مناطق غواصی در تایلند
1397/11/24 - 13:00 راهنمای سفر

مشهورترین مناطق غواصی در تایلند

فرقی نمی‌کند که برای تفریح به غواصی می‌پردازید یا اینکه شغلی تمام‌وقت برای کاوش در زیر دریا دارید، تایلند میزبان برخی از مشهورترین مناطق غواصی در دنیاست که باید از آن‌ها دیدن کنید. فلایتیو به بررسی مناطق غواصی تایلند پرداخته و فهرستی از مشهورترین نقاط غواصی این کشور را تهیه کرده است.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

کو تائو

جزیره کو تائو (Koh Tao) مکانی شگفت‌انگیز برای غواصی است. می‌توان بیش از هزار جزیره را در نواحی اطراف سرزمین اصلی تایلند پیدا کرد، اما این جزیره به‌خصوص، برترین گزینه توریست‌ها برای کاوش در زیر دریا به شمار می‌آید. غواصان حرفه‌ای و مبتدی به خاطر تجهیزات غواصی ارزان‌قیمت راهی کوچک‌ترین جزیره در مجمع‌الجزایر ساموی (Samui) می‌شوند. یکی از مشهورترین نقاط برای غواصی، هین بای (Hin Bai) است. این منطقه حدود ۹۰ دقیقه با قایق از جزیره فاصله دارد، اما گردشگران در انتها متوجه خواهند شد که به جان خریدن این سختی‌ها ارزشمند است. غواصان می‌توانند به هنگام نزدیک شدن، صخره‌ای که از آب‌های خلیج تایلند بیرون زده است را ببینند. این صخره ۸ متر بر فراز دریا قرار دارند. عمق محوطه غواصی در برخی از نقاط به ۴۰ متر می‌رسد. ازآنجایی‌که این منطقه فاصله زیادی تا جزیره دارد، زندگی دریایی در اینجا بسیار متنوع و منحصربه‌فرد است. به نظر می‌رسد که هین بای کمتر تحت تاثیر توریست‌هایی که به کو تائو می‌آیند قرار گرفته باشد. این صخره غار مانند به دودکش نیز معروف است و چالش بزرگی برای غواصان حرفه‌ای محسوب می‌شود. غواصان می‌توانند در عمق ۵ متری آب وارد صخره شده و با وجود اینکه هنوز داخل صخره هستند به عمق ۸ متری بروند.

جزایر سورین

موجوداتی چون سفره‌ماهی‌ها و کوسه‌نهنگ‌ها، حیات دریایی در دریای اندامن را شکل می‌دهند. آب دریا در این منطقه به‌مانند یک تنگ بلورین شفاف است. تعجبی ندارد که برخی از بهترین مناطق غواصی جهان در این منطقه، به‌خصوص سواحل جزایر سورین (Surin)، واقع شده باشند. این نوار باریک از جزیره‌ها در فواصل بسیار دوری از سرزمین اصلی تایلند قرار دارند و شماری از آن‌ها ۶۰ کیلومتر از سواحل غربی کشور دور هستند. ازآنجایی‌که این جزایر از سرزمین اصلی فاصله زیادی دارند، توریست‌های کمتری از آن‌ها دیدن کرده و به همین خاطر بکر هستند. غواصان می‌توانند در این منطقه، علاوه بر جانوران دریایی، تپه‌های مرجانی بکر همراه با مرجان‌های متنوع در سراسر نقاط آن را پیدا کنند. دلیل این فراوانی مرجان‌ها تا حد زیادی به طرح توسعه سازمان یونسکو برای ساخت یک پارک ملی دریایی در سال ۱۹۸۱ بازمی‌گردد. صخره ریچلیو (Richelieu) یکی از مشهورترین نقاط غواصی این منطقه است. به غواصان تضمین داده می‌شود که آن‌ها می‌توانند در این منطقه بین ماه‌های فوریه تا آوریل کوسه‌نهنگ‌ها را تماشا کنند.

کشتی غرق‌شده در جزیره کو چانگ

کشتی‌های غرق‌شده چه جذابیتی برای غواص‌ها دارند؟ برخی از غواصان عاشق کاوش در صخره‌های دریایی مصنوعی هستند که زیبایی بیشتری نسبت به نمونه‌های طبیعی دارند. آن‌ها از فضای ترسناکی که یک کشتی غرق‌شده به وجود می‌آورد، لذت می‌برند. کشتی‌هایی که زمانی از آن‌ها برای جابجایی انسان‌ها و کالاها استفاده می‌شد، حالا به محل زندگی جانوران دریایی تبدیل شده‌اند. خوشبختانه غواصانی که به تایلند سفر می‌کنند، می‌توانند چندین کشتی غرق‌شده را در سواحل این کشور پیدا کنند. کشتی اچ تی ام اس چانگ یکی از این موارد در جزیره کو چانگ (Koh Chang) است. این کشتی جدیدترین نمونه از کشتی‌های غرق‌شده در تایلند محسوب می‌شود که در ۲۲ نوامبر ۲۰۱۲ غرق شده است. کشتی در فاصله ۷ کیلومتری ساحل جزیره قرار دارد. عمق پایین‌ترین نقطه از محل قرارگیری کشتی در زیر آب به ۳۰ متر می‌رسد. کشتی که خودش ۱۰۰ متر طول دارد، بزرگ‌ترین کشتی غرق‌شده در تایلند محسوب می‌شود.

جزیره کو ما

غواصان تازه‌کار از شنیدن اینکه کو ما (Koh Ma)، در اطراف جزیره کو پانگان (Koh Phangan)، مکان ایده‌آلی برای گرفتن گواهینامه غواصی یا آموختن مهارت‌های این رشته است خوشحال می‌شوند. این جزیره فاصله زیادی تا ساحل مائه هاد (Mae Haad) در کو پانگان ندارد و در آن انبوهی از جانوران دریایی نظیر طوطی ماهی‌های رنگارنگ و ماهی‌های ترسناک باراکودا دیده می‌شود. جزیره با یک دیواره ماسه‌ای به کو پانگان متصل است و دسترسی به آن، به خاطر عدم نیاز به هیچ‌یک از وسایل حمل‌ونقل، ساده به نظر می‌رسد. اینجا علاوه بر اینکه محل خوبی برای غواصان تازه‌کار است، چندین اقامتگاه نیز دارد که در مقایسه با جزیره شلوغ کو پانگان، محل دنجی برای استراحت هستند.

هین دائنگ و هین موانگ

چندین جزیره بکر در خلیج فانگ نگا (Phang Nga)، نظیر جزیره کو لانتا (Koh Lanta)، دیده می‌شود. این جزیره بدون شک ساکت‌ترین گزینه در مقایسه با جزایر اطراف است. کو لانتا میزبان پارک ملی مو کو لانتا بوده و در آن دو منطقه غواصی محافظت‌شده وجود دارد؛ هین دائنگ (Hin Daeng) و هین موانگ (Hin Muang). بسیاری از مسافران باور دارند که این دو منطقه بهترین مکان‌ها برای غواصی در دنیا هستند و سفر به تایلند بدون دیدار از این دو به معنی یک فرصت سوزی آشکار است. در هین دائنگ مرجان‌های نرم متعددی با سایه‌های مختلفی از رنگ قرمز به چشم می‌خورد. علاوه بر جاذبه‌های مرجانی، کوسه‌نهنگ‌ها و سفره‌ماهی‌ها هم به‌وفور در این منطقه دیده می‌شوند. منطقه هین موانگ نیز به همان اندازه زیبا بوده و برخلاف همسایه خود، به خاطر مرجان‌های نرم بنفش‌رنگ شهرت فراوان دارد. دیواره مرجانی این منطقه بلندترین دیواره در تایلند است و عمق آن در برخی نقاط به ۶۰ متر و حتی بیشتر می‌رسد. اینجا بهترین نقطه برای غواصی بین ماه‌های نوامبر تا آوریل است.

جزایر سیمیلان

جزایر سیمیلان (Similan) در فاصله ۸۰ کیلومتری از پوکت واقع شده‌اند. هر یازده جزیره این منطقه بخشی از پارک ملی مو کو سیمیلان بوده و تحت مراقبت دولت تایلند قرار دارند. این منطقه که در سال ۱۹۸۲ تاسیس شده، شمار فراوانی از مرجان‌های نرم و سخت، گونه‌های جانوری دریایی و سواحل اطراف جزیره با آب‌های شفاف را تحت مراقبت خود دارد. به همین خاطر، این جزایر میزبان برخی از بهترین مناطق غواصی در تمام تایلند یا به عقیده برخی، تمام دنیا هستند.

کشتی غرق‌شده در پوکت

پوکت به خاطر جاذبه‌های گردشگری خود، میزبان سیل عظیمی از بک‌پکرها است؛ اما این جزیره با داشتن برخی از محوطه‌های شگفت‌انگیز غواصی، در میان کاوشگران دنیای زیر آب نیز شهرت فراوان دارد. یکی از این مناطق محبوب، کشتی غرق‌شده کینگ کروزر (King Cruiser) است. این کشتی مسافربری حالا خانه مرجان‌های رشد کرده در توالت‌ها و گونه‌های فراوان جانوری است. کینگ کروزر برخلاف دیگر کشتی‌هایی که به‌منظور تبدیل شدن به صخره‌های مرجانی مصنوعی عمدا غرق می‌شوند، پس از برخورد با صخره‌های آنیمون (Anemone) به هنگام سفر در مسیر پوکت به کو پی پی (Koh Phi Phi) در چهارم مه ۱۹۷۷ غرق شد. در این حادثه بیش از ۵۰۰ مسافر مجبور شدند تا از کشتی به درون دریا بپرند، هرچند خوشبختانه هیچ‌کس در آن روز کشته نشد. کشتی کینگ کروزر که حالا بیش از ۴۰ سال است که در اعماق دریا قرار دارد، جانوران دریایی فراوانی را به‌سوی خود جذب کرده و مرجان‌ها به رشد در درون و بیرون آن ادامه می‌دهند. کشتی ۸۵ متر طول داشته و ۳۰ متر عرض دارد و در اعماق ۳۳ متری کف اقیانوس قرار گرفته است.

دماغه کوسه در پوکت

دماغه‌ی کوسه با قایق حدود ۹۰ دقیقه تا پوکت فاصله دارد. این محوطه غواصی میزبان شماری از کوسه‌های ببری است. این موجودات منحصربه‌فرد که کاملا مطیع و آرام هستند، روزانه غواصان بی‌شماری را به‌سوی خود در این منطقه می‌کشانند. دماغه‌ی کوسه علاوه بر کوسه‌های ببری، به خاطر ماهی‌های استوایی رنگارنگ، مارماهی‌ها و مرجان‌های نرم به خود می‌بالد. این محوطه نسبتا وسیع است و غواصان باید چند روز از وقت خود را به دیدار از گوشه و کنار آن اختصاص دهند. آب‌های منطقه بین ۱۰ تا ۳۰ متر عمق دارند و همین موضوع اینجا را به مکان خوبی برای غواصان مبتدی و حرفه‌ای تبدیل کرده است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط