سفر هوایی
1396/10/13 - 13:00 راهنمای سفر

۱۶ کار که انجام دادن آنها به داشتن یک سفر هوایی خوب کمک می‌کند

وقتی برای یک سفر هوایی به فرودگاه می‌روید، ممکن است اشتباهاتی کنید و کارهای لازم را انجام ندهید و به این ترتیب مجوز سوار شدن به هواپیما را نگیرید. هم‌چنین ممکن است بر اثر انجام ندادن برخی کارها خودتان در طول سفر دچار مشکلاتی شوید که شما را از داشتن یک سفر خوب محروم کند. در این مقاله این کارها را برای شما شرح می‌دهیم تا با آگاهی از آنها و انجام دادنشان، سفر بهتری داشته باشید و پرواز شما دچار مشکل نشود.

 

۱- هنگامی که پرواز شما لغو شده، به باجه‌های فروش بلیط فرودگاه هواپیمایی مربوطه نروید

اگر پرواز شما لغو شده است، نیازی ندارید که در جلوی باجه‌ هواپیمایی مربوطه با مسئولین آن ایرلاین گفتگو کنید. بهترین راه برای حل مشکل پرواز لغو شده، تماس با شرکت هواپیمایی مربوطه است و نه ایستادن در مقابل باجه بلیط فروشی و گفتگوی حضوری. اگر خوش شانس باشید، با اولین بار تماس خود به یک فرد مسئول در هواپیمایی متصل خواهید شد. به این ترتیب شما مجبور نخواهید شد به صورت حضوری با فردی سر و کله بزنید که با ده‌ها نفر از همسفران شما برخورد کرده و حسابی کلافه است. معمولاً شرکت‌های هواپیمایی این موضوع را به شما نمی‌گویند، اما هر مسافری باید حقوق خود را در زمینه پروازهای لغو شده بداند.

 

۲- در روزهای بسیار شلوغ سفر نکنید، در غیر این صورت انتظار فضای خلوت نداشته باشید

اگر دوست دارید هنگام سفرتان با ازدحام مواجه نشوید، در روزهای بسیار شلوغ سفر نکنید. این بدیهی است که هر چه جمعیت بیشتری در فرودگاه باشند، شما در هر بخشی از فرودگاه از پارکینگ گرفته تا در ورودی و گیت‌های پرواز و ایستگاه های بازرسی امنیتی، باید زمان انتظار طولانی‌تری را سپری کنید. پس اگر از ازدحام دل خوشی ندارید، سفر خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که به روزهای شلوغ برخورد نکنید. در خارج از ایران به طور کلی، فرودگاه‌ها در روزهای دوشنبه و بعد از ظهر جمعه شلوغ‌تر هستند، در ایران نیز پنج شنبه‌ها و جمعه‌ها مسافران بیشتری جابجا می‌شوند. اگر در خارج از ایران سفر می‌کنید، شلوغ‌ترین جمعیت فرودگاه را در روزهای شکرگزاری و هم‌چنین یکشنبه بعد از آن خواهید دید.  بی‌تردید، پر ازدحام‌ترین هفته پرواز نیز، بین شب کریسمس و روز سال نو است؛ که تعداد مسافران در این دوره ۲۳ درصد افزایش می‌یابد. در ایران نیز اعیاد مذهبی بخصوص برای سفر به مشهد مقدس، و عید نوروز شلوغ‌ترین بازه زمانی سفر در فرودگاه‌ها هستند. 

 

۳- زمانی که پرواز بیش از ظرفیت رزرو کرده است، اولین وچر را انتخاب نکنید

اگر پرواز شما بیش از ظرفیت رزرو کرده است و امکان خرید بلیط برای شما وجود ندارد، اولین وچری که به شما پیشنهاد می‌شود را قبول نکنید. زیرا این کار ترفند خطوط هوایی برای بالا بردن قیمت‌ها در روزهای شلوغ است. اگر پرواز شما بیش از حد رزرو کرده باشد، حقوق خود را به عنوان یک مسافر بدانید و به جای خرید وچر، ادعای خسارت کنید.

 

۴- در زمان توقف بین دو پرواز در سالن فرودگاه به بازدید و گشت و گذار بپردازید

وقتی باید چند ساعت را برای ترانسفر بین دو پرواز در فرودگاه بگذرانید، آن‌جا را به عنوان یک مکان تفریحی در نظر بگیرید و از گشت و گذار در آن لذت ببرید. البته برای مسافران کمی صرف هزینه در فرودگاه سخت است. اما اگر ناگزیر به یک توقف طولانی در فرودگاه هستید می‌توانید آن را به یک تفریح بدل کنید. بنابراین با خرید یک بلیط یک روزه، وارد بسیاری از اماکن فرودگاه شده و با پرداخت هزینه کمتر، از امکانات آن‌جا و حتی هتل فرودگاه استفاده کنید. هتل‌های فرودگاه شامل همه‌گونه امکانات از انواع غذا و نوشیدنی تا وای فای و حمام است.

 

۵- سعی کنید کمی زودتر از زمان پرواز به باجه‌های بررسی بلیط (برای چک این) بروید

این کار به شما کمک می‌کند که در صف کمتری بمانید و در زمان با ارزش در فرودگاه، که می‌تواند صرف گشت و گذار در آن‌جا شود، صرفه جویی کنید. مهم‌تر این که شما با چک این به موقع، جایزه قبل از زمان شلوغی را دریافت خواهید کرد؛ یک جایزه خوب برای تمام سفرتان که همانا داشتن صندلی و موقعیت بهتر در طول پرواز است.

 

۶- در آخرین لحظات سفر بلیط خود را به فرست کلاس تغییر ندهید

اگر این امکان برای شما وجود دارد که بلیط خود را در لحظات آخر پرواز به فرست کلاس تغییر دهید و به خیال این که این کار هزینه‌ای برای شما در بر نخواهد داشت، قصد اقدام آن را دارید، دست نگه دارید. صندلی‌های فرست کلاس در قسمت جلوی هواپیما قرار دارند که حرکت هواپیما بیشتر در آن احساس می‌شود و بخصوص برای کسانی که دارای دچار ارتفاع زدگی می‌شوند، به هیچ وجه جای مناسبی نیستند. صندلی‌های میانی هواپیما برای افرادی که دچار ارتفاع زدگی می‌شوند، بسیار مناسب‌تر است. پاتریک اسمیت، خلبان و نویسنده کتاب کابین محرمانه، به مجله ریدرز دایجست گفته است که این یکی از اسراری است که خلبانان هواپیمای شما به شما نمی‌گویند: هواپیما شبیه به یک الاکلنگ است که اگر شما در وسط آن باشید، کمترین حرکت را می‌کنید.  بنابراین اگر بیشتر نگران حالت تهوع هستید تا راحت نشستن، به قسمت فرست کلاس هواپیما نقل مکان نکنید.

 

۷- سایز کیف‌های دستی خود را بر اساس استانداردهای هواپیمایی مربوطه انتخاب کنید

از آنجا که قوانین حمل و نقل بر اساس خطوط هوایی متفاوت است، بهتر است برای آن که در فرودگاه و هنگام سوار شدن به هواپیما دچار مشکل نشوید، ابعاد کیفی که قصد دارید به درون هواپیما ببرید را با آن قوانین و استانداردهای آن هواپیمایی چک کنید تا به راحتی بتوانید کیفتان را به داخل هواپیما ببرید.  

 

۸- از مانیتور فرودگاه برای بررسی اطلاعات پرواز غافل نشوید

امروزه شما می‌توانید طریق گوشی هوشمند خود به راحتی از وضعیت پرواز از مطلع شوید. برای این کار فقط کافی است هنگام خرید بلیط شماره تلفن همراه خود را به مسئولان فروش بلیط اعلام کنید. اما ما به شما توصیه می‌کنیم که از گوشی هوشمند خود به عنوان تنها منبع دریافت اطلاعات پرواز استفاده نکنید. هنوز هم مانیتورهای فرودگاه‌ها بهترین گزینه برای دریافت اطلاعات پرواز است چرا که ممکن است به هر دلیلی شما نتوانید در زمان مناسب پیام اطلاعات پرواز را از هواپیمایی دریافت کنید. ممکن است گوشی شما خاموش شده باشد و یا آنتن نداشته باشید و اطلاعات دقیق پرواز را از دست بدهید. بنابراین بهتر است همیشه حواستان به مانیتور اطلاعات پرواز باشد.

 

۹- ظرف‌های حاوی مایعات را داخل بار گذاشته و به هواپیما نیاورید

به همراه داشتن مایعات در داخل هواپیما قوانینی دارد. اگر ظرف‌های حاوی مایعاتی که به همراه دارید، بزرگ‎تر از اندازه‌ای باشد که قوانین حمل و نقل تعیین کرده است، دچار مشکل می‌شوید. بنابراین ظروف مایعات خود را بسته‌بندی کرده و به بار تحویل دهید. لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها نیز از این قانون مستثنی نیستند.

 

۱۰- در سفرهای خارجی هرگز فراموش نکنید که یک خودکار به همراه داشته باشید

شما در سفرهای خارجی برای تکمیل فرم‌های مختلف مهاجرتی و مسافرتی حتماً به یک خودکار نیاز دارید. شاید در آن شرایط نتوانید از کسی خودکار بگیرید و بهتر آن است که خودتان حتماً یک خودکار یا خودنویس به همراه داشته باشید تا برای موضوعی به این سادگی دچار سردرگمی و کلافگی نشوید.

 

۱۱- برای کودک نوزاد خود بلیط بخرید

اگر چه اکثر خطوط هوایی به شما اجازه می‌دهند تا بدون خرید بلیط برای نوزادتان او را به هواپیما آورده، روی پای خود بگذارید و بدون هیچ پرداختی، به صورت رایگان پرواز کند، اما این کار بسیار خطرناک است. پاتریک اسمیت، خلبان به مجله ریدرز دایجست می‌گوید که اگر شما نوزادتان را در آغوش داشته باشید، در صورت بروز اگر هرگونه اتفاق ناخوشایندی در هواپیما، امکان پرتاب شدن او و از دست رفتنش بسیار بیشتر از حالتی خواهد شد که روی صندلی مخصوص کودک نشسته باشد. البته منطق رایگان بودن بلیط برای نوزاد این است که اگر شما ناگزیر به پرداخت هزینه برای صندلی نوزاد باشید، ممکن است سفر زمینی را انتخاب کنید که آن خطر بیشتری برای نوزاد شما خواهد داشت. با این همه امن‌ترین حالت برای یک نوزاد در یک پرواز هوایی این است که برایش یک بلیط بخرید، او را در صندلی خودروی مخصوص نوزادان بنشانید و آن روی صندلی‌ای که مختص خودش در هواپیما گرفته‌اید، نصب نمایید.  

 

۱۲- وسایل ضروری خود را در کیف گذاشته و به داخل هواپیما بیاورید

هیچ گاه ملزومات اساسی خود را در بار نگذارید زیرا معلوم نیست که چه زمانی می‌توانید چمدان‌هایتان را از بار تحویل بگیرید. علاوه بر این گاهی احتمال دارد چمدان‌های شپما گم شوند و یا با تأخیر به دست شما برسد. بنابراین وسایل ضروری و مهم خود را در بخش حمل و نقل بار نگذارید. از وسایلی نظیر داروهای مهم و لوازم پزشکی، شارژر تلفن همراه، یک دست لباس و مدارک‌تان شروع کنید. فراموش نکنید که وسایل زیادی را برندارید چون همیشه مواردی هستند که برداشتن آنها شما را پشیمان می‌کنند.

 

۱۳- حتماً در سفر هوایی به پوست خود کرم ضد آفتاب بزنید و آن را با خود به همراه داشته باشید

شاید به نظر شما نیاید که پرواز کردن در آسمان تا چه اندازه می‌تواند به پوست شما آسیب برساند. یک مطالعه نشان داده است که پرواز یک ساعته خلبانان در ارتفاع  پرواز معادل بیست دقیقه آفتاب گرفتن برای برنزه شدن، بر پوست آنها اثر می‌گذارد. در یک مطالعه دیگر پژوهشگران دریافتند که احتمال ابتلا به سرطان پوست بدخیم در خلبان‌ها ۱۰ برابر بیشتر از افراد عادی است که علت آن ارتفاع و نزدیک‌تر بودن به خورشید است. پس حتماً پیش از سوار شدن به هواپیما، کرم ضدآفتاب بزنید و در صورت پرواز طولانی، هر دو ساعت یک بار آن را تمدید نمایید.

 

۱۴- پیش از سوار شدن به هواپیما، در ترمینال فرودگاه به دستشویی بروید

بعضی از مسافران بلافاصله زمانی که سوار هواپیما می‌شوند و قبل از پرواز، به دستشویی می‌روند. هر چند به نظر می‌رسد که این کار آنها زمان زیادی را نمی‌گیرد، اما در حقیقت کل پرواز را به تأخیر می‌اندازد. سارا گیگل مهماندار می‌گوید که اگر کسی بخواهد پیش از شروع پرواز به دستشویی برود، ما باید به کابین خلبان اطلاع دهیم و آنها باید تیک‌آف هواپیما را متوقف کنند و منتظر بمانند تا فرد در صندلی خود جای بگیرد و کمربند خود را ببندد تا هواپیما شروع به بلند شدن نماید. در حالی که تا آن زمان ما می‌توانستیم در هوا اوج بگیریم. بنابراین در ترمینال فرودگاه به دستشویی بروید تا یک هواپیما معطل شما نشود.

 

۱۵- بطری آب، چای، یا قهوه خود را از ترمینال فرودگاه بخرید

بطری آب، چای، یا قهوه خود را از ترمینال فرودگاه بخرید؛ چیزهایی که در داخل هواپیما می‌توانند کاملاً کثیف باشد. خبرنگاران مجله وال استریت ژورنال، از آب درون چهارده هواپیمای مختلف نمونه‌برداری کرده و کیفیت آنها را آزمایش کردند. بر اساس این آزمایش‌ها یک لیست طولانی از موجودات میکروسکوپی در نوشیدنی‌های هواپیما وجود دارد. بنابراین بهتر است که قهوه و سایر نوشیدنی‌های خود را از کافه درون ترمینال خریداری کنید و از نوشیدنی‌های درون هواپیما صرفنظر کنید.

 

۱۶- اگر چمدان‌های شما گم شدند، برای پیدا کردن آنها مصمم باشید

شاید شما این را ندانید اما بر اساس قوانین حمل و نقل، خطوط هوایی موظف به پرداخت مبلغ ۳۴۰۰ دلار برای چمدان‌های گم شده شما و محتویات داخل آنها، به عنوان خسارت هستند. پس گم شدن بارتان را جدی بگیرید و به منظور دریافت کل خسارت مورد نظر، در اسرع وقت گم شدن بارتان را اعلام کنید. گزارش خود را قبل از ترک فرودگاه بفرستید و تمام رسیدهای مربوط به هزینه‌های غیر منتظره ناشی از این خسارت را نگه دارید چرا که ممکن است بتوانید برای بازپرداخت آنها نیز اقدام کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط