌خصوص اینکه برف تازه در سایه و زیر یک آسمان آبی یک سایه زیبای آبی‌ رنگ را بازتاب می‌کند. مشکل اینجاست که اگر شما از تراز سفیدی خودکار استفاده کنید، دوربین شما این رنگ را از طریق خنثی کردن درخشان‌ترین قسمت تصویر شما حذف می‌کند.

قبل از عکاسی از تمامی تنظیمات وایت بالانس دوربین خود آگاه شوید تا بتوانید تصاویری خارق‌العاده در طبیعت برفی خلق کنید.

۴. به استفاده از فیلترها هم فکر کنید

استفاده از یک فیلتر پولاریزه، صرف‌نظر از جهت عکاسی، ارزشمند است. یک فیلتر پولاریزه می‌تواند درخشندگی عکس شما را کاهش دهد. زمانی که این فیلتر به‌درستی نصب شود، تقریبا از ورود نور پولاریزه به دوربین شما جلوگیری می‌کند. این کار به کاهش درخشندگی آزاردهنده عکس‌ها کمک می‌کند.

من معمولا مجموعه کاملی از فیلترها با تراکم خنثی در اختیار دارم. به یاد داشته باشید که این فیلترها قابلیت استفاده در هر جهتی را دارند، ازاین‌رو اگر روشن‌ترین بخش سوژه شما در پایین عکس قرار دارد، شما هم از این فیلترها از پایین به بالا استفاده کنید.

۵. هیستوگرام خود را بررسی کنید

دستیابی به نوردهی (exposure) مناسب وقتی‌ که همه ‌چیز در مقابل شما سفید است، کمی سخت می‌شود؛ بنابراین قبل از هر عکس به هیستوگرام دوربین خود دقت کنید و آنرا در هر زمان که نیاز است به کار گیرید. به همین منظور گاهی لازم است تا برای جبران نوردهی و روشن‌تر شدن عکس، از تنظیمات نوردهی مثبت دوربین استفاده کنید. قبل از عکس گرفتن چند توقف داشته باشید تا مطمئن شوید شرایط زمستانی به درستی تنظیم شده‌اند.

مجهز بودن دوربین شما به «هشدار نوردهی» می‌تواند ایده خوبی باشد. در نتیجه وقتی ‌که جبران نوردهی را به میزان بالاتر از حد نیاز تنظیم کرده باشید، این هشدار دهنده به شما اطلاع می‌دهد.

مطمئن شوید که دوربین شما قابلیت ثبت تصاویر با فرمت RAW را دارد. در نتیجه می‌توان پس از عکاسی و در مرحله مونتاژ، تمامی تغییرات دلخواه را لحاظ کرد.

۶. به باتری دوربین خود توجه کنید

فناوری باتری دوربین در طی سالیان اخیر پیشرفت‌های شگرفی داشته است. با این ‌حال، هوای فوق‌العاده سرد می‌تواند بر باتری‌های شما تاثیر گذاشته و باعث تمام شدن انرژی چیزی شود که شما تا آخرین لحظه به آن نیاز دارید.

همیشه چند باتری اضافه با خود همراه داشته باشید و آن‌ها را در جایی گرم (مثلا جیب لباستان) نگه دارید. شما حتی متوجه می‌شوید که یک باتری خالی در صورت گرم شدن برای مدتی کوتاه، دوباره فعال می‌شود.

اگر شرایط آب‌وهوایی به‌ شدت بد بود، می‌توان از آن گرم‌کننده‌های دستی برای گرم نگه‌ داشتن باتری‌های اضافی خود استفاده کرد.

۷. مراقب مرطوب شدن دوربین خود باشید

وقتی ‌که شما یک روز کامل زمستانی را در کوهستان سپری می‌کنید، احتمال اینکه تجهیزات دوربین شما خیلی سرد و مرطوب شوند زیاد است.

زمانی که به یک محیط گرم و خشک باز می‌گردید، همه‌ چیز را از داخل کیف دوربین خود خارج کرده و اجازه دهید تا درجه حرارت تمامی تجهیزات به ‌آرامی به دمای اتاق برسد. پس از گذشت یک ساعت، تمامی تجهیزات شما آماده می‌شوند تا یک ماجراجویی زمستانی دیگر را برایتان خلق کنند.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*