سفر یک هفته‌ای آذربایجان
1397/05/27 - 15:00 راهنمای سفر

چطور سفر یک هفته‌ای آذربایجان را برنامه‌ریزی کنیم؟

برخی افراد حتی نمی‌توانند آذربایجان را روی نقشه پیدا کنند، چه برسد به اینکه قصد سفر به آن را داشته باشند. اما سرزمین آتش، تاریخچه، مهمان‌نوازی فوق‌العاده، و 9 منطقه‌ی آب و هوایی مختلف دارد که باعث ایجاد تنوع در آن می‌شود. با ویزای الکترونیکی جدید و سقوط قیمت نفت، آذربایجان به یک مقصد مقرون‌به‌صرفه برای سفر یک‌هفته‌ای تبدیل شده است.

برای رزرو هتل در باکو به فلایتیو مراجعه کنید.

روز اول: رسیدن به باکو و تماشای دیدنی‌ها

پرواز شما به فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف باکو خواهد بود. رسیدن به شهر ساده است: یا با یکی از تاکسی‌های سیاه (حتماً بر سر قیمت چانه بزنید) یا با اتوبوس، که مسافران را در ایستگاه مترو 28 مه پیاده می‌کند. اتوبوس سریع‌السیر هر 30 دقیقه حرکت می‌کند و هزینه‌ی آن 1.30 منات (0.80 دلار) است. باید از دستگاه موجود در پایانه‌یک باکی کارت (BakiKart) تهیه کنید و به راننده بدهید.

بسته به اینکه چه زمانی به باکو برسید، می‌توانید به تماشای دیدنی‌ها بپردازید یا اینکه به سراغ غذا بروید. برای تماشای دیدنی‌ها به ایچری شهر، یک شهر قدیمی قرن پانزدهم بروید و از برج میدن، قصر شروان شاهان دیدن کنید و در اطراف دیوارهای قلعه قدم بزنید. اگر گرسنه بودید، در شهر قدیمی رستوران‌های سنتی و در میدان فواره (فانتین) رستوران‌های بین‌المللی مختلفی وجود دارد.

سایر جاذبه‌های دیدنی باکو عبارت‌اند از قدم زدن در گردشگاه‌ها (بولوار باکو)، سوار شدن قطار کابلی به مقصد خیابان شهدا و شعله‌ی ابدی برای دیدن مناظر شهر، و گشت و گذار در کنار دریای خزر. در خیابان نظامی قدم بزنید و خرید کنید و برای دیدن معماری قرن نوزدهم، هم در روز و هم در شب از برج‌های شعله عکس بگیرید، و از مرکز شگفت‌آور حیدر علی‌اف دیدن کنید.

روز دوم: از معبد آتشگاه و کوه سوزان دیدن کنید

واژه‌ی آذر به معنای آتش است. آذربایجان رابطه‌ی فرهنگی محکمی با آتش مربوط به زرتشتی‌های قدیم در کوه سوزان در یانار داگ (یانار داغ) و برج‌های شعله مدرن دارد. روز دوم را برای دیدن کل سرزمین آتش صرف کنید. یا به یکی از تورها ملحق شوید یا از مترو و اتوبوس استفاده کنید، که در این صورت کل هزینه‌ی شما کمتر از 3 دلار خواهد شد.

صبح زود بیدار شوید و از معبد آتشگاه و یانار داگ، کوه سوزان، دیدن کنید. قدمت معبد آتش به هزاران سال پیش برمی‌گردد. معبد کنونی 500 سال پیش ساخته شد. از ایستگاه مترو کوراوغلو سوار اتوبوس خط 184 شوید. بعد از دیدن معبد به همین ایستگاه برگردید و اتوبوس 217 را به مقصد یانار داگ سوار شوید.

یانار داگ در منطقه‌ی روستایی حومه‌ی باکو قرار دارد و هم حیرت‌آور و هم سورئال است. چه در هوای سرد زمستانی و چه در هنگام جاری شدن سیلاب‌های گاه و بیگاه، یک نوار افقی 10 متری (33 فوتی) بر روی این کوه همیشه در حال سوختن است. گاز طبیعی از مخازن زیرزمینی بیرون می‌آید و می‌سوزد.

روز سوم: کتیبه‌های سنگی قبوستان و آتش‌فشان‌های گِلی

روز سوم برای دیدن پارک ملی قبوستان (قوبوستان) و آتش‌فشان‌های گلی است. قبوستان یونسکو در 60 کیلومتری (37.3 مایلی) جنوب غربی باکو، بیش از 6000 حکاکی روی سنگ دارد که قدمت برخی از آن‌ها 40 هزار سال تخمین زده می‌شود. در داخل آن قاوال داش را خواهید دید، سنگ بزرگی که صدای آن شبیه به صدای دایره‌زنگی است. آتش‌فشان‌های گلی عجیب و غریب که گل منجمد مربوط به ذخایر گاز مدیترانه‌ای از آن‌ها خارج می‌شود نیز در همان نزدیکی قرار دارند.

یا پول‌های خود را در یک تور خرج کنید یا اینکه در حمل و نقل عمومی روز پیچیده‌ای را سپری کنید. تورها از 70 دلار به ازای هر نفر با یک راهنمای انگلیسی‌زبان و 6 ساعت زمان شروع می‌شود. اگر از اتوبوس استفاده می‌کنید، ابتدا به ایستگاه میدان 20 (20-Ci Saha) در باکو بروید و خط 195 به مقصد الت را سوار شوید. در قبوستان پیاده شوید. نام خود به آذری را همراه با درخواست پیاده شدن در این ایستگاه بر روی یک تکه کاغذ بنویسید و به راننده نشان دهید. آن‌ها احتمالاً انگلیسی بلد نیستند. از ایستگاه اتوبوس، یا با تاکسی یا پیاده‌روی 3 کیلومتری (1.9 مایل) به پارک ملی بروید. برای بازدید از آتش‌فشان‌های گلی باید تاکسی بگیرید.

روز چهارم: به سمت گنجه بروید

بازدیدکنندگانی که به آذربایجان سفر می‌کنند غالباً از شهر تاریخی دوم، یعنی گنجه دیدن می‌کنند. گنجه که قدمت آن به قرن ششم برمی‌گردد و زادگاه شاعر معروف قرن دوازدهم یعنی نظامی گنجوی است، یک نمای اجمالی از آذربایجان قدیمی پیش از ثروت حاصل از طلای سیاه را به نمایش می‌گذارد.

سفر از باکو به گنجه طولانی است و این مسیر 370 کیلومتری (230 مایلی) چهار ساعت و نیم طول می‌کشد. قیمت بلیت از پایانه‌ی بین‌المللی اتوبوس باکو در حومه‌ی شهر 10 منات (5.90 دلار) است. برای رسیدن به معمار عجمی، خط سبز و برای اوتوگزل خط بنفش را دنبال کنید.

وقتی به گنجه رسیدید، به میدان مرکزی نزدیک خیابان آتاتورک بروید و چیزی بخورید. توقع نداشته باشید آنجا انگلیسی بلد باشند. اگر انرژی دارید، به تماشای دیدنی‌ها بروید یا اینکه تا فردا صبر کنید.

روز پنجم: تماشای دیدنی‌های گنجه

جاذبه‌های اصلی گنجه عبارت‌اند از خانه‌ی بطری، آرامگاه بزرگ نظامی، و مسجد قرن پانزدهمی شاه‌عباس. موزه‌ی تاریخ و قوم‌شناسی در خیابان آتاتورک یک توقف یک‌ساعته‌ی جذاب را رقم خواهد زد و خرابه‌های کاروانسرای شاه‌عباس در آن سمت میدان قرار دارد. در پیاده‌رو قدم بزنید، چند عکس بگیرید و به سمت پارک تاریخی خان باغی حرکت کنید.

دریاچه‌ی گویگول، یک دریاچه‌ی عظیم که توسط جنگل سرسبز احاطه شده، 45 کیلومتر (30 مایل) بوده و در یک سفر نیم روزی می‌توان به دیدن آن رفت. هنگام شب، یک تاکسی بگیرید و به پارک بزرگ حیدر علی‌اف در حومه‌ی گنجه بروید.

روز ششم: به شکی سفر کنید

شکی، شهر کوهستانی تاریخی در نزدیکی مرز گنجه، ایستگاه پایانی است. اتوبوس‌های معمولی از گنجه حرکت می‌کنند و بسته به هوا، تا سه ساعت طول می‌کشد.

بیشتر کسانی که به آذربایجان سفر می‌کنند شکی را نمی‌بینند اما آن‌ها شگفتی‌های تاریخی و طبیعی آن را از دست می‌دهند. جاذبه‌های اصلی آن عبارت‌اند از کاخ قرن هجدهمی خانان شکی (خانسرای)، کاروانسرایی که زمانی محل استراحت تاجران جاده‌ی ابریشم بوده است، و مجموعه‌ای از حمام‌های قرون وسطی.

روز هفتم: روز پایانی گشت و گذار

در خیابان‌های شکی گشت و گذار کنید و برای آخرین بار در تاریخ غرق شوید. توریست‌هایی که به آذربایجان سفر می‌کنند غالباً از طریق شکی از گرجستان دیدن می‌کنند. اگر مسیرتان همین است، از شکی به شهر مرزی آذربایجان در بالاکن سوار اتوبوس شوید. تا مرز را تاکسی بگیرید، وارد گرجستان شوید و سپس از نزدیک لاگودخی تا سیگناگی را سوار یک مینی‌بوس (marshrutka) دیگر شوید. یا، یک اتوبوس 6 ساعته از شکی به سمت باکو را سوار شوید.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط