جشنواره‌ سنتی گرجستان
1397/06/28 - 13:00 راهنمای سفر

۹ جشنواره‌ سنتی گرجستان

گرجستان کشوری با آداب و رسوم غنی و کهن است که ریشه در فرهنگ محلی آن دارند. در اینجا تمام جشنواره‌های مختلفی که مختص این کشور هستند را خواهید یافت. و چون اهالی گرجستان عاشق جشن گرفتن همه چیز، از تولد تفلیس تا برداشت انگورها، هستند، جشنواره‌ها همیشه غذا، موسیقی و نوشیدنی‌های خوبی را ارائه می‌کنند. برای تجربه‌ی فرهنگ، راهی بهتر از حضور در این جشن‌ها وجود ندارد.

تفلیسوبا (Tbilisoba)

با اینکه روز رسمی تأسیس تفلیس مشخص نیست، اهالی گرجستان همچنان آن را با پراهمیت‌ترین رویدادها جشن می‌گیرند. اولین تفلیسوبا در 28 اکتبر سال 1979 برگزار شد، و آخرین تعطیلات آخر هفته‌ی اکتبر را برای همیشه برجسته ساخت. در این هنگام است که فصل خرمن تمام می‌شود، طبیعت تغییر رنگ می‌دهد، و هوا همچنان گرم است. اما چند سال اخیر، دولت تصمیم گرفته است جشن‌ها را به سپتامبر موکول کند، و تاریخ‌ها هر بار تغییر می‌کنند.

مناطق مرکزی شهر پر از دست‌فروش‌های مختلف هستند که محصولات محلی مثل پنیر، نوشیدنی‌های مختلف، سبزی، میوه، لباس‌ها و لوازم دست‌ساز، عسل، میوه‌های خشک‌شده، چورچخلا؛ هرچیزی که فکر آن را کنید، می‌فروشند. اما جشن فقط شامل غذا نیست؛ می‌توانید اجراهای نمایشی از تاریخ کشور، نمایش‌های رقص و موسیقی محلی را تماشا کنید، که با کنسرت و آتش‌بازی به پایان می‌رسند.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

متختوبا-سوتیتسخولوبا (Mtkhetoba-Svetitskhovloba)

این یک جشنواره‌ی کامل نیست و بیشتر به صورت یک مراسم یک‌روزه است. اما متختوبا-سوتیتسخولوبا یکی از مهم‌ترین تعطیلات عمومی در کشور است. این رویداد هر ساله در 14 اکتبر در متسختا برگزار می‌شود، و ریشه‌های آن به مراسم شگفت‌انگیز دریافت ردای عیسی مسیح – مهم‌ترین اثر مقدس گرجستان – برمی‌گردد.

در کنار سرویس‌های مذهبی که در کلیسای جامع سوتیتسخولوبا برگزار می‌شود، جشنواره‌های دیگری نیز در این روز برگزار می‌شود.

جشنواره‌ی New Wine

جشنواره‌ی New Wine که در جشنواره‌های گرجستان نسبتاً جدید است، بر نوشیدنی‌های تولید شده از آخرین خرمن‌ها تمرکز دارد. بهار به عنوان فصل گشایش ظروف نوشیدنی و لذت بردن از آن‌ها تلقی می‌شود. محل برگزاری جشنواره همچون سازنده‌ها و خانواده‌هایی که محصولات خود را می‌آورند، قابل تغییر است. این جشنواره هرساله در حال افزایش محبوبیت و تعداد شرکت‌کنندگان است. در اینجا می‌توانید بیش از 60 نوع نوشیدنی گرجستان را امتحان کنید، که برخی از آن‌ها حتی در بازار نیز به فروش نمی‌رسند.

و چون اهالی گرجستان علاقه‌ی زیادی به نوشیدن و خوردن دارند، همیشه محلی وجود دارد که متسوادی (شیشلیک گرجستان)، نان تازه یا سایر غذاها را برای شما سرو می‌کنند.

توشتوبا (Tushetoba)

این جشنواره که در منطقه‌ی توشتی برگزار می‌شود، میراث فرهنگی منطقه را جشن می‌گیرد. در قدیم، یک مسابقه‌ی اسب‌سواری به عنوان افتتاحیه‌ی رویداد بود، و برنده یک پرچم و یک گوسفند می‌گرفت – بومیان این منطقه از پرورش‌دهندگان اصلی گوسفند در کشور هستند. این منطقه جزو میراث جهانی یونسکو است و با برج‌های قرون وسطایی، روستاهای بکر و چشم‌اندازهای جذاب خود متمایز شده است. یکی از بهترین دلایل برای حضور در توشتوبا، دیدن نحوه‌ی تهیه‌ی خینخالی، کوفته گوشت مشهور گرجستان، توسط اهالی منطقه است. حتی می‌توانید خودتان آن را درست کنید.

جشنواره‌ی آرت ژن (Art-Gene)

آرت ژن که از سال 2003 برگزار می‌شود، یک جشنواره‌ی موسیقیایی سنتی است که در موزه‌ی قوم‌شناسی در تفلیس برگزار می‌شود. این جشنواره میزبان آهنگسازان متخصص موسیقی محلی سنتی، هنرمندان معاصر گرجستان، و دسته‌های رقص سنتی است. آرت ژن بر خلاف سایر جشنواره‌های گرجستان در ماه‌های تابستانی برگزار می‌شود، و یک جشن هفت یا هشت روزه است که در آن بومیان برای لذت بردن از طبیعت، نسیم شب‌های تابستانی، و موسیقی فوق‌العاده دور هم جمع می‌شوند. در طول روز می‌توانید در غرفه‌های صنایع دستی گشت و گذار کنید، غذاهای مختلف را بچشید و نوشیدنی‌های محلی بنوشید. انتخاب‌های زیادی برای تفریح کردن همراه با موسیقی‌های زیبا در پس زمینه وجود دارد.

جشنواره‌ی پنیر سنتی توشتی (Traditional Tushetian Cheese Festival)

در کنار برج‌های قرون وسطایی و چشم‌اندازهای جذاب، منطقه‌ی توشتی به خاطر پنیر بز خود مشهور است. این جشنواره در آخرین هفته‌ی ماه مه در آخمتا برگزار می‌شود و تولیدکنندگان پنیر را از شهرهای اطراف به خود جذب می‌کند. علاوه بر این، می‌توانید فعالیت‌های ورزشی مختلف، مسابقات اسب‌سواری و صنایع دستی را تماشا کرده و به موسیقی محلی گوش کنید.

جشنواره‌ی پنیر

گرجستان پنیرهای مختلفی را تولید می‌کند، و بهترین محل برای امتحان کردن انواع مختلف پنیر، جشنواره‌ی پنیر است که در تفلیس برگزار می‌شود. از سال 2015، تولیدکنندگان ارمنی و آذربایجانی پنیر در جشنواره شرکت کردند و انواع بیشتری از پنیر را به بازدیدکنندگان ارائه می‌کنند! می‌توانید پنیر دامبال-خاچو (یک پنیر لور خیس که بعد از آن خشک‌شده است)، پنیر بز که گودا، تنیلی نامیده می‌شود – محکم به شکل نوار درآمده، یا در روغن، ادویه، عسل، گل‌ها و غیره خوابانده شده است.

جشنواره رتولی (Rtveli)

یکی از تعطیلات خرمن و انگورچینی در گرجستان که رتولی نام دارد، در اواخر سپتامبر آغاز شده و در اواسط اکتبر به پایان می‌رسد. گرجستان 8000 سال است که نوشیدنی تولید می‌کند و قدمت مراسم رتولی نیز به آن زمان برمی‌گردد. مثل بسیاری از کشورهای دیگر، تولیدکنندگان نوشیدنی قبلاً میوه‌ها را با پا له می‌کردند، و با تکنولوژی‌های امروزی همه چیز ساده‌تر شده است، برخی تولیدکنندگان سعی می‌کنند سنت‌ها را حفظ کرده و اجازه می‌دهند نوه‌های آن‌ها این کار را با پا انجام دهند. و وقتی فصل خرمن به پایان می‌رسد، اهالی گرجستان دست از کار می‌کشند و فراوانی نعمت‌های میانه‌ی پاییز را جشن می‌گیرند.

آلاوردوبا (Alaverdoba)

این مراسم مذهبی و محلی که در کاختی برگزار می‌شود نیز با جشنواره‌ی فصل خرمن ارتباط دارد. نام جشنواره از کلیسای جامع آلاوردی گرفته شده است که کل جشن در آن برگزار می‌شود. جشنواره چند روز طول می‌کشد و در 28 سپتامبر، روز عید سن جوزف آلاوردی، که یکی از سیزده پدر آشوری و بنیان‌گذار کلیسای جامع قرن ششم به نام خود است، به اوج خود می‌رسد.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط