مونیخ، شهری جذاب برای عاشقان فیلم و سینما
1397/05/25 - 13:00 راهنمای سفر

مونیخ، شهری جذاب برای عاشقان فیلم و سینما

اگر عاشق فیلم و تماشای آن هستید، سفر به شهر مونیخ و رفتن به سینما در این شهر را فراموش نکنید زیرا مونیخ ناامیدتان نخواهد کرد.  این شهر از یک سو لوکیشن بسیاری از فیلم‌های جذاب سینمایی بوده و از سوی دیگر می‌توان آن را خانه سینماهای هنری دانست که شما می‌توانید فیلم‌های بسیار ارزشمند سراسر جهان را در آن تماشا کنید. عاشقان جدی سینما حتی می‌توانند هنر فیلم سازی را در دانشگاه فیلم و تلویزیون شهر فرا بگیرند. این مقاله مونیخ، که سومین شهر بزرگ آلمان نیز هست، را به عاشقان فیلم و سینما معرفی می‌کنیم.

 

برای رزرو بلیط هواپیمای مونیخ به فلایتیو مراجعه کنید.

فیلم‌های تماشایی

مونیخ بیشتر به عنوان یک مکان هنری برای دوره کردن فیلم‌های ارزشمند سینمایی (رپرتوار) شناخته شده است، اما نباید این را فراموش کرد که مونیخ شهری تاریخی است که نازی‌ها در آن استقرار داشته‌اند و این بدان معنی است که این شهر می‌تواند لوکیشن بسیاری از فیلم‌های متمرکز بر جنگ جهانی دوم باشد؛ از فیلم‌هایی که واقعاً در مکان اصلی رویداد فیلمبرداری شده‌اند می‌توان به «روزهای نهایی» (The Final Days) (۲۰۰۵) اشاره کرد. این فیلم داستان سوفی شول، یکی از اعضای گروه مقاومت غیرخشونت طلب نازی را به تصویر می‌کشد. یک فیلم مدرن و پرطرفدار دیگر که رخدادگاه آن شهر مونیخ است، «قرار ناشناخته من با زندگی» (My Blind Date with Life) (۲۰۱۷) داستان تلاش چند جوان مبتلا به اختلال بینایی برای رسیدن به رویای خود برای استخدام در هتل معروف بایریشر هوف (Bayerischer Hof hotel) را بیان می‌کند.

 

جشنواره بین المللی فیلم مونیخ

آیا می خواهید به بزرگ‌ترین جشنواره فیلم تابستانی آلمان بروید؟ برای اواخر ماه ژوئن (تیر) سفر به مونیخ را فراموش نکنید. شما با این سفر در بزرگ‌ترین جشنواره فیلم تابستانی آلمان یعنی «جشنواره بین المللی فیلم مونیخ» (Munich International Film Festival) شرکت خواهید کرد. سالانه بیش از هشتاد هزار نفر از دوستداران فیلم در جشنواره حضور می‌یابند و بیش از ۲۰۰ فیلم داستانی و مستند در این جشنواره به روی پرده می‌روند. جوایز این جشنواره هم دارای اعتبار هنری است و هم از ارزش مالی زیادی برخوردار است که همین موضوع باعث می‌شود هدف بزرگی هم برای فیلمسازان حرفه‌ای و هم برای جوانان باشد. در نتیجه، جشنواره بین‌المللی فیلم مونیخ پایگاه اصلی و اولیه‌ای برای اولین اکران فیلم در آلمان (و اغلب برای نخستین بار در اروپا) است.

 

سالن‌های سینما

آیا به دنبال یک تجربه ارزشمند از فیلم‌های قدیمی و کلاسیک هستید؟ اگر چنین است رفتن به سالن (تیاترینا فیلم کونست» (Theatiner Filmkunst ) از ضروریات است. بنیانگذار این سالن نمایش فیلم والتر کرچنر (Walter Kirchner)، یکی از طرفداران زیادی فیلم‌های موج نوی فرانسه ( New Wave) بود که با تأسیس این سینما را در سال ۱۹۵۳ مکانی برای معرفی فیلم‌های فرانسوی به آلمان ایجاد کرد. امروزه، یکی از جذابیت‌های این سالن صندلی‌های مخملی پوشانده شده در یک اتاق نمایش کوچک است. علاوه بر آن برای دیدن فیلم‌های ارزشمند می‌توانید به موزه «لیخشپیله» (Lichtspiele) بروید و تاریخ سینما را در آن مکان مرور کنید؛ در حقیقت، آنها به مدت سی سال است که هر روز جمعه و شنبه شب فیلم «نمایش تصویر ترسناک راکی» (The Rocky Horror Picture Show) را، که یک فیلم موزیکال، کمدی و علمی تخیلی است ، نمایش می‌دهند.
آدرس و تلفن تیاترینا فیلم کونست، مونیخ، خیابان تیاترینا استراسه (Theatinerstrasse ) ، پلاک ۳۲ است و شماره تلفن آن (۴۹۸۹۲۲۳۱۸۳) است.
موزه لیخشپیله در شهر مونیخ، خیابان «لیلین استراسه» (Lilienstrasse)، پلاک ۲ قرار دارد و شماره تلفن آن (۴۹۸۹۴۸۲۴۰۳) است.

دانشگاه فیلم و تلویزیون مونیخ (Hochschule für Fernsehen und Film München)

در دانشگاه تلویزیون و فیلم مونیخ دانشجویان می‌توانند همه در رشته‌های مرتبط سینما، از کارگردانی فیلم گرفته تا و از اقتصاد رسانه‌ای و گزارش‌های تلویزیونی تحصیل کنند. این دانشگاه معروف، در سال ۲۰۱۷ میلادی ۵۰ ساله شده است. فیلمسازان معروفی نظیر «ویم وندرس» (Wim Wenders) ، مایکا کوریسمکی (Mika Kaurismäki) و دوریس دوری (Doris Dörrie) از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند.
نشانی دانشگاه فیلم و تلویزیون، مونیخ، خیابان برند ایشینگرـ پلاتز ۱ ( Bernd-Eichinger-Platz ۱) و شماره تلفن آن

(۴۹۸۹۶۸۹۵۷۰) است.

استادمیوزیم (Stadtmuseum)، موزه بزرگ مونیخ

شهر مونیخ خانه یکی از شش موزه مهم سینما در آلمان است. در استادمیوزیم مونیخ، که در سال ۱۹۶۳ تأسیس شده است، مجموعه گسترده‌ای از فیلم‌های تاریخی نمایش داده می‎شوند و از آن جایی که بهترین متخصص‌ها به ترمیم فیلم‌های آسیب دیده می‌پردازند، شما می‌توانید قدیمی‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما را در این موزه تماشا کنید. یکی از نمایشگاه‌های فعال این موزه «هیچ رازی وجود ندارد» (No secrets!): با الهام از افشاگری‌های «ادوارد اسنودن» (Edward Snowden)، تاریخچه سانسور و نظارت بر سینما را به صورت مستند نشان می‌دهد.
نشانی این موزه، خیابان سانتی یاکوبزـ پلاتز ۱ و شماره تلفن آن (۴۹۸۹۲۳۳۲۲۳۷۰) است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط