هشت دلیل انتخاب رفتن به مسافرت به جای رفتن به دانشگاه
1396/12/14 - 13:00 راهنمای سفر

هشت دلیل انتخاب رفتن به مسافرت به جای رفتن به دانشگاه

به یاد بیاورید که به نیاکان ما درباره­ی رشد و تحصیل چه می­گفتند: " به ­دانشگاه بروید و مدرک بگیرید تا در آینده شغل خوبی داشته باشید." فکر می­کنم بهتر است بگوییم که آن دوران به پایان رسیده­است. اگرچه حرفه­های خاصی وجود دارد که داشتن مدرک برای آن­ها ضروری است (دکتری، مهندسی، پرستاری و...) حرفه­های بسیاری هم هست که به مدرک نیازی ندارد. حال سوال این­جاست که شما از زندگی چه می­خواهید؟

اگر شما اهداف معین و مشخصی از رفتن به پیش­دانشگاهی (دانشگاه) دارید، موفق خواهید شد؛ اما اگر می­خواهید به پیش­دانشگاهی (دانشگاه) بروید، فقط برای اینکه به شما گفته شده است که "باید بروید "، با شکست­های بزرگی مواجه خواهید شد و خواهید فهمید که بدون برنامه پیش رفته­اید. در تمام این زمان اگر وقت خود را صرف سفر کردن می­کردید، تجربیات کارآمدتر و بهتری به دست می­­آوردید.

قبل از اینکه راه بیفتید یا از دانشگاه بازگردید به این هشت دلیل فکر کنید که چرا سفر کردن می­تواند راهی برای تحصیل کردن و ساختن یک زندگی آزاد و بدون دغدغه باشد. با فلایتیو همراه باشید.

 

فقط 27 درصد مشاغل به مدرک دانشگاهی نیاز دارند

نسل پیش از ما برای به­دست­آوردن شغل یا استخدام­شدن در اداره­ای دولتی، به مدرک­های دانشگاهی نیاز داشتند. بر­اساس آمار منتشر­شده، امروزه فقط 27 درصد از شغل­ها به مدرک مرتبط نیاز دارند؛ و بدتر از آن این است که شمار فارغ‌التحصیلان، بیشتر از موقعیت­های شغلی خواهد بود.

 

تنها 27 درصد از فارغ‌التحصیلان، شغلی مرتبط با مدرک خود دارند

کاملا مشخص است که امروزه بسیاری از فارغ­التحصیلان مشغول انجام دادن کارهای مرتبط با رشته­ی تحصیلی­شان نیستند. به عنوان حقیقتی تلخ: روزنامه­ی واشنگتن پست (Washington Post) هم گزارش می­دهد که تعداد افرادی که کار مرتبط با رشته­ی تحصیلی دارند تنها 27 درصد است.

 

بسیاری از دانشجویان، هنگام فارغ­التحصیل شدن 33000 دلار بدهی دارند

هزینه­ی رفتن به بسیاری از دانشگاه‌ها کم نیست. سازمان خدمات پخش عمومی (PBS) آمریکا خبر می­دهد که شهریه­ی کالج از سال 2008، 27 درصد افزایش یافته است. بر اساس آمار منتشر شده از مجله­ی وال استریت (Wall Street Journal)، اکثر دانشجویان به هنگام خروج از کالج 33000 دلار بدهی و امید کمی به پرداخت آن دارند.

 

شما می­توانید به آسانی و با هزینه­ی کم به جاهای مختلف دنیا سفر کنید

سفر کردن ارزان نیست؛ اما روش­ها و ترفندهای خاص سفر معروف به “travel hacking“ آن­را مقرون به صرفه کرده است. کریس گیلبو (Chris Guillebeau)، از نویسندگان روزنامه­ی نیویورک تایمز که باعث فروش بالای آن است، با استفاده از این روش، به تمام کشورهای دنیا سفر کرد.

اگر شما بودجه­ی کافی، برای سفر ندارید، یکی از بهترین راه­های کسب درآمد، ساخت، فروش یا آموزش صنایع دستی کشور خودتان در کشورهای دیگر است.

 

سفر کردن باعث شناخت فرهنگ­ها و روش­های مختلف زندگی می­شود

ما حجم بزرگی از تفاوت­های فرهنگی را اینجا در آمریکا تجربه می­کنیمِ؛ اما این اتفاق ممکن است برای شما در کشور­های دیگر نیفتد؛ مثلا وقتی شما به آمستردام سفر می­کنید، تاریخ را زنده­ می­بینید. به­حدی ضربان قلبتان بالا می­رود که انگار یک شیر را از نزدیک در یک پارک ملی در کنیا مشاهده می­کنید. شما می­توانید طعم هوموس (hummus) واقعی را در لبنان بچشید. امثال این­ها تجربیاتی هستند که هرگز نمی­توانید در کلاس درس کسب کنید.

 

سفر کردن به شما کمک می­کند که عادات خود را تغییر دهید

من به خوبی به یاد می­آورم که در سیدنی استرالیا، هنگام پیاده شدن از قطار، در ساعات پیش از چک کردن رزرو اتاق هتلم، چقدر احساس عزت و احترام می­کردم. من موبایل فعالی نداشتم، هنوز چمدان­هایم را تحویل نگرفته­بودم؛ و از آنجایی که شرایط هواشناسی را بررسی نکرده­بودم، لباسم نیز مناسب آن اقلیم نبود. تا اینکه وسایلم را دریافت کردم و توانستم به اینترنت دسترسی پیدا کنم. این تجربه به من آموخت که چگونه خودم را با شرایط خارج از محل زندگی هماهنگ کنم. احساس پیروزی زمانی ایجاد می­شود که خودتان مسائل را درک و حل می­کنید. وقتی فقط براساس عادات قدیمی و همیشگی خود به زندگی ادامه می­دهید، زندگی کسل کننده می­شود؛ اما در شرایطی خارج از محل و موقعیت عادی و روزمره، زندگی به اتفاقی جادویی تبدیل خواهد شد.

 

سفر کردن به شما تجربیات ارزشمندی از زندگی می­دهد که هرگز نمی­توانید آن­ها را سر کلاس به دست بیاورید

با سفر کردن می­توانید تاریخ را به­طور زنده ببینید، زبان­های جدید را از بومی­های یک منطقه یا کشور بیاموزید یا راه­های جدیدی را برای انجام کارهای مختلف یاد بگیرید. با سفر کردن به اصطلاح آب­دیده می­شوید؛ یاد می­گیرید که چگونه با مشکلات مواجه شوید، با آن­ها مقابله کنید و از آن به بعد می­توانید تجربیاتی را که به دست آوردید، در زندگی به کار بگیرید. این تجربیات به شما کمک خواهند کرد که دنیا را به شیوه­ای جدید ببینید و در شرایط مختلف تصمیم­های مناسبی بگیرید.

 

شما برای رهایی از دغدغه­ی مالی و به­دست آوردن آزادی اقتصادی به مدرک دانشگاهی نیازی ندارید

استیو جابز (Steve Jobs)، مایکل دل (Michael Dell) یا بیل گیتس (Bill Gates)، مثال­هایی از افرادی هستند که از تحصیل باز ماندند یا اصلا به کالج نرفتند، اما توانستند دنیا را عوض کنند. مدرک دانشگاهی به­خودی خود، قادر به انجام دادن هیچ کاری نیست، بلکه نکته­ی مهم، نوع به­کارگیری آن پس از فارغ­التحصیلی برای پیشبرد اهداف است. درواقع، رفاه اقتصادی را شما با موقعیت­هایی به وجود می­آورید که خودتان می­سازید.

امروزه بیش از 5/2 میلیارد نفر آنلاین هستند و تخمین زده می­شود که در سه سال آینده این آمار سه برابر خواهدشد. اینترنت و شبکه­های مجازی همه جا را اشغال کرده است. هیچ زمانی بهتر از الان، برای راه­اندازی یک کسب و کار پیشرفته با استفاده از خلاقیت وجود نداشته است. داستان­هایی مانند داستان استیو جابز هیچ ربطی به تحصیلاتش ندارد.

هدف این مقاله ایجاد کردن اخلال در کار پیش­دانشگاهی، کسانی که به پیش­دانشگاهی می­روند یا خواهند رفت نیست. این مقاله نوشته شده تا به شما انتخاب دیگری هم بدهد و شما را به چالش بکشد تا درباره­ی چیزی که از زندگی می­خواهید فکر کنید. فقط به این دلیل به پیش­دانشگاهی نروید که جامعه به شما اینچنین تحمیل کرده که تنها با رفتن به دانشگاه موفق خواهید شد.

سفر می­تواند به شما درس­های کامل و جامعی بدهد. می­تواند شما را ترغیب کند تا عادات خود را تغییر دهید و زندگی را دوست داشته باشید و این اتفاقی بسیار هیجان­انگیز است.

در پایان، شما را با متنی کوتاه از استیو جابز ترک می­کنم:

" تقدیم به دیوانه­ها، متفاوت­ها، یاغی­ها، مشکل­آفرین­­­ها، میخ­های دایره­ای در سوراخ­های مربع و همه­ی افرادی که متفاوت می­بینند.

آن­ها با قوانین ناسازگارند و احترامی برای شرایط موجود قائل نیستند. می­توانید آن­ها را نقد کنید، تکذیبشان کنید، ستایش کنید یا دشنامشان دهید؛ اما تنها کاری که نمی­توانید انجام دهید نادیده­گرفتن آن­هاست؛ زیرا آن­ها چیزها را تغییر می­دهند. آن­ها نسل بشر را به جلو می­رانند.

بعضی آن­ها را دیوانه خطاب می­کنند اما ما آن­ها را نابغه می­دانیم؛ زیرا کسانی که آنقدر دیوانه­اند که فکر می­کنند می­توانند دنیارا عوض کنند، افرادی هستند که این کار را انجام می­دهند."

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط