رم
1396/12/02 - 10:53 راهنمای سفر

چطور برای دومین سفرمان به رم برنامه ریزی کنیم؟

آیا قبلا به رم سفر کرده‌اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، به این توصیه‌ها برای کاوشی عمیق‌تر این شهر ابدی در بار دوم توجه کنید.

 

۱. تپه‌هایی با یک دید عالی

اگرچه تپه مونت ماریو در میان هفت تپه مشهور رم قرار ندارد، اما دیدی فوق‌العاده و ابدی از این شهر باستانی در اختیار شما قرار می‌دهد.

ارتفاعات شرقی این تپه یک منطقه حفاظت‌شده آرام است و از بالای قله مونت ماریو می‌توان به تماشای مناظری نشست که از روی زمین قابل‌مشاهده نیستند. نوک این تپه همچنین خانه یک موزه فوق‌العاده است که ستارگان را گرامی می‌دارد.

سوار بر قطار خط F3 از اوتاویانو در نزدیکی واتیکان شده و مستقیم به ایستگاه مونت ماریو در دامنه این کوه بروید.

 

۲. تصویری مدرن در دنیایی باستانی

پایین رفتن از پله‌ها به‌سوی خرابه‌های پالازو والنتینی به شما دیدی متفاوت از هرکجای دیگر در رم را می‌دهد. تور «خرابه‌های دوران امپراتوری» با استفاده از فناوری قرن بیست و یکم شما را در دنیای باستان فرو می‌برد.

پله‌ها را به‌طرف پایین و مشاهده ویلاهای زیرزمینی در زیر ساختمان جدید ادامه دهید. کف‌های شیشه‌ای باعث نمایان شدن شفاف خرابه‌ها می‌شود، درنتیجه می‌توان چند سانتی‌متر بالاتر از کف‌های سنگی قدیمی حرکت کرد. یک نمایشگر چندرسانه‌ای فضای زیرزمین را روشن کرده و با تاباندن فیلم‌ها و تصاویر بر روی سنگ‌های میناکاری شده و دیوارهای کاشی‌کاری شده، به زندگی در روم باستان جان دوباره می‌بخشد.

 

۳. بودن در میان بزرگان ادبیات

در پایین هرم سیتیوس یک قبرستان ساکت و سبز قرار گرفته است. این قبرستان که به «قبرستان پروتستان رم» شهرت دارد آرامگاه ابدی بسیاری از مذاهب است.

در این قبرستان بزرگ ۴ هزار قبر وجود دارد و سنگ‌قبرهای آن با زبان‌های مختلف حکاکی شده‌اند. شاعران مشهور پرسی شلی و جان کیتز در این قبرستان آرمیده‌اند و همسایه آنتونیو گرامشی، فیلسوف ایتالیایی، شده‌اند. یک مجسمه زیبا به نام آنجلو دل دولور (فرشته اندوه) فردی را به تصویر می‌کشد که با ناراحتی بر روی یک مقبره افتاده است. این پیکره سفیدرنگ درخشان توسط ویلیام استوری، هنرمند آمریکایی، به‌منظور نشان دادن غم خود از مرگ همسرش،‌ املین، ساخته شده است.

 

۴. تصویری استخوانی

۳۷۰۰ اسکلت راهبان کاپوچین در یک سرداب کوچک در زیر کلیسای سانتا ماریا خفته‌اند. یک هنرمند بلندهمت در قرن هفدهم بسیاری از این استخوان‌های باستانی را به دیواری سفیدرنگ و سخت در اشکالی پیچیده و سمبلیک میخ کرد.

می‌توان در اینجا یک ساعت شنی ساخته شده از استخوان‌های دنده، بال‌های ساخته‌شده از استخوان لگن و بسیاری از پیکره‌های ترسناک را مشاهده کرد که همگی بقایایی دلهره‌آور از کوتاهی زندگی و حتمی بودن مرگ هستند. ۶ اتاقک زیرزمینی در این مکان سرداب جمجمه‌ها، سرداب لگن خاصره و سرداب استخوان‌های پا و استخوان‌های ران نام دارند.

سرداب «سه اسکلت» محل نگهداری دو اسکلت کامل همراه با ردایی قهوه‌ای‌رنگ و یک اسکلت بچه متعلق به یک شاهزاده است که به سقف میخ شده‌اند. در دستان این اسکلت‌ها داس مرگ و ترازوی عدالت قرار دارد که همگی از استخوان ساخته شده‌اند. یک تابلو در این سرداب به چشم می‌خورد که بر روی آن نوشته شده است «حال شما، گذشته ماست. حال ما،‌ آینده شماست.»

 

۵. به گذشته سفر کنید

ترمه دی دیوکلزیانو که در گذشته محل حمام کردن ۳ هزار رومی بود، حالا میزبان بخشی از موزه ملی رم است. پیکره‌ها و مقبره‌های حکاکی شده و سالم در این حمام‌های باستانی می‌درخشند.

اگرچه این مکان از ایستگاه اصلی قطار کمی فاصله دارد، اما باغ‌های اطراف آن شما را به یک پیاده‌روی آرام در میان تاریخ و پیکره‌های باستانی دعوت می‌کنند. صومعه سانتا ماریا دگلی آنجلی که در قرن شانزدهم توسط میکل‌آنژ به‌عنوان بخشی از حمام‌ها بازسازی شد، در میان این بناهای باستانی زیبا قرار دارد.

آماده شوید تا به هنگام لمس پاهای خود با موزاییک‌های باستانی و شنیدن پژواک صدا از سقف‌های گنبدی شکل بلند احساس کوچکی کنید. شاید خودتان را در این حمام‌های عظیم تنها بیابید، زیرا گردشگران معمولا به دروازه ورودی کوچک این منطقه توجهی نمی‌کنند. به خاطر داشته باشید که دیدار از حمام‌ها در اولین شنبه هرماه رایگان است.

 

۶. مخفی گاه کاراواجو

کلیسای سن لوییجی دی فرانچسی یک فرصت بازدید کوتاه بین پانتئون و پیازا ناونا در قلب رم است، اما اغلب از سوی گردشگران مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد. مسئولان کلیسا از حضور مردم در این محل پرزرق‌وبرق استقبال می‌کنند، اما جاذبه اصلی این کلیسای طلاکاری شده هنرهای آویزان از دیوارهای آن است.

یک نقاشی سه‌تکه از کارهای کاراواجو در این کلیسا به چشم می‌خورد. اولین اثر این هنرمند به این کلیسای ساکت زینت بخشیده است. سه‌گانه نقاشی‌های خارق‌العاده شامل احضار سنت متیو، الهام سنت متیو و شهادت سنت متیو در داخل یک طاقچه تاریک قابل‌مشاهده است و با پرداخت یک یورو امکان روشن شدن چراغ‌های اطراف نقاشی‌ها و تماشای این آثار فاخر وجود دارد.

باوجوداینکه کاراواجو یک فرد بد در سال‌های ۱۵۰۰ بود (او پس از کشتن یک مرد از شهر رم گریخت)، آثار هنری او واقعا شگفت‌انگیز هستند. ورود به این کلیسا رایگان بوده، اما اینجا در بعدازظهرهای پنجشنبه تعطیل است.

 

۷. عجیب،‌ منحصربه‌فرد و زیبا

اگر حس کردید که کمی از بودن در شهر خسته شده‌اید، به سراغ یک ماجراجویی بیرون شهری در منطقه کوارتیره کوپد بروید. این منطقه که توسط معمار کمتر شناخته‌شده، جینو کوپد، ساخته شده است، یک سرزمین شگفتی‌ها با ترکیبی از معماری سبک گوتیک، هنر مدرن، سبک باروک و معماری سبک یونان باستان است.

برای ورود به این منطقه عجیب باید از یک دیوار حکاکی شده با صورت‌های برجسته در زیر یک طاق معلق با یک لوستر آهنی تزئین شده با زنجیرهایی به شکل اسب دریایی عبور کرد و به آن‌سوی حیات رسید. در مرکز حیات یک فواره زیبا از وزغ‌ها به چشم می‌خورد که نماد احترام به این موجود کوچک دوزیست است.

کوپد یک فرصت مناسب برای فرار از شلوغی شهر است. یک صبح آرام در میان عصیان معماری عجیب، تجربه‌ای عالی برای عاشقان آثار باستانی رو به نابودی است.

 

۸. به سراغ آثار هنری خون‌آلود بروید

بر فراز تپه سلیان یک کلیسای دایره‌ای شکل متعلق به قرن پنجم قرار دارد. سانتو استفانو روتوندو محلی برای مراقبت از مجموعه‌ای از آثار هنری تقریبا ترسناک است.

نقاشی‌های دیواری این کلیسا مرگ شهدای مسیحی را با جزئیات خارق‌العاده به تصویر می‌کشد. زنده در آب جوش انداخته شدن، مرگ براثر اصابت سنگ، قطع اعضای بدن و به صلیب کشیده شدن ازجمله روش‌های به تصویر کشیده شده از کشتار مسیحیان در این آثار هنری خونین است.

این اثر هنری به حدی واضح است که چارلز دیکنز به هنگام بازدید خود ازاینجا می‌گوید: «تصویری وحشتناک که حتی انسان نمی‌تواند در خواب هم تصور کند، حتی باوجوداینکه همین انسان قبلا یک گوسفند نپخته را برای شام صرف کرده است.»

 

۹. در میان ستارگان سینما قدم بزنید

سینسیتا استودیو، یک استودیوی فیلم‌سازی است که توسط موسلینی تاسیس شد. این استودیو تابه‌حال هزاران فیلم، ازجمله فیلم‌های برتر کلاسیک، تولید کرده است. فیلم‌هایی نظیر بن‌هور و رومئو و ژولیت ازجمله آثار فاخر این استودیو هستند. الیزابت هورلی، بازیگر نقش کلئوپاترا، در این استودیو به روی صحنه رفته است و همچنان برخی از لباس‌های او در اینجا به چشم می‌خورد.

اخیرا نیز ساخت یک فیلم پرهزینه در مورد روم باستان در اینجا کلید خورد است. فضای ۱۶ هزار مترمربعی این استودیو با بناهایی از جنس فایبرگلاس، شهر روم در دوران ژولیوس سزار را به‌گونه‌ای به تصویر می‌کشد که نمی‌توان نظیر آن را حتی در خرابه‌های واقعی این شهر جست‌وجو کرد.

یک خط مترو شما را به نزدیکی این استودیو می‌برد. گردشگران می‌توانند با نشان دادن بلیت مترو برای ورود به استودیو تخفیف بگیرند. این استودیو در روزهای سه‌شنبه تعطیل است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط