گشتی در پاریس
1397/05/31 - 13:00 راهنمای سفر

گشتی در پاریس: کانال سنت مارتان (Saint Martin) و کانال دو لوق (de l’Ourcq)

سنت مورداحترام آشنایی با پاریس از طریق گشت‌وگذار در خیابان‌های این شهر با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. از گرفتن یک راهنمای گردشگری رسمی تا گشت‌وگذار بی‌هدف در خیابان‌ها، راه‌های مختلفی برای تجربه پاریس وجود دارد. جایی در میانه شهر روشی برای پاریس گردی به چشم می‌خورد که کمتر شناخته‌شده است. این روش نه‌چندان آشنا پیاده‌روی در امتداد کانال سنت مارتان و کانال دو لوق است. فلایتیو شما را به گشتی دلپذیر در اطراف این کانال‌ها می‌برد. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیمای پاریس به فلایتیو مراجعه کنید.

این کانال‌ها که به دستور ناپلئون در سال ۱۸۰۵ ساخته‌شده‌اند، بیانگر ماهیت چندلایه پیشرفت شهری در پاریس هستند. آن‌ها در ابتدا از سطح زمین فاصله داشتند و با اتصال به رود سن به‌عنوان منبعی برای ذخیره آب و جابجایی آبی محسوب می‌شدند. به‌مرورزمان بخش متصل به رود سن در نزدیکی میدان جمهوری پوشانده شد و تبدیل به بلوارهای جولز فری و ریچارد لنوا گشت. در دهه ۱۹۶۰، طرح‌هایی به‌منظور جایگزینی این کانال‌ها با یک بزرگراه اصلی، می‌رفت تا این آبراه‌ها را به دست فراموشی بسپارد؛ اما درست در لحظات آخر تمامی طرح‌ها ملغی گشت. امروزه این کانال‌ها به‌عنوان جاذبه پاریس محسوب شده و محلی برای گردهمایی‌های اجتماعی هستند.

برای رسیدن به کانال سنت مارتان در وسط روز، حرکت خود را از نزدیکی میدان جمهوری آغاز کنید. مردم پاریس به‌خوبی این میدان را می‌شناسند. یک مرکز شهری پرهیاهو با یک طعم فرانسوی متمایز: کافه‌ها، فروشگاه‌ها، مردم در حال حرکت و صحبت با یکدیگر در هنگام نهار، به این منطقه رنگ و بویی متفاوت داده‌اند. بااین‌حال، این کانال لذتی بصری و معنوی از انرژی آتشین شهر را به شما ارائه کرده و ضرب‌آهنگی جذاب از زندگی پاریسی همراه با حال و هوایی متفکرانه را در اختیارتان قرار می‌دهد. اینجا یک منطقه گردشگری، حتی در فصول شلوغ، نیز محسوب نمی‌شود. درنتیجه می‌توان به‌راحتی در نزدیکی میدان جمهوری قدم زد.

حوضچه ویِلت (Villette) که درست پس از کانال سنت مارتان قرار دارد، موقعیتی کاملا متفاوت است. این حوضچه از نظر ظاهری بیشتر شبیه به رود سن است. اینجا یک دریاچه مصنوعی است که به‌محض رسیدن به آن، حسی جذاب را به مخاطب منتقل می‌کند. در بخش جنوبی این حوضچه میدان نبرد استالینگراد واقع شده و دارای یک ساختمان گنبدی شکل به همراه یک فواره است. این میدان همراه با آب‌نمایی رو به حوضچه، حس بودن در یک مقصد تفریحی را در افراد بیدار می‌کند. به‌علاوه، این حوضچه پر از قایق‌های پدالی اجاره‌ای، کشتی‌های گردشگری و حتی قایق‌های بادبانی است. حسی به شما می‌گوید که اینجا قلمرویی جداگانه از یک روز کاری در پاریس است، زیرا محیط اطراف حوضچه، با نزدیک‌تر شدن به آب، تراکم و شلوغی شهری کمتری دارد.

آخرین بخش از کانال گردی ما با پدیدار شدن شور و حالی مضاعف به پایان می‌رسد. پس از شروع مسیر از منطقه‌ای با حال و هوای کلاسیک پاریسی، به پارکی جذاب به نام ویلت می‌رسیم. این پارک که در دهه ۱۹۸۰ طراحی‌شده، در بسیاری از جهات نمادی مدرن از پاریس محسوب می‌شود. برای شهری با تاریخ و سنت شگرف، توانایی در بازطراحی دائمی خود بدون نیاز به بازتعریف، کاملا به چشم می‌خورد. برنارد شومی (Bernard Tschumi)، از طرح مفهومی ژاک دریدا با نام خورای افلاطون (خورا نام قلمرو یونان باستان است و در کتاب فلسفه افلاطون نیز تکرار شده) در ساخت این پارک الهام گرفته است. پاریس مدنظر ژاک دریدا، پارکی با مدل مفهومی یونان باستان و تفسیری جدید از قرن بیستم دارد. پارکی که توازن خوبی میان گذشته، حال و آینده برقرار می‌کند. بااین‌حال، صرف‌نظر از این عبارات مفهومی، باید گفت که پارک ویلت امروزه محلی جذاب برای تماشا محسوب می‌شود.

دلایل متعددی برای بازدید از پارک ویلت وجود دارد. اینجا محل برگزاری سه کنسرت مهم، شهر علم و صنعت به‌عنوان بزرگ‌ترین موزه علمی اروپا و دیگر جاذبه‌های فراوان است. همان‌قدر که جاذبه‌های این پارک حیرت‌انگیز است، خود پارک نیز مکانی جذاب برای تماشا محسوب می‌شود. زمین‌های باز متصل به یک محوطه جنگلی کوچک و مسیرهای اطراف محوطه‌ها، همگی توسط کانال دو لوق از هم جدا شده‌اند. یک پل عابر پیاده باشکوه، این دو بخش را به یکدیگر متصل می‌کند. تمایل پاریسی‌ها در ساخت دقیق یک فضای عمومی، سبب خلق یک محیط روستایی در شهر شده است. پس از یک پیاده‌روی طولانی‌مدت، بر روی چمن‌ها نشسته و از فضای کافی مختص به خود لذت ببرید.

این گشت‌وگذار ویژه از پاریس مزایای زیادی دارد. یکی از این مزایا، رایگان بودن آن است. شما می‌توانید هر زمان که اراده کنید از هتل خارج شده و به نزدیکی این دو کانال بیایید یا اینکه به سراغ شماری از تفریحات در پارک ویلت بروید. علاوه بر جست‌وجو در این منطقه، می‌توان به سراغ خیابان‌های سبک روم شرقی در پاریس رفت. تنها کافی است تا آب را دنبال کنید و به خیابان‌های فراوانی برسید. اکثر این خیابان‌ها شانس خوبی برای تماشای خطی مستقیم میان گذشته و آینده این شهر بوده و شما را برای رد شدن از خود وسوسه می‌کنند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط