تور هنر خیابانی در بیلبائو
1397/12/01 - 13:00 راهنمای سفر

تور هنر خیابانی در بیلبائو برای دوستداران گرافیتی

شهر باسک بیلبائو به خاطر هنر خیابانی خلاقانه‌ی خود در حال کسب شهرت است، که این هنر را می‌توانید در سرتاسر قسمت‌های شهر ببینید. شهری که با هنر و طراحی آمیخته شده است، و یکی از مشهورترین موزه‌های هنر مدرن جهان – موزه‌ی گوگنهایم – را در خود جای داده است، تعجبی ندارد که هنر شهری در آن به یک عرصه‌ی قوی تبدیل شود.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

منطقه‌های هنر خیابانی در بیلبائو

هنر خیابانی و گرافیتی را می‌توان در سرتاسر بیلبائو مشاهده کرد، اما بسیاری از آن‌ها در چند منطقه‌ی خاص متمرکز شده‌اند. در مناطق زیر گشتی بزنید تا برخی از بهترین آثار را ببینید یا برخی از نقاشی‌های دیواری مشهورترین هنرمندان خیابانی جهان را، که بیلبائو را برای نمایش آثار خود انتخاب کرده‌اند، تماشا کنید.

ریبرا د دئوستو

ریبرا د دئوستو منطقه‌ای در حوالی دانشگاه بیلبائو است، پس تعجبی ندارد که با حال و هوای شیک و جوان‌پسند خود به یکی از محل‌های پیشرفت برای هنرمندان خیابانی تبدیل شده است. در اینجا انواع هنر خیابانی را در انبارهای متروکه، در گوشه‌های خیابان و روی پل‌ها خواهید یافت.

زوروتزا

زوروتزا آن طرف رودخانه‌ی دئوستو قرار دارد و از مرکز شهر دور است، به همین خاطر معمولاً گردشگران زیادی را در اینجا نمی‌بینید. این منطقه از شهر که کمی سنتی‌تر است، در حال تغییر بوده و نقاشی‌های دیواری و آثار مختلفی از هنر خیابانی در آن دیده می‌شود. دو محلی که به احیای هنری این منطقه کمک کرده‌اند، یکی Espacio Open در کارخانه‌ی قدیمی بیسکوییت سازی Fabrica Artiach است که میزبان کارگاه‌ها، رویدادها و بازارهای سنتی مختلف است؛ و دیگری ZAWP Bilbao است، یک مرکز فرهنگی که نمایشگاه‌ها و بازار ماهانه‌ی موسیقی MuMe را برگزار می‌کند.

میدان کریکینو

در قسمت جنوب مرکز شهر و در غرب محله‌ی قدیمی بیلبائو، منطقه‌ی ایرالاباری و خیابان کریکینو قرار دارد. در اینجا میدان کریکینو را خواهید دید، که با نماهای اسپری کاری شده‌ی ساختمان‌ها با رنگ‌های روشن و شکل‌های هندسی، تقریباً شبیه به یک شهر نقاشی شده به نظر می‌رسد. نقاشی‌های دیواری اثر DK Muralismo هستند که از سه هنرمند مختلف به نام‌های فرمین مورنو، ژوزه ریمون بانالز و جورج روبیو تشکیل شده است.

هنرمندان خیابانی

ارب مون

ارب مون، هنرمند مشهور خیابانی برزیلی اسپانیایی، آثار زیادی را در بیلبائو خلق کرده است، و به خاطر اشکال هندسی برجسته و رنگ‌های درخشان خود مشهور است. می‌توانید یکی از آثار او با نام Eskerrik Asko را در خیابان‌های Aretxaga و سن فرانسیسکو تماشا کنید. یکی دیگر از آثار او را می‌توانید در خیابان گارسیا سالازار ببینید – یک دیوارنوشته به زبان باسک که Bi(i)tsa نامیده می‌شود، که آن را با همکاری نویسنده‌ی ادبی، Amânturi خلق کرده است.

سیکسه پارادس

یکی دیگر از هنرمندان مشهور خیابانی که خیابان‌های بیلبائو را برای نمایش آثار خود انتخاب کرده است، سیکسه پارادس نام دارد که نام واقعی او سرجیو هیدالگو پارادس است. او که اصالتاً اهل بارسلونا است، از دهه‌ی 80 تا کنون به خلق آثار شهری مشغول بوده است. کارهای او از سایر هنرمندان کاتالان مثل آنتونی تاپیس، جوآن میرو، و همچنین کشور پرو، که زیاد به آن سفر می‌کند، تأثیر پذیرفته است. سیکسه چند اثر مشهور از جمله Futurismo Primitivo را در بیلبائو خلق کرده است، که می‌توانید در محله‌ی قدیمی بیلبائو آن‌ها را تماشا کنید.

آریز

آریز نیز یک هنرمند خیابانی جوان اهل بارسلونا است، که آثار او در جهان در حال مشهور شدن است. آثار او بزرگ و بسیار با جزئیات هستند، و معمولاً یک طرف ساختمان را به طور کامل می‌پوشانند، و غالباً در اطراف کارخانه‌های متروکه اجرا شده‌اند. آریز هنر خیابانی خود را در همه جا، از ایالات متحده و پورتو ریکو تا مراکش، چین و دانمارک پیاده کرده است. او همچنین یکی از شاخص‌ترین هنرهای خیابانی بیلبائو را در سال 2014 خلق کرده است، که El Fin Justificado نام داشته و در خیابان 58 Urazurrutia قرار دارد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط