سفر انفرادی
1397/01/13 - 19:00 راهنمای سفر

مهم‌ترین توصیه‌های یک سفر انفرادی را بدانید

مسافرت انفرادی می‌تواند در مقایسه با راحتی اقامت در خانه خودمان ترسناک باشد. چه اتفاقی می‌افتد که اگر ما در جایی سرگردان شویم؟ آیا می‌توانیم یک شب را به‌تنهایی بگذرانیم؟ تنهایی غذا خوردن در یک رستوران عجیب به نظر نمی‌رسد؟

همه این نگرانی‌ها و بیشتر از آن (آیا توسط دزدان غارت می‌شوم؟ یا ماشین من در یک گودال گیر می‌افتد؟) موجب ترس مسافران قبل از اولین سفر انفرادی آن‌ها می‌شود. بااین‌حال نگرانی‌های شما با مشاهده مزایای سفرهای انفرادی به‌سرعت فروکش می‌کنند. فلایتیو به سراغ شماری از توصیه‌های سفر انفرادی و چگونگی داشتن یک مسافرت موفق رفته است. با ما همراه باشید.

۱. نقاط قوت خود را بشناسید

آیا شما فردی اجتماعی هستید که دوست دارد در وسط هر اتفاقی باشد؟ شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که اگر با کسی ارتباط برقرار نکند دیوانه شده و باید به‌جایی برای حرف زدن پناه ببرد.

اگر خود را یک انسان درون‌گرا تصور می‌کنید، اصلا لازم نیست نگران مشکل صحبت کردن باشید. شهرهای پرهیاهو مناسب افرادی هستند که علاقه به تماشا کردن دارند، به‌خصوص که اگر عاشق حضور در یک کافه جذاب باشند.

۲. در جایی بخوابید

سعی کنید که برای تمرین جدایی از خانواده در یک اتاق اجاره‌ای در یک آپارتمان یا در کنار یک خانواده دیگر زندگی کنید. این کار سبب ایجاد یک ارتباط خودکار با دیگران به هنگام مسافرت انفرادی می‌شود. شما به‌عنوان یک مسافر تنها گزینه‌های فراوانی برای انتخاب دارید. حتی اگر صاحب‌خانه، شما را به دیدن نقاط مختلف شهر نبرد، باز هم می‌توان اندک فوایدی از این اقامت کسب کرد.

هاستل‌ها قطعا مناسب مسافران انفرادی ساخته شده‌اند، اما ممکن است گذراندن وقت بیشتر با دیگر توریست‌ها به‌جای افراد محلی، باعث کلافه شدن شما بشود.

۳. از تنها بودن نهراسید

تنها بودن برای مدت زیادی می‌تواند ترسناک باشد، اما کم‌کم به آن عادت می‌کنید. شما ممکن است از تنها بودن در مسیر سفر لذت هم ببرید.

اگر حس می‌کنید که شخصی کاملا اجتماعی هستید، می‌توانید به سراغ یافتن چند دوست در سفر بروید؛ مثلا کافی است تا برای نشان دادن علاقه خود به دوستی با یک گروه در کنار آن‌ها در کافه بنشینید یا اینکه سر صحبت را در مورد چیزی با فردی باز کنید.

۴. فقط بگویید نه

گاهی اوقات، به‌خصوص در کشورهایی با فرهنگ‌های میهمان‌نواز و علاقه‌مند به افراد خارجی، مسافرت انفرادی شما می‌تواند کمی بیشتر به چشم بیاید. در این مواقع بهتر است یاد بگیرید که چگونه و به زبان محلی آن‌ها بگویید «نه، ممنون» یا «به‌هیچ‌وجه». به‌علاوه اشاره غیرکلامی به کلمه «نه» هم می‌تواند به‌مانند دو عبارت قبلی موثر و مفید باشد.

به‌علاوه همیشه شماره‌های ضروری آن منطقه نظیر شماره پلیس را در تلفن خود داشته باشید. به‌احتمال‌زیاد به آن‌ها نیازی نخواهید داشت، اما فقط دانستن این شماره‌ها می‌تواند به شما در مواجهه با شرایط دشوار اعتمادبه‌نفس بدهد.

۵. عکس بگیرید

سعی کنید تا از محیط اطراف عکاسی کنید حتی اگر متوجه کوچک‌ترین جزئیات در محیط اطرافی شدید که در آن حضور دارید. دوستان شما در خانه دورنمای ذهنی شما را قدر دانسته و از داستان‌های مرتبط با این عکس‌ها استقبال می‌کنند.

۶. حسابی از خودتان پذیرایی کنید

شاید وسوسه شوید که به‌منظور جلوگیری از خرج زیاد به سراغ خوردن فست‌فودها بروید. این کار را نکنید. درواقع، رستوران‌های بزرگ مکان مناسبی برای مسافران تنها هستند. پیشخدمت‌ها از دیدن یک مسافر تنها که لبخند زده و می‌گوید «من یک سفر ویژه برای آمدن به اینجا داشته‌ام. پیشنهاد خوراکی شما چیست؟» استقبال می‌کنند.

۷. سفر خود را در صبح زود شروع کنید

برای لذت بردن کامل از سفر خود در طول یک روز، صبح زود از خواب بیدار شده و پس از صرف یک صبحانه عالی، راهی پارک‌ها، موزه‌ها و دیگر فعالیت‌های روزانه شوید. اگر از روز خود به‌خوبی استفاده کنید، قطعا در آخر شب خسته شده و ساعت ۹ شب به خواب می‌روید.

۸. دوستان شبیه به خود را بیابید

از شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک یا توییتر برای دوست شدن در منطقه‌ای که سفر می‌کنید بهره ببرید. به دوستانِ دوستان خود پیشنهاد یک شام در بیرون را بدهید. شما از دیدن این‌همه آدم که دوست دارند برای یک شب با شما همراه شده و نقش یک تور لیدر را برایتان ایفا کنند شگفت‌زده خواهید شد. به‌علاوه به دنبال علایق خود در محل سفر رفته و مثلا با مردم محلی به تماشای مسابقه تیم فوتبال شهرشان بروید.

۹. از سفر خود نهایت لذت را ببرید

حتی اگر به‌تنهایی سفر می‌کنید، دیدن همه چیزهایی را که می‌توان در یک مسافرت انفرادی تجربه کرد را از دست ندهید. برخی از مزایای سفر انفرادی اندک هستند؛ مثلا شما می‌توانید خوراکی‌هایتان را به‌تنهایی بخورید یا اینکه تصمیمتان را هرلحظه و بدون ناراحت کردن فردی دیگر عوض کنید.

اما بهترین مزیت سفر انفرادی آزادی مطلق شماست. شما می‌توانید دقیقا همان سفری را داشته باشید که می‌خواهید. حتی اگر مطمئن نباشید چیزی که می‌خواهید دقیقا همان است، زمان کافی برای اصلاح آن را دارید.

۱۰. با فناوری و فیلم‌های بد دوست شوید

به خاطر بیاورید که گاهی وقت‌ها تماشای تلویزیون در محل اقامت شما هم قابل‌قبول است. شما زمانی که در خانه خودتان هم هستید هر شب بیرون نمی‌روید، این کار خسته‌کننده است. پس چرا سعی دارید حتما این کار را در جایی دیگر انجام دهید؟

امروزه تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها به همراه اینترنت بی‌سیم رایگان در همه‌جا، پرطرفدارترین وسایلی هستند که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم. در میان بسیاری از چیزهای دیگر که ما به دنبال آن‌ها هستیم، بهتر است تا در ابتدا محل اقامت خود را رزرو کنیم تا جایی امن برای ماندن داشته باشیم. اگر احساس تنهایی می‌کنید، می‌توانید با خانه تماس بگیرید، اخبار بخوانید و برای گذراندن وقت در سفرهای طولانی آهنگ گوش کنید.

۱۱. خودتان را در یک کتاب غرق نکنید

غرق شدن در میان صفحات یک رمان خوب به هنگام مسافرت با وسایل حمل‌ونقل عمومی یا بودن در رستوران، می‌تواند راهی مناسب برای فرار از نگاه‌های کنجکاو دیگران باشد.

اما سفر انفرادی به این معناست که شما در طول مسیر شانس دیدن دور و اطراف خود، ملاقات با دیگران و مسافران شبیه به خود را می‌یابید؛ اینکه سعی می‌کنید خودتان باشید خوب است، اما اگر می‌خواهید تا اجتماعی به نظر برسید تلاش کنید تا به‌اندازه کافی برای معرفی خودتان به دیگران اعتمادبه‌نفس داشته باشید.

۱۲. کمی زبان آن منطقه را بیاموزید

اگر به سفر خارجی می‌روید، قبل از شروع سفر کمی از زمان خود را صرف یادگیری کلمات و عبارات آن کشور کنید. تنها یاد بگیرید که چگونه خود را معرفی کنید، چگونه یک گفت‌وگوی ساده را شروع کنید، چگونه سفارش غذا بدهید یا از ۱ تا ۱۰ بشمارید. زمانی که مردم محلی می‌بینند شما می‌توانید با زبان آن‌ها با خودشان ارتباط برقرار کنید، به شما علاقه‌مند می‌شوند، حتی اگر خیلی دست‌وپاشکسته صحبت کنید.

۱۳. مراقب امنیتتان باشید

مسافرت تنها می‌تواند هم امن باشد و هم جذاب؛ اما به مسائل امنیتی به همان‌گونه‌ای توجه کنید که به‌صورت گروهی به مسافرت می‌روید. شب‌ها در شهرهای بزرگ مراقب خود باشید، به خوراکی‌هایتان دقت کنید، مراقب هرگونه کلاه‌برداری از سوی مردم محلی باشید و چشم از وسایل گران‌قیمت خود برندارید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط