هشت دلیل انتخاب رفتن به مسافرت به جای رفتن به دانشگاه
1396/12/14 - 13:00 راهنمای سفر

هشت دلیل انتخاب رفتن به مسافرت به جای رفتن به دانشگاه

به یاد بیاورید که به نیاکان ما درباره­ی رشد و تحصیل چه می­گفتند: " به ­دانشگاه بروید و مدرک بگیرید تا در آینده شغل خوبی داشته باشید." فکر می­کنم بهتر است بگوییم که آن دوران به پایان رسیده­است. اگرچه حرفه­های خاصی وجود دارد که داشتن مدرک برای آن­ها ضروری است (دکتری، مهندسی، پرستاری و...) حرفه­های بسیاری هم هست که به مدرک نیازی ندارد. حال سوال این­جاست که شما از زندگی چه می­خواهید؟

اگر شما اهداف معین و مشخصی از رفتن به پیش­دانشگاهی (دانشگاه) دارید، موفق خواهید شد؛ اما اگر می­خواهید به پیش­دانشگاهی (دانشگاه) بروید، فقط برای اینکه به شما گفته شده است که "باید بروید "، با شکست­های بزرگی مواجه خواهید شد و خواهید فهمید که بدون برنامه پیش رفته­اید. در تمام این زمان اگر وقت خود را صرف سفر کردن می­کردید، تجربیات کارآمدتر و بهتری به دست می­­آوردید.

قبل از اینکه راه بیفتید یا از دانشگاه بازگردید به این هشت دلیل فکر کنید که چرا سفر کردن می­تواند راهی برای تحصیل کردن و ساختن یک زندگی آزاد و بدون دغدغه باشد. با فلایتیو همراه باشید.

 

فقط 27 درصد مشاغل به مدرک دانشگاهی نیاز دارند

نسل پیش از ما برای به­دست­آوردن شغل یا استخدام­شدن در اداره­ای دولتی، به مدرک­های دانشگاهی نیاز داشتند. بر­اساس آمار منتشر­شده، امروزه فقط 27 درصد از شغل­ها به مدرک مرتبط نیاز دارند؛ و بدتر از آن این است که شمار فارغ‌التحصیلان، بیشتر از موقعیت­های شغلی خواهد بود.

 

تنها 27 درصد از فارغ‌التحصیلان، شغلی مرتبط با مدرک خود دارند

کاملا مشخص است که امروزه بسیاری از فارغ­التحصیلان مشغول انجام دادن کارهای مرتبط با رشته­ی تحصیلی­شان نیستند. به عنوان حقیقتی تلخ: روزنامه­ی واشنگتن پست (Washington Post) هم گزارش می­دهد که تعداد افرادی که کار مرتبط با رشته­ی تحصیلی دارند تنها 27 درصد است.

 

بسیاری از دانشجویان، هنگام فارغ­التحصیل شدن 33000 دلار بدهی دارند

هزینه­ی رفتن به بسیاری از دانشگاه‌ها کم نیست. سازمان خدمات پخش عمومی (PBS) آمریکا خبر می­دهد که شهریه­ی کالج از سال 2008، 27 درصد افزایش یافته است. بر اساس آمار منتشر شده از مجله­ی وال استریت (Wall Street Journal)، اکثر دانشجویان به هنگام خروج از کالج 33000 دلار بدهی و امید کمی به پرداخت آن دارند.

 

شما می­توانید به آسانی و با هزینه­ی کم به جاهای مختلف دنیا سفر کنید

سفر کردن ارزان نیست؛ اما روش­ها و ترفندهای خاص سفر معروف به “travel hacking“ آن­را مقرون به صرفه کرده است. کریس گیلبو (Chris Guillebeau)، از نویسندگان روزنامه­ی نیویورک تایمز که باعث فروش بالای آن است، با استفاده از این روش، به تمام کشورهای دنیا سفر کرد.

اگر شما بودجه­ی کافی، برای سفر ندارید، یکی از بهترین راه­های کسب درآمد، ساخت، فروش یا آموزش صنایع دستی کشور خودتان در کشورهای دیگر است.

 

سفر کردن باعث شناخت فرهنگ­ها و روش­های مختلف زندگی می­شود

ما حجم بزرگی از تفاوت­های فرهنگی را اینجا در آمریکا تجربه می­کنیمِ؛ اما این اتفاق ممکن است برای شما در کشور­های دیگر نیفتد؛ مثلا وقتی شما به آمستردام سفر می­کنید، تاریخ را زنده­ می­بینید. به­حدی ضربان قلبتان بالا می­رود که انگار یک شیر را از نزدیک در یک پارک ملی در کنیا مشاهده می­کنید. شما می­توانید طعم هوموس (hummus) واقعی را در لبنان بچشید. امثال این­ها تجربیاتی هستند که هرگز نمی­توانید در کلاس درس کسب کنید.

 

سفر کردن به شما کمک می­کند که عادات خود را تغییر دهید

من به خوبی به یاد می­آورم که در سیدنی استرالیا، هنگام پیاده شدن از قطار، در ساعات پیش از چک کردن رزرو اتاق هتلم، چقدر احساس عزت و احترام می­کردم. من موبایل فعالی نداشتم، هنوز چمدان­هایم را تحویل نگرفته­بودم؛ و از آنجایی که شرایط هواشناسی را بررسی نکرده­بودم، لباسم نیز مناسب آن اقلیم نبود. تا اینکه وسایلم را دریافت کردم و توانستم به اینترنت دسترسی پیدا کنم. این تجربه به من آموخت که چگونه خودم را با شرایط خارج از محل زندگی هماهنگ کنم. احساس پیروزی زمانی ایجاد می­شود که خودتان مسائل را درک و حل می­کنید. وقتی فقط براساس عادات قدیمی و همیشگی خود به زندگی ادامه می­دهید، زندگی کسل کننده می­شود؛ اما در شرایطی خارج از محل و موقعیت عادی و روزمره، زندگی به اتفاقی جادویی تبدیل خواهد شد.

 

سفر کردن به شما تجربیات ارزشمندی از زندگی می­دهد که هرگز نمی­توانید آن­ها را سر کلاس به دست بیاورید

با سفر کردن می­توانید تاریخ را به­طور زنده ببینید، زبان­های جدید را از بومی­های یک منطقه یا کشور بیاموزید یا راه­های جدیدی را برای انجام کارهای مختلف یاد بگیرید. با سفر کردن به اصطلاح آب­دیده می­شوید؛ یاد می­گیرید که چگونه با مشکلات مواجه شوید، با آن­ها مقابله کنید و از آن به بعد می­توانید تجربیاتی را که به دست آوردید، در زندگی به کار بگیرید. این تجربیات به شما کمک خواهند کرد که دنیا را به شیوه­ای جدید ببینید و در شرایط مختلف تصمیم­های مناسبی بگیرید.

 

شما برای رهایی از دغدغه­ی مالی و به­دست آوردن آزادی اقتصادی به مدرک دانشگاهی نیازی ندارید

استیو جابز (Steve Jobs)، مایکل دل (Michael Dell) یا بیل گیتس (Bill Gates)، مثال­هایی از افرادی هستند که از تحصیل باز ماندند یا اصلا به کالج نرفتند، اما توانستند دنیا را عوض کنند. مدرک دانشگاهی به­خودی خود، قادر به انجام دادن هیچ کاری نیست، بلکه نکته­ی مهم، نوع به­کارگیری آن پس از فارغ­التحصیلی برای پیشبرد اهداف است. درواقع، رفاه اقتصادی را شما با موقعیت­هایی به وجود می­آورید که خودتان می­سازید.

امروزه بیش از 5/2 میلیارد نفر آنلاین هستند و تخمین زده می­شود که در سه سال آینده این آمار سه برابر خواهدشد. اینترنت و شبکه­های مجازی همه جا را اشغال کرده است. هیچ زمانی بهتر از الان، برای راه­اندازی یک کسب و کار پیشرفته با استفاده از خلاقیت وجود نداشته است. داستان­هایی مانند داستان استیو جابز هیچ ربطی به تحصیلاتش ندارد.

هدف این مقاله ایجاد کردن اخلال در کار پیش­دانشگاهی، کسانی که به پیش­دانشگاهی می­روند یا خواهند رفت نیست. این مقاله نوشته شده تا به شما انتخاب دیگری هم بدهد و شما را به چالش بکشد تا درباره­ی چیزی که از زندگی می­خواهید فکر کنید. فقط به این دلیل به پیش­دانشگاهی نروید که جامعه به شما اینچنین تحمیل کرده که تنها با رفتن به دانشگاه موفق خواهید شد.

سفر می­تواند به شما درس­های کامل و جامعی بدهد. می­تواند شما را ترغیب کند تا عادات خود را تغییر دهید و زندگی را دوست داشته باشید و این اتفاقی بسیار هیجان­انگیز است.

در پایان، شما را با متنی کوتاه از استیو جابز ترک می­کنم:

" تقدیم به دیوانه­ها، متفاوت­ها، یاغی­ها، مشکل­آفرین­­­ها، میخ­های دایره­ای در سوراخ­های مربع و همه­ی افرادی که متفاوت می­بینند.

آن­ها با قوانین ناسازگارند و احترامی برای شرایط موجود قائل نیستند. می­توانید آن­ها را نقد کنید، تکذیبشان کنید، ستایش کنید یا دشنامشان دهید؛ اما تنها کاری که نمی­توانید انجام دهید نادیده­گرفتن آن­هاست؛ زیرا آن­ها چیزها را تغییر می­دهند. آن­ها نسل بشر را به جلو می­رانند.

بعضی آن­ها را دیوانه خطاب می­کنند اما ما آن­ها را نابغه می­دانیم؛ زیرا کسانی که آنقدر دیوانه­اند که فکر می­کنند می­توانند دنیارا عوض کنند، افرادی هستند که این کار را انجام می­دهند."

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط

در خبرنامه ما عضو شوید تا به سرعت از تخفیف های شگفت انگیز ما با خبر شوید.