حمام‌های سنتی استانبول
1397/07/04 - 13:00 راهنمای سفر

راهنمای دیدار از حمام‌های سنتی استانبول

قدمت حمام‌های ترکی به دوران امپراتوری عثمانی بازگشته و محلی برای گردهمایی‌های اجتماعی و نظافت تشریفاتی و مذهبی و همچنین تحسین معماری باشکوه سلطانی بوده‌اند. حتی امروزه نیز کمتر از ۱۰ درصد از حمام‌های قدیمی استانبول فعال بوده و بخش مهمی از فرهنگ ترکی، به‌خصوص برای بازدید گردشگران، را شکل می‌دهند. فلایتیو نگاهی به حمام‌های باقی‌مانده و تاریخی استانبول انداخته که همچنان تجربه‌ای سنتی از نظافت را به مخاطبان خود ارائه می‌دهند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خارجی به فلایتیو مراجعه کنید.

حمام آقا

قدمت حمام آقا به زمانی بازمی‌گردد که محله بی‌اوغلو هنوز به‌اندازه امروز شهرت نداشت. این بنا در سال ۱۴۵۴ به‌عنوان یک شکارگاه و حمام اختصاصی برای سلطان محمت و پسران او ساخته شد. وقتی‌که جمهوری ترکیه تاسیس شد، مالکیت این حمام چندین بار تغییر کرد و درنهایت به یک حمام توریستی محبوب در عصر حاضر بدل گشت.

حمام چاقالوغلو (Çağaloğlu)

حمام چاقالوغلو که در سال ۱۷۴۱ ساخته شده، آخرین حمام بناشده در دوران امپراتوری عثمانی محسوب می‌شود. چاقالوغلو که به‌عنوان یک حمام عمومی به‌منظور جمع‌آوری پول برای ساخت کتابخانه سلطان محمود اول ساخته شده، توسط سلیمان آقا بنا و به دست عبدالله آقا تکمیل شد. این حمام یکی از آخرین حمام‌ها در نوع خود بوده و همچنان نیز به محلی‌ها و گردشگران خدمات ارائه می‌کند.

حمام چمبرلیتاش (Çemberlitaş)

حمام چمبرلیتاش توسط معمار مشهور ترک، سینان، در سال ۱۵۸۴ ساخته شد و یک حمام دوقلو با دو سازه مشابه و رو به یکدیگر بود. یکی از این حمام‌ها برای مردان و دیگری برای زنان بود. اگرچه این سازه از بیرون شبیه به یک مربع است، اما از داخل یک چندضلعی ۱۲ گوشه و متشکل از ۱۲ ستون است. این حمام که یکی از آخرین کارهای سینان است، به‌عنوان اثری فاخر از این معمار مشهور می‌درخشد.

حمام خرم سلطان

حمام خرم سلطان که به دستور همسر سلطان سلیمان عثمانی، خرم سلطان، بنا شده، شاهکار دست سینان، معمار مشهور ترک، در قرن ششم میلادی است. این حمام در سال ۲۰۰۷ و پس از مدت‌های طولانی بسته بودن، مورد یک بازسازی سه‌ساله قرار گرفت و حالا در بنایی تاریخی تجربه‌ای لوکس و مدرن از حمام‌های ترک را به مخاطبان ارائه می‌کند.

حمام سلیمانیه

سلیمان یکم، دهمین حاکم امپراتوری عثمانی، در سال ۱۵۵۷ دستور ساخت حمام سلیمانیه را به سینان، معمار مشهور آن دوران، صادر کرد. این حمام با گنبدهای شگفت‌انگیز و دودکش‌های هندسی خود در سال ۱۹۲۴ تعطیلی شد، اما بعدها مورد بازسازی‌های گسترده قرار گرفت و در سال ۲۰۰۴ بازگشایی شد.

حمام کیلیچ علی پاشا

یکی دیگر از شاهکارهای دست سینان، معمار مشهور ترک، حمام کیلیچ علی پاشا است که به دستور دریاسالار عثمانی، کیلیچ علی پاشا، به‌عنوان بخشی از مسجدی که امروزه نیز همچنان فعال است، ساخته شد. این حمام بین سال‌های ۱۵۷۸ تا ۱۵۸۳ ساخته شد و بعدها مورد بازسازی گسترده قرار گرفت. این بازسازی ۷ سال به طول انجامید و سپس به شکل مجلل و مدرن امروزی درآمد.

شاهان و همسران شاه در گذشته به‌اتفاق خدمتکاران خود در حمام‌های سنتی حاضر می‌شدند. آن‌ها در ابتدا و برای عادت کردن بدن به آب داغ، در حوضچه آب می‌نشستند و با یک ظرف مسی بر روی خود آب می‌ریختند. سپس خدمتکاران شروع به کیسه کشیدن بدن آن‌ها می‌کردند. وقتی‌که این کار تمام می‌شد، فرد مذکور بر روی یک سکوی مرمری در وسط حمام دراز می‌کشید و بدن او با کف و صابون لیف کشیده می‌شد. افرادی که دوست نداشتند تا با بدن برهنه در حمام حاضر شوند و احساس خجالت داشتند، از لنگ‌های حمام برای پوشیدن بدن خود استفاده می‌کردند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط